Video návody Chalk Paint™

Krátke video návody priamo od Annie Sloan ako urobiť patinu na nábytku dvoma základnými technikami, ako pracovať s dekoratívnymi farbami Chalk Paint™, ako používať šablóny a mnohé ďalšie. V niktorých videách sú zapracované aj slovenské titulky, môžete si ich jednoducho zapnúť v nastaveniach (vpravo dole, nastavenia, titulky).

Nové video návody nájdete tomto mieste Video návody Chalk Paint. Postupne tam presunieme všetky.

Ako používať metalické vosky Annie Sloan

Používanie metalických voskov od Annie Sloan  je ľahké ako napočítať do troch! Pozrite sa s nami ako dosiahnúť krásny elegantný vzhľad s použitím farieb Chalk Paint® s odtieňom Old Violet a metalického vosku Bright Gold.

 1. Ako prvé si namaľujte nábytok s farbami Chalk Paint®. Farbu nanášajte v rôznych smeroch, aby vynikli ťahy štetca.
 2. Nechajte zaschnúť. Na dotyk by mala byť farba pripravená na ďalšiu úpravu. Zavoskujte najprv priesvitným voskom.
 3. Vytlačte si malý kúsok metalického vosku na prst a jemne ho vtierajte na miesta, kde chcete, aby vosk vynikol. Najmä však na vyrezaných častiach a detailoch na nábytku.
 4. Časti na nábytku môžete zdôrazniť nanášaním viacerých odtieňov metalického vosku.

Patina vytvorená použitím tmavého vosku

Ak túžite dosiahnúť patinovaný vzhľad na vašom obľúbenom kúsku nábytku, je to veľmi jednoduché. Stačí ak si zvolíte jeden z odtieňov z rady Chalk Paint® a okúsite ako sa pomocou tmavého vosku Chalk Paint® Wax zmení váš nábytok na štýlový vintage kúsok.

 1. Vyberte si farbu s ktorou budete maľovať váš nábytok. Vrstvu farby nanášajte v rôznych smeroch, aby ste vytvorili základ pre patinu.
 2. Pri ďalšom kroku je dôležité aby, ste naniesli priesvitný vosk Clear Chalk Paint® Wax ako krém na ruky. Môžete použiť nechlpatú handričku alebo voskovací štetec. Následne prebytočnú vrstvu zotrite.
 3. Voliteľné: Odstráňte kúsok farby s použitím jemného alebo stredne hrubého brúsneho papiera, aby vyniklo pôvodné drevo
 4. Voliteľné: Aby ste dosiahli vintage patinu, vmasírujte tmavý vosk Dark Chalk Paint® Wax do nezaschnutého priesvitného vosku. Voskujte po menších plochách a odstáňte nadbytočnú vrstvu tmavého vosku handričkou namočenou v priesvitnom vosku, ktorý funguje ako zmizík.
 5. Nakoniec celý povrch nábytku môžete zapečatiť ešte jednou vrstvou priesvitného vosku.

Patina vytvorená použitím dvoch farieb

Annie vám ukáže ako dosiahnúť patinu na starom nábytku s použitím 2 farieb. Táto technika využíva vrstvenie viacerých farieb. Annie vo videu používa odtieň Duck Egg BlueOld White.

 1. Nábytok si očistite vlhkou handričkou alebo jarovou vodou, aby ste odmastnili povrch. Začnite maľovať prvý náter s Duck Egg Blue.
 2. Po zaschnutí naneste druhú vrstvu farby Old White. Aby sa nanášala farba lepšie, pridajte malý kúsok vody. Keby bola príliš hustá, ťažšie by sa vám maľovalo a hlavne by ste sa viac narobili pri prebrusovaní. Farby si odlejte na MixMat podložku a tam ju rozmiešajte s vodou.
 3. Následne použite priesvitný Chalk Paint® Wax vosk, ktorý vtierajte pomocou voskovacieho štetca Chalk Paint® Wax Brush. Prebytočnú vrstvu zotrite nechlpatou handričkou.
 4. Použite jemný brúsny papier a začnite robiť patinu. Prebrusujte hlavne na rohoch a hranách nábytku, aby vyzeral prirodzene opotrebovaný. Nakoniec ešte zapečaťte jednou vrstvou priesvitného vosku Clear Chalk Paint® Wax.

Ako si  namiešať svoj vlastný odtieň

Annie Sloan vám predvedie, ako si namiešať vlastný odtieň z rôznych odtieňov Chalk Paint®. Nie je nutné sa striktne držať originálnej palety, ktorá obsahuje 37 farieb. Môžete popustiť uzdu fantázii a vytvoriť si tak ľubovoľný odtieň. Annie sa rozhodla pre hladký moderný náter inšpirovaný farbou vázy a v tom istom duchu chce maľovať aj komodu z 50tych rokov. Sledujte video ako sa jej bude dariť.

 1. Vyberte si odtieň, ktorý by ste si chceli namiešať. Čerpať inšpiráciu na nápad môžete kdekoľvek. Annie si vybrala English YellowAntibes Green.
 2. Ako prvé si spravila náčrt svojho projektu, pričom si stanovila podiel z oboch odtieňov.Väčšie zastúpenie mala English Yellow, do ktorej pridala trochu Antibes Green. Farbu je najlepšie miešať na podložke MixMat. Pokiaľ je príliš hustá, pridajte malé množstvo vody. Nezabudnite si zarobiť dostatok farby, ktorá by vám mala vystačiť na celý projekt. Potom by už bolo náročné trafiť sa do toho istého odtieňa.
 3. Nakoniec namiešanú zmes prirovnávala ku svojej váze, ktorá slúžila ako predloha. Myslím, že sa jej to poradilo na výbornú.

Ako jednoducho a pekne maľovať nábytok, aby ste dosiahli krásny hladký povrch

Annie vám ukáže ako vytvoriť rovný, hladký povrch na nábytku z 50tych rokov s použitím jej dekoratívnych farieb Chalk Paint®.

 1. Na maľovanie si zvoľte hladký štetec Flat Chalk Paint® Brush a vyberte si odtieň s ktorým budete pracovať. Annie si namiešala mix odtieňov English YellowAntibes Green.
 2. Pokúste sa pracovať so štetcom veľmi jemne, ako by ste nanášali farbu ako s pierkom. Maľujte hlavne koncom štetca, nepritláčajte. Takto minimalizujete viditeľné ťahy.
 3. Naneste aj druhý náter, ak je potrebné. Napokon zľahka prebrúste brúsnym vankúšikom v každom smere, aby ste odstránili badateľné ťahy štetca.

Ako voskovať

Annie Sloan vám vo videu ukáže ako postupovať  pri voskovaní vášho nábytku.  Všetko čo k tomu budete potrebovať je vosk Chalk Paint® Wax, voskovací štetec Chalk Paint® Wax Brush a nechlpatú handričku.

 1. Ako prvé skontrolujte, či je farba na vašom nábytku zaschnutá. Na dotyk by ste to mali vedieť spoznať. Annie si zvolila priesvitný vosk Clear Chalk Paint® Wax, ktorý bude vmasírovávať do náteru.
 2. Voskovať môžete pomocou nechlpatej handričky alebo s voskovacím štetcom. Máte na výber z dvoch štetcov na voskovanie – veľký Large Chalk Paint® Wax Brush alebo malý Small Chalk Paint® Wax Brush. Annie si zvolila väčší štetec, pretože sa s ním lepšie pracuje pokiaľ ide o väčšie rovné plochy, ktoré neobsahujú záhyby a malé detaily, do ktorých by musela zachádzať.
 3. Na špičku štetca naneste vosk, ktorý postupne rozotierajte rovnakým smerom. Nie je nutné príliš tlačiť, stačí ľahko vtierať. Voskujte radšej v menších plochách a vždy prebytočné množstvo vosku zotrite nechlpatou handričkou. Takto postupujte až kým nebude pokrytá celá plocha nábytku. Ak chcete dosiahnuť vysoký lesk, na druhý deň preleštite čistou handričkou.

Ako používať šablóny Annie Sloan – časť 1.

Annie vám predvedie ako používať šablóny na nábytku s použitím jej dekoratívnych farieb Chalk Paint®. V prvej časti sa dozviete ako si zvoliť vhodnú farbu z palety odtieňov a ktoré farby spolu ladia a v neposlednom rade, ako naniesť prvú vrstvu.

 1. Obráťte stoličku hore nohami na stôl. Tak sa vám bude najlepšie maľovať. Ak má stolička čalúnené sedadlo, môžete ho odložiť, aby sa neušpinilo alebo ho len prelepiť páskou, aby sa farba nedostala na látku.
 2. Vyberte si odtieň, ktorý sa vám páči. Annie použila Duck Egg Blue v kombinácií s Old White. Tie spolu pekne ladia. Na maľovanie si vyberte originálny štetec Chalk Paint® Brush a naneste prvý náter. Pohybujte sa rôznymi smermi, aby namaľovaný povrch získal textúru.
 3. Nechajte poriadne preschnúť predtým ako budete šablónovať.

Ako používať šablóny Annie Sloan – časť 2.

Annie vám ukáže ako s využitím šablón a dekoratívnych farieb Chalk Paint® môžete obzvláštniť  váš starý nábytok. V druhej časti videa môžete sledovať ako použiť šablóny v nepravidelnom poradí.

 1. Zvoľte si odtieň, ktorý chcete použiť na šablónovanie. Malé množstvo farby si vylejte na podložku MixMat.
 2. V tomto prípade Annie použila valček Chalk Paint® Sponge Roller, ktorý ponorila do farby. Je dôležité, aby ste prebytočné množstvo farby odstránili z valčeka. Keby bol valček príliš mokrý, farba by sa mohla pod šablónou rozpiť.
 3. Pridržte si šablónu na mieste, kde ju chcete odtlačiť. Taktiež si môžete pomôcť papierovou páskou, ktorá zabezpečí, že sa šablóna neposunie. Naneste farbu pomocou valčeka.
 4. Nebojte sa použiť viac šablón či odtieňov, ktoré spolu dokombinujte. Na vyzdvihnutie detailu, šablóny môžete prekrývať a tým docielite osobitý vzor.
 5. Nechajte dobre zaschnúť.
 6. Nakoniec zapečaťte vrstvou priesvitného vosku Clear Chalk Paint® Wax a dajte cez noc vyschnúť. Vosk úplne vytvrdne za 5-21 dní.

Ako vytvoriť patinu použitím dvoch farieb Chalk Paint®

Ako pracovať s farbami na stenu Wall Paint – porovnanie štetca a valčeka

Aj vy ste zvedaví aký je rozdiel medzi používaním štetca a valčeka? Annie a jej syn Felix otestovali tieto dva nástroje na rovnakej stene.

Annie používa najradšej štetec, takže volí túto cestu. Felix testuje účinnosť valčeka. Podľa Annie sa štetcom maľuje lepšie aj z toho dôvodu, že vytvoríte na povrchu steny zaujímavú textúru, ktorá má osobitý charakter. S valčekom je náter síce jednoliaty a bezchybný ale fádnejší. Keby ste maľovali s valčekom, budete potrebovať aj štetec, s ktorým sa viete dostať do rohov a ťažšie dostupných miest.

Test ukázal, že práca s valčekom a so štetcom  si vyžiadali pomerne rovnaký čas. Avšak najväčší rozdiel bol pri spotrebovaní materiálu – farby. Valček do seba absorboval oveľa viac farby a tým sme aj viac spotrebovali.  V prípade štetca sme minuli o 17 % menej farby.

Z celkového množstva farby, v prípade Annie zostalo v plechovke 3,5 kg farby, čo značí, že minula podstatne menej materiálu ako Felix. Vo Felixovej plechovke zostalo 2,8 kg farby z celkového množstva. Tým, že používal valček, ktorý má vysokú nasiakavosť, veľa farby zostalo vo vnútri. Napokon Felix sa bude musieť popasovať s čistením valčeka, tácky na farbu a štetca.

Koniec koncov, je na vás aký nástroj na maľovanie si zvolíte.

Ako maľovať s farbami Chalk Paint® na mramorový povrch

Ako maľovať s farbami Chalk Paint® od Annie Sloan – odtieň LEM LEM v spolupráci s nadáciou OXFAM

Annie Sloan vám ukáže ako maľovať s farbami Chalk Paint®, konkrétne s jej novým odtieňov Lem Lem z limitovanej edície, ktorá vznikla v spolupráci s nadáciou OXFAM. Každá plechovka odtieňa Lem Lem, ktorá sa predá, podporí nadáciu Oxfam, ktorá pomáha ľuďom a bojuje celosvetovo proti chudobe.

 1. Vyberte si nábytok, ktorý chcete pretvoriť. Annie si zvolila borovicový nočný stolík. Ako zvyčajte, nie je potrebné nábytok natierať základnou farbou ani ho šmirgľovať.
 2. S použitím oválneho štetca Bristle Chalk Paint® Brush naneste prvú vrstvu Lem Lem priamo na nábytok. Maľujte v každom smere, aby ste získali textúrovaný výsledok. Nechajte poriadne zaschnúť.
 3. Aplikujte druhý náter ak je potrebné a taktiež nechajte preschnúť.
 4. Nakoniec nábytok zavoskujte s priesvitným voskom Clear Chalk Paint® Wax pomocou voskovacieho štetca alebo bavlnenej handričky. Vosk nanášajte postupne a prebytočnú vrstvu stierajte zľahka dole. S voskovacím štetcom sa dostanete aj na ťažšie dostupné miesta ako sú záhyby, či rohy.
 5. S namaľovaným kúskom zaobchádzajte opatrne, kým nie je vosk dostatočne vytvrdnutý. To zaberie tak 5 až 21 dní.

Ako si ušiť vankúš so strapcami z kolekcie látok Annie Sloan – Coloured Linen – farebného plátna

Annie Sloan vám predvedie ako jednoducho si vyrobiť strapcami olemovaný vankúš z rady látok Coloured Linens.

 1. Vymerajte si dĺžku vankúša. Annie má podušku s priemerom necelých 50 cm. Zastrihnite látku na končeku a potom ju odtrhnite, ako je naznačené vo videu.
 2. Tento postup zopakujte aj pri 2. kuse látky, tak aby ste mali 2 rovnaké štvorce s otrhanými hranami po všetkých stranách.
 3. Obe látky položte na seba tak, aby roztrhané konce boli pri sebe.
 4. Upevnite látku špendlíkmi asi 2,5 cm od kraja. Prišpendlite len 3 strany, 1 nechajte voľnú. A môžete šiť.
 5. Vložte vankúš dovnútra a pripevnite poslednú stranu špendlíkmi a zošite.
 6. Vypárajte nitky okolo všetkých strán vankúša, aby ste docielili pekné strapcovité okraje.

Ako použiť čierny vosk Black Chalk Paint® Wax 

Táto nádherná vyrezávaná stolička bola vylepšená s farbami Chalk Paint® s odtieňom Antoinette. Konečný výsledok bol zapečatený čiernym voskom Black Chalk Paint® Wax, ktorý jej doslova vdýchol nový život. Čierny vosk zostal vo výrezoch a ornamentoch, čo pôsobí autenticky.

 1. Vyberte si nábytok, ktorý chcete pretvoriť a zvoľte k nemu príslušný odtieň. V tomto prípade bola stolička maľovaná odtieňom Antoinette.
 2. Pomocou oválneho štetca Bristle Chalk Paint® Brush naneste farbu priamo na nábytok. So štetcom sa pohybujte v rôznych smeroch, aby sme vytvorili štruktúrovaný výsledok, kde vynikne práve čierny vosk.
 3. Farbu nechajte poriadne zaschnúť. Na dotyk budete cítiť, či je už suchá. Následne aplikujte vrstvu priesvitného vosku Clear Chalk Paint® Wax s voskovacím štetcom alebo s bavlnenou handričkou. Vosk vtierajte po celom povrchu a prebytočnú vrstvu zotrite dolu.
 4. Napokon môžete použiť čierny vosk Black Chalk Paint® Wax, ktorý rovnako ako priesvitný vosk vmasírujte do výrezov a textúrovaného povrchu na nábytku. Nechajte ho chvíľku postáť a až potom začnite zľahka stierať prebytok vosku s handričkou preč. Čierny vosk vynikne hlavne v miestach, kde sú zárezy či ornamenty.
 5. Voliteľné: Pokiaľ by sa vám zdalo, že chcete nábytok zosvetliť, stačí ak použijete opäť priesvitný vosk, ktorý pôsobí ako zmizík. Naneste si vosk na handričku a dočistite miesta, ktoré sa vám zdajú príliš tmavé.
 6. Nechajte vosk na nábytku vytvrdnúť. A na druhý deň preleštite čistou handričkou.