Maľovanie drevenej podlahy

Maľovanie drevenej palubovky pomocou farieb Chalk Paint® od Annie Sloan je skutočne jednoduché. Chalk Paint® je vysoko funčná farba na nábytok, ktorá sa da použiť takmer na každý typ podkladu. Tým pádom, je to dobrá voľba aj na úpravu a premaľovanie novej alebo aj existujúcej používanej podlahy. V tomto videu vám Annie ukáže, na čo si dať pozor, spôsoby ako opraviť problematické miesta a ako zabezpečiť, aby vaša krásne namaľovaná podlaha vydržala skutočne naveky 🙂

 1. Pred tým, než začnete maľovať, musíte otestovať, ako sa bude farba Chalk Paint® a Chalk Paint® Lak správať na vašej podlahe. Palubovka je často stará s množstvom rôznych náterov, lakov a škvŕn, pôvod ktorých nepoznáme. A keď na takýto povrch nanesiete Chalk Paint® Lak, môže sa stať, že lak ako keby vytiahne škvrny, ktoré sú spôsobené predchádzajúcimi nátermi a pokazí celý výsledok.
 2. Na otestovanie naneste dva nátery zvoleného odtieňa farby Chalk Paint® (v tomto videu si Annie vybrala odtieň Old White) a naneste ho na niekoľko menších miest. Annie odporúča testovať na rôznych miestach, aby sa dalo lepšie odhadnúť ako sa náter bude správať. Niektoré miesta môžu obsahovať rôzne fleky, škrvny, poškodenia od vody, zvyšky lakov, olejov a podobne.
 3. Keď nátery uschnú, naneste na všetky testované miesta vrstvu Chalk Paint® Laku. Toto je veľmi dôležitý krok. Ako môžete vidieť vo videu, samotná farba Chalk Paint® škrvny v pohode prekryje. Prípadné problémy alebo škrvny sa objavia až po nanesení laku. Chémia, ktorá zabezpečuje dostatočnú odolnosť laku pre použitie na podlahe, má nanešťastie ten efekt, že „vyťahuje“ ako keby zažltnuté škrvny cez náter farby Chalk Paint® na povrch. Preto je veľmi dôležité aplikovať na testované miesta aj lak a zistiť tak stav podlahy ešte pred kompletným náterom. Lak ako taký nezažltne ani na bielych odtieňoch.
 4. Po uschnutí laku skontrolujte testované miesta. Ak vyzerú čisto a jednoliato, môžete v pohode maľovať. Ak sa však objavia škvrny, treba povrch pred samotným maľovaním ešte ošetriť.

  Môžete použiť tmavší odtieň ako napríklad Graphite, Aubusson Blue, Athenian Black, Amsterdam Green alebo Oxford Navy. Vo videu Annie použila odtieň Athenian Black. Škrvny, ktoré sa ukázali pri použití svetlého odtieňa Old White cez tmavý odtieň neprerazia. Toto je rýchle riešenie, ale tmavý odtieň,
  sa vám nemusí hodiť. Každopádne ale treba rovnakým postupom otestovať aj tmavé odtiene, pretože niektoré staré nátery sa správajú veľmi podivne a ťažko sa ich zbavuje.

  Ak sa rozhodnete ale ostať pri pôvodnom odtieni, bude potrebné aplikovať prostriedok, ktorý zabráni prerážaniu škvŕn a fľakov. Prípravok sa dá zakúpiť v hobbymarketoch alebo lepších farbách lakoch. My najčastejšie používame Šelak a kupujeme ho napr. v obchode s potrebami pre reštaurátorov https://wad.sk/. Tento náter je v prípade problémov potrebné aplikovať na celú podlahu. Potom pokračujeme nasledujúcimi krokmi.

 5. Keď sme skončili s testovaním povrchu, môžeme pokračivať ďalej. Uistite sa, že je vaša podlaha čistá! Použite teplú mydlovú vodu a nejakú špongiu. Nepoužívajte agresívne chemické čističe, pretože môžu dodatočne spôsobiť problémy pri maľovaní farbou Chalk Paint® a lakovaní.
 6. Na natieranie môžete použiť štetec alebo valček, ale veľa ľudí považuje maľovanie valčekom za jednoduchšie.

  NÁŠ TIP: aby ste si šetrili chrbát, použite k valčeku alebo štetcu predlžovaciu tyč 🙂

 7. Začnite najprv maľovaním okrajov, rohov a ťažšie prístupných miest. Následne namaľujte zvyšok podlahy. Odporúčame použiť dva nátery, v ojedninelých prípadoch bude potrebné dať až tri nátery (ak napríklad pôjdete z tmavohnedej do bielej). Pri nanášaní druhého náteru postupujte rovnakým spôsobom ako pri prvom.

  TIP: Dajte pozor, aby ste sa pri maľovaní nezahnali do kúta alebo za dvere, odkiaľ nebude vedieť „suchou“ nohou odísť 🙂

 8. Keď náter Chalk Paint® úplne vyschne (pri izbovej teplote odporúčame aspoň 24 hodín), môžete naniesť Chalk Paint® Lak. Lak je potrebné pred použitím poriadne premiešať. Nanášajte ho rovnakým postupom ako farbu. Na krajoch a v rohoch použite štetec, na ostatné plochy môžete použiť valček. Chalk Paint®
  Lak schne trocha rýchlejšie ako farba, preto pracujte relatívne rýchlo a neprežeňte to s prílišnými opakovanými ťahmi po už namaľovaných miestach. A určite neprechádzajte po prischýnajúcich alebo už jemne prischnutých miestach ešte raz. Mohlo by to spôsobiť odlúpnutie náteru.
 9. Chalk Paint® Lak je k dispozícii v matnom alebo lesklom prevedení. Lesklé laky sú vo všeobecnosti odolnejšie ako matné, pretože dodatočné látky, ktoré spôsobujú matný efekt spôsobujú trocha nižšiu odolnosť. Na podlahu sú ale vhodné obidva typy. Navyše matný lak môže na tmavších odtieňoch vytvoriť biele mliečne fľaky. V prípade finálneho použitia matného laku je preto najlepšie naniesť ako prvú vrstvu lesklého laku a až následne použiť matný lak.

Náš tip: Aby ste si náter pri maľovaní medzi jednotlivými vrstvami nezničili, choďte po ňom iba v čistých nechlpatých ponožkách. Na boso by ste tam spravili mastné fľaky :).

Pre inšpiráciu si pozrite ako sme maľovali linoleum, dlažbu a aj betónovú podlahu.

(prečítané 958 krát)

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code