Vidiecka kuchyňa

U nás je kuchyňa srdcom diania na chalupe. Neslúži len na varenie, je to zároveň aj spoločenská miestnosť, kde trávia ľudia počas dňa najviac času. Z tohoto pohľadu je preto dobré kuchyňu situovať do dostatočne veľkej miestnosti, kde dokážeme pohodlne umiesniť kuchynskú linku, pec na kúrenie prípadne kachľový sporák, stôl a ďalšie veci potrebné k pohodlnému užívaniu. Keďže sa bavíme o kuchyni na chalupe, je dobré pokúsiť sa veci spraviť tak, aby pôsobili príjemne a útulne, ako sa na správny chalupársky interiér patrí. Toto všetko sa dá dosiahnuť aj pri použití moderných spotrebičov vrátane umývačky riadu či mikrovlnej rúry.

Začal by som asi kachľovým sporákom, ktorý je krásnym dizajnovým kúskom a zároveň aj veľmi praktickým pomocníkom. Vytvára príjemné teplo a dá sa na ňom pohodlne variť a piecť. Telo je obložené modrozelenými glazovanými kachlicami, dvierka čierne kovové s bielymi porcelánovými úchytkami. Pod sporákom je praktický poloblúkový priestor na odkladanie dreva. Uznajte sami, že sa do vidieckej kuchyne krásne hodí.

Ďalším dôležitým prvkom je kuchynská linka. Aby sa na chalupe dobre vynímala, odporúčam ostať verný tradičnému materiálu – drevu. Korpusy skriniek treba nechať z bukasu (neoplatí sa vyrábať drevené, hlavne z pohľadu presnosti a reakcie na zmenu vlhkosti). Pracovná doska a dvierka by však podľa môjho názoru mali byť drevené. Taká nadherná masívna pracovná doska dokáže dať celej linke neuveriteľný šmrc. My sme použili dubový lepený masív, hrúbka dosky 4 cm. Natretá je olejom na pracovné dosky Behandla. A celá linka vrátane dvierok bola zakúpená v IKEA.

Kuchynský stôl a sedenie. Ak chceme ostať verní tradícii, tak stôl by mal byť „ťažký“ a masívny. Ako sedenie poslúžia dobre aj klasické drevené stoličky, alebo pre dizajnovo náročnejších aj nejaká pekná drevená lavica. Stôl som vyrobil vlastnoručne z borovicového dreva. Vrchná doska je poskladaná zo zvyšných kusov palubovky, ktoré sú vložené do masívne rámu. Stôl je natretý lazúrou na drevo vo farbe orech.

Pocit teplého vidieckeho interiéru dotvára aj klasická drevená podlaha – dlážkovica (palubovka) upravená na povrchu voskom na podlahy.

Ešte pripájam pár fotiek nášho vidieckeho interiéru pre inšpiráciu. Postupne sa jednotlivým častiam kuchyne a ich výrobe (výstavbe) budem venovať v ďalších článkoch.

(prečítané 17508 krát)

4.55 avg. rating (91% score) - 11 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code