Wall Paint vs. Chalk Paint

alebo aký je rozdiel medzi Wall Paint farbou na stenu a kriedovou Chalk Paint™ farbou z dielne Annie Sloan.

Annie vynašla kriedovú Chalk Paint™ farbu v roku 1990. Je to vodouriediteľná farba navrhnutá najmä na maľovanie nábytku, avšak jej vlastnosti umožňujú jej použitie takmer na každom povrchu od dreva, laminátu, kovu, či textilu. Pomocou kriedovej Chalk Paint™ farby dokážete vytvárať rôzne efekty, maľovať pekne moderne na hladko, ale je výborná aj na vytváranie  rôznych efektov patinovania a vytvárania starých náterov. Na záver sú dva spôsoby ako náter zafixovať – môžete použiť Chalk Paint™ vosk alebo Chalk Paint™ lak. Tento typ farby vyvolal revolúciu v oblasti dekoratívneho maľovania, nakoľko umožnil širokej verejnosti použiť jeden typ farby na dotváranie svojich domovov. Či už farbu použili na namaľovanie kuchynskej linky, podlahy, zafarbenie závesov, či si pomocou nej doladili rôznorodý nábytok.

Kriedová Chalk Paint™ farba môže byť použitá aj na stenu a je vhodná najmä do starších domov, ktoré vyžadujú dokonalo priedušný náter na stene. Nebola však špeciálne na tento účel vytvorená.

Naopak, nová Wall Paint farba na stenu bola vytvorená presne na to. Vychádzajúc z bohatých skúsenosti pri výrobe Chalk Paint™ farieb bola vytvorená tak, aby bola plná kvalitných pigmentov  a aby už samotná farba obsahovala ochrannú zložku . Nie je ju teda na záver nutné voskovať ani lakovať.

Tu sú zhrnuté najvýznamnejšie rozdiely medzi Chalk Paint™ a Wall Paint.

 1. „ONE STEP = JEDEN KROK“  Wall Paint farba je oproti Chalk Paint™ farbe oveľa odolnejšia, nevyžaduje ochranu pomocou vosku, či laku. Je to jednokrokový (one step )proces.
 2. „THE LOOK = VZHĽAD“ Výsledný náter na stene vyzerá inak. Stena po použití Wall Paint farby je matná a vyzerá tak „celistvo“. Pri jej vytváraní bolo zámerom uchovať matný „kriedový“ vzhľad, ktorý je tak u kriedových Chalk Paint™ farieb veľmi obľúbený. Avšak jemnulilinký lesk, ktorý je dôsledkom použitia ochranných zložiek vo farbe, je na stene oveľa viac praktickejší. Stále je však radená medzi farby s matným výsledkom.
 3. „DURABILITY = ODOLNOSŤ“ Wall Paint stenová farba je nesmierne odolná a trvácna, dá sa poutierať, či poumývať. Bola testovaná nezávislými odborníkmi a zniesla skutočne „drsné“ zaobchádzanie. V porovnaní s konkurenciou v tomto obstála najlepšie. Je teda vhodná všade tam, kde potrebujete mať odolný a umyvateľný náter – do chodby, kúpeľne, okolo schodišťa, v kuchyni, obývačke, či detskej izbe. Jednoducho všade, kde chcete mať nádhernú stenu…Chalk Paint™ farba bez ochrannej vrstvy túto extrémnu odolnosť nemá.
 4. „COLOR CHOICES = PALETA ODTIEŇOV“ Niektoré z odtieňov nájdete aj v palete Chalk Paint™ aj Wall Paint. Annie však navrhla úplne 17 nových odtieňov ideálnych pre použitie práve na steny. Sú medzi nimi najmä zosvetlené najobľúbenejšie odtiene Chalk Paint™, aby tak krásne ladili a dopĺňali nábytky maľované kriedovými Chalk Paint™ farbami.
 5. Chalk Paint je vhodná takmer na všetko, Wall Paint farba je vhodná len na stenu. Bez podkladového náteru a dôkladnej prípravy by Wall Paint farba na hladších povrchoch nedržala. Preto ju neodporúčame používať ako alternatívu na maľovanie kuchynských liniek, či nábytku.

Jednoduché zhrnutie: Annie Sloan Wall Paint farbu použite na steny a Chalk Paint™ farbu Annie Sloan použite na nábytok, kuchynské skrinky, podlahy a na staršie steny, ktoré vyžadujú priedušnú farbu 🙂

Všetky odtiene Chalk Paint™ a Wall Paint farieb nájdete v našom eshope. Príjemné vyberanie 🙂

(prečítané 2005 krát)

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

Komentáre (8) k článku Wall Paint vs. Chalk Paint

 1. Prosím Vá, chcela by som sa opýtať, či sú tieto farby vhodné aj na obkladačky. Ak áno, ktorá a či ich potom treba lakovať, alebo voskovať. Ďakujem

  1. Farby Chalk Paint – kriedové sú vhodné aj na obkladačky. Zafixovať sa môžu voskom alebo lakom, záleží, kde tie obkladačky sú. Podlaha – lak, kúpeľňa, miesta v styku s vodou – lak. Obkladačky za kuchynskou linkou – lak. AK je to len nejaky obklad, ktorý sa nejak výrazne nepoužíva, postačuje aj vosk.

 2. Pekný deň.
  Chcem poprosit o radu, aby som vedela, čo u vás objednať.Rada by som namaľovala jednu stenu v podkroví, ktorá je obložená tatranským profilom.
  Mozem použiť farbu na stenu Wall? Lebo rada by som nevoskovať.
  Alebo mám použiť klasickú Chalk na nábytok, keďže je to síce stena, ale drevená?
  Ďakujem veľmi pekne za radu.
  Zuzana

  1. Dobrý deň prajem, na drevenú stenu (tatranský už lakovaný obklad) odporúčam použiť kriedovú Chalk Paint farbu. Po nanesení dvoch mierne vodou riedených vrstiev to bude pekne prekryté. Náter nie je nutné voskovať ani lakovať. Bude to matné a časom to perfektne vytvrdne. Dokonca máme odskúšané, že to znáša aj jemné umývanie. Pekný deň:) Eva

 3. Takže ak použijem Chalk Paint™ farbu Annie Sloan na starú stenu (40 ročný dom, pôvodné maľovky) musím ju prelakovať?

  1. Dobrý deň, ak použijete Chalk Paint na stenu staršieho domu, určite ju nelakujte ani nevoskujte. Farba Chalk Paint je priedušná na báze vápna, čo práve staršie domy potrebujú mať zachované. Stena nie je po namaľovaní umývateľná (trošku umývateľná je, máme odskúšané), ale je to oteruvzdorné, pri dotyku nenecháva na oblečení žiadne stopy. Pri maľovaní odporúčam vetrať a pracovať za teplého nie daždivého počasia. Výdatnosť Chalk Paint pri použití na stenu je cca 9m2/1liter/1náter. Ak chcete pekný jednoliaty efekt, farbu veľmi nerieďte vodou, tmavé odtiene vôbec, mohlo by to ostať fľakaté. Riedením a nanášaním rôznymi spôsobmi – špongiou, rozotieraní hadrou, nanášanie špachtľami a pod viete vytvoriť rôzne efekty. Máme viacero článkov o maľovaní stien s Chalk Paint – napr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code