Drevená podlaha na chalupu

Podlaha na správnej chalupe by mala byť v  obytných miestnostiach jednoznačne drevená. Najlepšie vyzerá klasická drevená dlážkovica – dosky spájané na pero a drážku, ktoré sú klincami alebo vrutmi do dreva upevnené do priečne uložených hranolov (tkzv. postrholcov). V ponuke nájdeme dlážkovicu z ihličnatého ako aj z listnatého dreva. Z mäkkých drevín sa najčastejšie používa borovica a smrek, z tvrdých smrekovec a dub prípadne buk – ten je však menej tvarovo stály pri zmenách vlhkosti. Dosky sa vyrábajú v rôznych šírkach cca. od 10,5 do 15,5 cm, krajšie ale vyniknú dosky väčšej šírky. Čo sa týka hrúbky, tak tá sa pohybuje od 1,8 do 3 cm. Pravdepodobne nájdete na trhu aj tenšie dosky, menej ako 18 mm by som ale na podlahu neodporúčal, mohli by sa pri chôdzi prehýnať.

Celá palubovka býva uložená na nosných priečnych hranoloch, ktoré sú ukotvené/položené na tvrdom vodorovnom povrchu. Vzdialenosť medzi hranolmi je minimálne 60 cm, mne sa viac osvedčilo 45-50 cm a v miestach zvýšeného zaťaženia aj hustejšie. Napríklad v prípade, že priamo na podlahe bude položená kachľová pec, prípadne kachľový sporák, je lepšie položiť podkladové hranoly ešte hustejšie. Jednotlivé palubky môžu byť k hranolom uchytené vrutmi do dreva alebo klincami priamo cez dosky, alebo sa vruty môžu schovať do drážky. Pôvodné drevené podlahy boli konštruované tak, že hranoly boli ukladané rovno to udusanej zeminy bez použitia akejkoľvek izolácie. To môže mať za následok, že po dlhšej dobe podlaha prehnije. Samozrejme ak na takejto starej podlahe nevidno žiadne nedostatky a ani sa pri chôdzi neprehýba, môžeme ju takto ponechať. Pri ukladaní podlahy nezabudnite ani na dilatačnú škáru, ktorá by mala byť minimálne 1 cm. Šírka škáry samozrejme záleží aj od šírky finálnej okrajovej lišty, ktorá ju musí bezpečne prekryť.

Na povrchovú úpravu takejto podlahy môžete použiť vosk, olej alebo lak na drevené podlahy. V ponuke výrobcov nájdete prevedenia lesklé alebo matné a bezfarebné alebo pigmentované. Nám sa osvedčili výrobky od firmy BONA (matný lak na parkety) a OSMO (tvrdý vosk na drevené podlahy).

Ako položiť dlážkovicu na hotový betónový poter

Pri starších chalupách sa v rámci rekonštrukcií ešte pôvodnými majiteľmi nahrádzali tradičné drevené podlahy za „moderné“ linoleum, pod ktoré sa pripravil štandardný poter. Na takýto poter je však tiež možné položiť drevenú dlážkovicu, samozrejme ak to dovoľuje svetlá výška miestnosti. My sme riešili takúto montáž dlážkovice v kuchyni. Ako nosné sme použili hranoly s rozmerom 30 x 50 mm, pod hranoly sme položili izoláciu (tenká IPA) a na tieto hranoly sme do drážky upevňovali vrutmi jednotlivé dosky podlahy. Samozrejme je potrebné použiť sťahováky, prípadne podlahu sťahovať klinovaním. Smreková dlážkovica, ktorú sme použili, mala hrúbku 2,2 cm, šírku 15,5 cm a dĺžku 5 m. Dodávateľa vhodného materiálu sme našli na internete (https://www.tatranskyobklad.sk/dlazkovica.html) a boli sme spokojní s rýchlosťou dodávky, kvalitou materiálu a aj s cenou.

Ak ukladáte podkladové hranoly priamo na poter bez fixácie k podkladu, dajte pozor na to, aby bola podlaha skutočne rovná, inak sa bude na nerovných miestach prehýbať. Keď je povrch dostatočne súdržný, môžete hranoly upraviť do správnej vodorovnej polohy použitím montážnej peny (montážneho lepidla). Ideálne je ešte priestor medzi hranolmi vyplniť ľahkou betónovou zmesou (s prídavkou perlitu, prípadne porobetón). My sme však nechceli použiť žiadny mokrý proces (hlavne kvôli času), tak sme tieto priestory nechali prázdne. Trocha sme podcenili aj rovnosť povrchu, takže na niektorých miestach sa podlaha jemne hýbe.

Na povrchovú úpravu sme použili tvrdý bezfarebný vosk na drevené podlahy OSMO. Bol trochu problém tento vosk na Slovensku zohnať, nakoniec sme narazili na firmu Svegal. Pôvodne sme chceli podlahu natrieť pigmentovým voskom. Nakoniec sme sa ale rozhodli pre jednoduchý bezfarebný (trochu sme sa toho zľakli :)). Dali sme dva nátery, ktoré sme po dôkladnom zaschnutí prebrúsili jemným brusným papierom (zrnitosť 320)

Rekonštrukcia starej dlážkovice

Ak je pôdovná drevená podlaha ešte v dobrej kondícii, stačí ju väčšinou prebrúsiť. Toto sme riešili v spálni, kde podlaha dlhé roky ležala pod hrubou vrstvou kobercov. Na niektorých nevetraných miestach bola úplne čierna a na povrchu prežratá červotočom. Prehnitá ani inak poškodená však nebola, tak sme sa ju rozhodli len zrenovovať. Renovácia spočívala v hlbkovom prebrúsení (zvládli sme to vibračnou brúskou BOSCH a brúsnym papierom 36) a následnom natretí. Pre túto podlahu sme sa rozhodli použiť matný lak na parkety BONA, takisto v dvoch náteroch. S výsledkom sme boli veľmi spokojní a podlaha vyzerala po rekonštrukcii takmer ako nová. Dodnes sme ale neidentifikovali z akého je vlastne dreva 🙂 , ale klasický smrek to podľa všetkého nie je.

Doplnené 25.6.2015

V zadnej izbe sme zachovali pôvodnú, cca. 100 ročnú podlahu z masívnych dosiek. Bohužiaľ časom sa ukázalo, že podlahu bude treba kompletne vymeniť, pretože tam bolo vždy po príchode cítiť kyslastý zápach – pravdepodobne hlinu na ktorej bola podlaha položená. Rozhodli sme sa, že starú podlahu vyberieme, vykopeme podložie do hĺbky cca. 25 cm, položíme drenáž z makadamu do ktorej dáme po celom obvode a aj priečne drenážne rúry, ktoré vyvedieme cez múry von na obidvoch stranách domu. Na to sa spraví betón s kari sieťou hrúbky cca. 6 cm, na betón hydroizolácia, potom hranoly 80×80, medzi hranoly polystyrén a navrch dlážkovica hrúbky 25 mm. Akciu sme stihli ešte tesne pred minuloročnými vianocami a podlaha sa osvedčila dobre. Zápach zmizol a podlaha je aj teplejšia ako pôvodná. Dosť ma ale prekvapilo, že pôvodná podlaha bola v úplne dobrom stave, tak sme si dosky nechali a postupne z nich vyrábame rôzne kusy nábytku. Stopy po červotočovi boli iba z vrchnej strany, kde bola podlaha prikrytá troma vrstvami kobercov. Zatiaľ sa takéto zloženie podlahy ukázalo ako dostatočné a múry sú suché. Uvidíme ešte časom, ako sa to bude správať. Každopádne máme v izbe teraz oveľa lepší vzduch.

Pripájam ešte pár fotiek aj od Paliho (pár jeho komentárov nižšie), ktorý robil poctivú prevetrávanú podlahu z iglu tvaroviek.

(prečítané 67613 krát)

4.70 avg. rating (94% score) - 27 votes

Komentáre (46) k článku Drevená podlaha na chalupu

  1. Dobrý den ,chcem sa len informovat , idem Vasim sposobom prerobit podlahu v starsej chalupe s kamennymi zakladmi . Nakolko predosly majitel vymenil predpokladam klasicku drevenu za betonovu mazaninu s linom a steny vlhnu tak do 10cm vysky a je tam vela roztocov. Tak som sa chcel spytat tie drenažky zasypete komplet cele do makadamu akej frakcie? aj ste ho zhutnovali vibracnou dkosou potom ?

    1. Dobrý deň, presne túto situáciu som riešil v jednej z miestností v dome. Tiež tam bolo lino a vlhko. Možno by v tomto prípade stačila aj menšia akcia. Ja som vyzbíjal iba okraje pôvodného poteru po obvode celej miestnosti, do výkopu dal štrk/makadam – frakcia 16-32 by mala byť v pohode a do štrku po celom obvode prepojenú drenážku, ktorú som vyviedol cez základy v protiľahlých rohoch miestnosti cez fasádu von. Potom som poter normálne doplnil až po okraj. Už len keď vyhodíte lino, tak to začne samé schnúť, lebo teraz tu vlhkosť vytláča hlavne popri múroch. Možno zvážte aj túto možnosť, ja si myslím, že by to mohlo pomôcť. Samozrejme, len v prípade, že vám to výšky dovolia, ak na to chcete následne dať drevo.

      A ešte k otázke, drenážky sú kompletne zasypané v makadame a tam kde sme to kompletne robili nanovo išiel makadam takej väčšej hrubosti, asi 22-63. Previbrovanie neuškodí ale pri tejto frakcii sa to podľa mňa nepohne ani bez vibrovania.

      1. Ahojte dakujem za odpoved,betony som už vybral, ono to ani neboli betony ale strk s cementovou mazaninou, vyska by ma nepustila nato davat ešte dlažkovicu . Chcel som sa ešte spýtať aka velkost by mala byt polsterholzou? Vhodnejsie by bolo asi už vysusene hoblovane rezivo ,KVH alebo BSH . Stači aj 60×60 na 50cm od seba? Lebo pri vacsich prierezoch su tie tramy drahsie ako samotna dlazka . Dakujem pekne

        1. Ja som dával obyčajné nehobľované hranoly, ako konštrukčné podľa mňa stačia. 60×60 je v pohode, v kuchyni som nemal dosť výšky tak to tam mám len na takých latkách 30×40. Rozteč 50 by mala byť OK, na terasu som ale dal naposledy 45 a na to išli dosky hrúbky 25. Kľudne vyskúšaj na sucho a postav sa to, záleží aj od hrúbky dlážkovice. A ideš robiť komplet iglu alebo len drenážky? Pali písal, že má pocit, že to podľa neho cez tie drenážky bude vetrať slabšie. Drenážky sú ale takisto vyvedené na protiľahlých rohoch von cez fasádu, plus prepojené ešte v strede, takže nejaký pohyb vzduchu tam musí byť, minimálne rozdielne teploty na rôznych stranách domu spravia určite nejaký pohyb.

          1. Nekrutilo sa Ti to casom klasicke stavebne rezivo ? predpokladam že ked mas Iglu mas ich zaliate betonom a natom konstrukcne hranoly a potom dlažkovicu,čiže stabilita tej podlahy je už len tym betonom a tie hranoly su tam kvazy len na uchytenie samotnej dlažkovice . Ja mam dlažkovicu 28mm, ale budem davat len drenaz ,makadam na to hranoly, medzi ne asi keramzit a nato dlazkovicu

          2. Ja nemám IGLU, ja tam ma len tie drenážky, pozri obrázok zloženia podlahy nižšie. Ale mám to normálne zabetónované a na tom hranoly a dlážkovicu. Hranoly sú ukotvené v betóne, podlaha drží dobre, neskrútilo sa nič. Keď ich ale nebudeš kotviť, tak by bolo lepšie dať masívnejšie. Koľko tam máš na výšku miesta? Keď hranoly nepripevníš k podkladu a nebudú dostatočne masívne, tak môže podlaha trocha „tancovať“. To sa mi deje v kuchyni, kde som nemal dosť výšky a dali sme to len na nízky položený rošt (nepripevnili sme ho k podkladu) a podlaha sa miestami hýbe. Akurát sa teraz chystám dať na pár miest durchom šrúby, ktoré to prichytia k betónu.

          3. Ja tam mam aktualne vysku aku si urobim, teda kolko vyberiem z pod starej podlahy, momentalne to mam na 25cm vybrate . chcem sa betonazi vyhnut

    2. Zdravím Igora aj Viliama. potešilo ma, že sa púšťate do odstránenia vlhkosti od podlahy. Ja som autorom fotografii z mojej chalupy s prevetrávanou podlahou s IGLU pred 8 rokmi. Som maximálne spokojný – výborne to funguje. Aj sused v chalupe to už spravil. Po vlhkosti na stenách nie je ani stopa. Prajem aby sa Vám to podarilo. Poznámka : nie som si istý či drenážky len po obvode budú dostatočné … veľa šťastia !

      1. Ahoj Pali, tiež pozdravujem, už sme sa dlho „nepočuli“ 🙂 Jasné že IGLU prevetráva na 100%, trocha vzduchu sa tam ale aj cez tie drenážky dostane (pevne verím a dúfam). Zaručiť sa to samozrejme nedá. 🙂

        1. Ahoj Vilam, niečo sa tam dostane, ale nezabudni že tá vzlínavá zemná vlhkosť je pod celou podlahou. Nechcem Ťa odradiť … chalupár vždy verí že to robí dobre – len aby bol výsledok ako očakávaš a aby si nerobil niečo zbytočne. Drž sa ! :-). Princíp s IGLU s vetracími komínmi na opačných svetových stranách v rôznej výške je založený na rozdielnom tlaku vzduchu a preto sa tam vytvára komínový efekt a vzduch pod podlahou prúdi a vysušuje dutý priestor. V tých drenážkach … no neviem, neviem 🙁

  2. Dobrý deň, meníme drevenú podlahu na chalupe, kde po vynesení piesku, ktorý tam bol a doplnení penovým sklom ideme osádzať drevené hranoly 10×10. Otázka, treba drevene hranoly a aj palubovku ošetriť nie čim proti pliesni a roztočom?? A ak áno tak s čím. Vrchnú časť palubovky ideme natrieť voskom, vraj cez neho by to drevo dýchalo. Dakujem.

    1. Dobrý deň, oficiálne podľa normy by sa drevo, ktoré je skryté v konštrukcii, malo natrieť proti plesniam, hubám a roztočom. Ja som hranoly ale neošetril ničím, snažím sa vyhnúť chémii, keď sa dá. Predsa len je to interiér. Ja to beriem tak, že keď stará palubka vydržala na hline bez ošetrenia takmer 100 rokov, tak ma to musí prežiť aj neošetrené (ale nemusí to tak byť samozrejme 🙂 Takže ja osobne by som ich nechal iba surové. Čo sa týka vosku, tak to je dobrá voľba. My sme použili Osmo bezfarebný tvrdý voskový olej a drží to dobre aj po 8 rokoch. Držím palce, nech sa to podarí. Vilo

    1. Dobrý deň, my sme objednávali presne tam, ale asi to už zabalili. Skúste pohľadať na internete, tých firiem by malo byť dosť. Naposledy som kupoval dlážkovicu v Hornbachu, pozrite tu.

  3. Dobrý deň. Ak som správne pochopil tak máte iglu tvarovky iba okolo stien v miestnosti a v strede máte normálne vyliaty betón?alebo v strede medzi tvarovkami mate vysypaný ten makadam s drenážnymi rúrkami? Myslíte si že na odvetrávanie tých tvaroviek by stačila aj rúra s priemerom menším ako 100mm?

    1. Dobrý deň,

      ja tam nemám iglu vôbec :). Sú tam len položené drenážky po obvode stien a prepojené aj na dvoch miestach krížom cez miestnosť. Na tom je nasypaný makadam, cca. 10 cm (nižšie je jeden obrázok s presným zložením). Odvetrávať to určite bude aj cez rúru s mensím priemerom, určite by som ale použil čo najväčší priemer ako sa bude dať. Ono keď tam pustíte akýkoľvek vzduch, tak to musí fungovať, odvetrávacie kanály sa používajú od nepamäti 🙂

      1. Ďakujem za Vašu odpoveď. chcem v chalupe v bývalej komore urobiť kúpelňu . S tých všetkých postupov a materiálov čo som našiel cez uja googla som už nešťastný. neviem čo si mám vybrať. steny som ako tak rozhodnutý ale tá podlaha ma desí.neviem navrhnúť skladbu. skúste mi niečo odporučiť. je to 100 rocna drevenica . pod podlahou je len hlina.položím rozvody vody a kanalizáciu. čo by ste dali vy?

        1. Ja som za čo najjednoduchšie riešenia, takže by som zvolil zloženie plus mínus ako mám ja. Trochu hliny vykopať, položiť drenážky po obvode, prepojiť aj v strede ak sa dá, vyviesť von cez základy/múry a zasypať štrkom (10-15 cm). Ja tam mám myslím priemer drenážky 50 mm. Na to by som dal betónovú mazaninu, nech sa to zarovná a zavrie. Ak máte priestor a chuť (voliteľne :), tak potom by som tam ešte dal hydroizolačný náter, nejkú tepelnú izoláciu – podlahová vata, styrodur, polystyrén – 50-100 mm a na to už finálny poter – 50-70 mm. Tieto vrstvy (tepelná izolácia a poter) sú už ale štandarné vrstvy podláh v novostavbe, určite prispejú k tepelnej pohode, nie sú ale podľa mňa nevyhnutné a samozrejme si vyžadujú kopať hlbšie. Pod dlažbu odporúčam elektrickú vykurovaciu rohož s termostatom a čidlom v podlahe a pod rohož aspoň minimálnu izoláciu (niečo takéto https://www.elektricke-kurenie.sk/tovar/96/tvrdena-izolacna-doska-10-mm). V našej kúpelni na chalupe máme takúto vykurovaciu rohož a nevieme si ju vynachváliť. Je teplo od nôh a samozrejme to aj vykuruje.

  4. Dobry den, prosim vas ako ste riesili rozvod vody pri odvetranej podlahe? Nebojite sa, ze vam zamrzne? Vraj pod podlahou je v zime cca o 10 stupnov viac ako vonku. Dakujem, j.

    1. Dobrý deň, ja mám odvetranú podlahu iba okolo múrov, nie takú úplne položenú na IGLU tvarovkách. Mám tam v blízkosti aj rozvod vody, na chalupe ale na zimu vodu vypúšťam, takže zatiaľ problém nebol. Inak na zimu som zvykol otvor zapchávať polystyrénom preventívne, čo síce tak trochu popiera logiku odvetrania, ale kvôli tej vode som mal lepší pocit.

      Vilo

  5. Veľmi dobrá stránka. Potreboval by som poradiť – mením starú palubovku v kamennom podpivničenom dome.Múry boli na jarvlhké. Pôvodní majitelia zamurovali vetrací otvor zpivnice. Ten som našiel a prebúral. Dosky aj hranoly boli zhnité. Hramoly boli osadené do škvári a stavebnej sutiny. Výmenu by som chcel urobiť bez použitia betónu. Drenážne trúbky zasypať makadanom, na to hydroizolácia, hranoly a na hranoly OBS dosky. Môžem to urobiť bez betónovej platne? Prečo áno a prečo nie? Ďakujem 🙂

  6. Vaša stránka sa mi veľmi páči. Tiež som sa zaoberala vidieckym štýlom a renovovala som nábytok ( starožitný). Mám drevenú dlážku a pred dvaciatimi rokmi som hu nevedela nikde zohnať a všade pozerali čo od nich chem až som ju zohnala vo Švajčiarsku a zaplatila som za ňu vtedy 560 Sk/ m2. My máme pod hranolmi piesok(odoberá vlkosť), potom paropriepustnú fóliu, sklenú vatu, znovu par. fóliu a nakoniec dlážka.Je neskutočne teplá a moje dieťa na nej vyrástlo- ležalo, chodilo bosé aj my, nikdy nám nieje zima od nôch. Teraz je to hitom a zohnať takúto dlážku nieje absolutne problém a povrch tiež nieje žiadny problém upraviť. Dnes treba mať chuť a trochu peňazí a dá sa všetko s prehľadom a s ľahkosťou spraviť.Ale veeľmi vám fandím a pokračujte takto aj naďalej.

  7. Ahoj Viliam
    neviem kedy ste zhanali Osmo vyrobky, ale teraz sa daju kupit na starej prievozkej p.Sirka, myslim, ze ma aj stranku, ak nie, dodam kontakt.

    1. My sme to zhanali cca. pred dvoma rokmi, vtedy sme nasli firmu Svegal na Magnetovej ulici. Poslite kontakt, niekomu dalsiemu sa moze hodit.
      Dakujem

  8. ahoj
    my sme postupovali nasledovne. vykopali sme dost vela povodnej zeminy (cca snad aj 80 cm). vybetonovali patky ako zaklad pre hranoly a tie sme umiestnili v dvoch radoch nad seba. Cize dost hlboky zaklad od zeme.
    Miesto makadamu sme pouzili drvene sklo (recyklovany material da sa objednat v trnave). mal by nejak menej drzat chlad a vlhkost ako madakam a navrch sme dali vrstvu ovcej vlny. Ako drevo sme pouzili sibirsku borovicu hrubky 2.4 cm, a nater orech od Kreidezeit.

  9. Zdravím Vilo,
    dlho som sa neozval, ale len preto lebo som pracoval každú voľnú chvíľu na chalupe. Robil som si to sám takže mi to dlhšie trvalo, ale aspoň viem kde je každý kliniec a šrób. Dielo sa podarilo podľa môjho názoru dokonale. Podlaha je pekná, prírodnej farby len 3 krát nalakovaná – matná. Odvetrávacie komíny fungujú, tak by malo byť všetko OK. Nebolo to lacné, ale myslím že sa oplatilo do toho investovať. Už som nahovoril ďalších chalupárov a idú do toho – začali minulý víkend. Keby niekto potreboval, rád poradím, pošlem fotky. 🙂

    1. Ahoj Pali,

      tak to gratulujem! Ja už niekoľko víkendov makám intenzívne na kúpelni. Ale už sa to rysuje :).
      Ak chceš, pošli nejaké fotky, zavesím ich sem.

    2. Vitaj v klube prevetranych podlah. Ked som ju robil ja na chalupe na horehroni, kazdy na mna pozeral ako na blazna (lebo to nikto nikdy nevidel, ani o tom nepocul). Teraz, ked vlhkost odisla kominom, postupne sa zvedavci zacinaju zaujimat, co som to vlastne urobil:))))

      1. Dobry den prajem idem robit podlahu iglu tvarovkami, chcem sa opytat, ci podlaha nie je studená kedže tam stále prúdi vzduch? Akú hrúbku izolácie treba použiť aby nám na nohy nebola zima?
        Ďakujem za odpoved
        Katarina

        1. Zdravím Katarína,
          osobne nemám skúsenosť s podlahou postavenou na iglu tvarovkách. Fotky, ktoré som tu uverejnil mi poslal Pali, pozrite komenty nižšie, tam je trocha popis. Podlahy sa takto robia bežne, takže sa to určite dá zaizolovať tak, aby vám zima nebola. Pali dával podľa popisu iba 4 cm polystyrénu. Ja som ešte na jeseň prerábal podlahu v spálni, tam sme to ale postavili na makadame, do ktorého sme dali drenážne rúry, ktoré sú vyvedené cez múry von, aby to trochu vetralo. Na to sa dal normálne betón s kari rohožou, na betón hranoly 70×70, medzi hranoly polystyrén 70mm a dlážkovica hrúbky 24mm. V zime mi prišla podlaha dostatočne teplá, nebol tam žiaden pocit chladu. Keďže vy to budete mať na vzduchu, tak by som len použil trocha hrušiu izoláciu, cca. 100mm. Nie som ale expert a odborníci na zatepľovanie by ma určite rozniesli v zuboch, že to treba prepočítať 🙂 Trocha som to hľadal na internete, skúste pozrieť toto:
          http://urobsisam.topky.sk/navody/odstranenie-vlhkosti-stien-prevetranou-podlahou
          http://www.asb.sk/stavebnictvo/rekonstrukcia/odstranenie-vlhkosti-zinterieru-vytvorenim-prevetranej-podlahy

          1. náhodne som natrafila ne túto stránku(rady čerpám z Obnovy)
            Menili sme na chalupe vo všetkých miestnostiach rovnakým spôsobom: vyber cca 60 cm podložia, navozenie makadamu, trámy 10×10 položené na betonových tvárniciach a navrch drevené dosky. Vkladali sme aj drenážne rúry.
            Medzi doskami a podložím je 15 cm vzduchovej medzere. A v zime neskutočne zima od nôh. myslite, že vyplnením nejakou izoláciou by sa eliminoval chlad? A akou , aby tam myšky nenašli útulný domov?

          2. Dobrý deň,

            neviem či som pochopil zloženie podlahy presne, je to takto? zdola smerom hore:
            1. makadam do ktorého ste položili drenážky (sú aj odvetrané von?)
            2. betónové tvárnice (sú položené priamo na tom makadame a robia vlastne tú 15 cm medzeru?)
            3. trámy na tvárniciach
            4. palubovka
            Ak je to takto, tak ja by som odporučil uzavrieť makadam betónovou mazaninou, nemusí to byť hrubá vrstva, iba ako zábrana proti
            hlodavcom, na to dať hydroizoláciu a na to potom obyčajný polystyrén. My máme medzi hranolmi vložených 8 cm polystyrénu a podlaha je na pocit teplá.
            Alebo ako jednoduchšie riešenie by dal spraviť pomocný rošt, ktorý sa zavesí na trámy, na tento rošt by sa poukladal 10 cm polystyrén/sklenú vatu (vata dôslednejšie
            priľne ku krajom) a navrch palubovku. Vzduchová medzera by tým ostala zachovaná a určite by to prispelo k tepelnej pohode.

  10. Dobrý deň,

    práve realizujem podobnú podlahu. Chcel by som sa opýtať či vaša podlaha neduní (nevytvára gitarový efekt), keď ste nevyplnili priestor medzi hranolmi dreveného roštu na ktorý ste osadili dlážkovicu. Ďakujem za odpoveď.

    1. Zdravím Milan,

      gitarový efekt tam nie je. Vznikol nám ale problém, že sa celá podlaha na niektorých miestach jemne hýbe. Hranoly sme na pôvodný poter len položili a keďže poter nebol 100 percentne rovný, tak sa podlaha hýbe hore dole pri chôdzi (čo ma dosť mrzí :)). Hranoly určite poriadne upevnite o podklad, aby ste sa tomuto vyhli a priestor medzi hranolmi odporúčam vyplniť niečím ako Liapor (pozrite komentár nižšie), aby tam predsa len nebolo prázdno.

      Vilo

  11. Dobrý deň, chystám sa rekonštruovať drevenú podlahu na chalupe, po rozobratí starej sme vyhádzali staré zhnité dosky a hranoly, ostala mi tam len zem, ktorú chcem nahradiť makadamom na hrúbku cca 15 cm, na to položiť hranoly a dlážkovicu. Mohol by byť aj takýto postup? Hranolky by stačili aj 30x50mm ako ste dávali Vy?
    Ďakujem za radu

    1. Dobry den,

      myslim, ze ten makadam je v pohode, treba to ale poriadne zhutnit. Hranoly by som odporucil radsej mohutnejsie, aspon 80x80mm (a ja by som dal aj 100×100 :)), aby to bolo poriadne pevne. My sme davali tensie hranoly len z dovodu, ze tam uz bol spraveny betonovy poter, ktory sa nam nechcelo vyberat a nechceli sme stratit z vysky miestnosti. Dajte si zalezat, aby hranoly boli ulozene vsetky v rovine a aby sa nehybali. Podlaha bude potom pevna. Hranoly by som urcite osetril nejakym pripravkom proti hnilobe (s chemiou vsak radsej opatrne, radsej nieco biologicky nezavadne). A medzi hranoly a aj ako finalnu vodorovnu vrstvu (aby hranoly nelezali rovno na makadame) by som este pouzil tiez nejaku vypln, napr. liapor. Normalne by som to zasypal Liaporom tak, aby bola viditelna len vrchna cast hranolu, na ktoru budete prichytavat podlahu. Nebudete tam potom mat vobec dutiny. Pozrite pre inspiraciu http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/liapor-tepelna-a-zvukova-izolace-z-keramickeho-kam/

      Drzim palce pri rekonstrukcii.

      vilo

      1. Veľmi sa mi páčia takéto rady. Práve sa chystám na rekonštrukciu starej drevenej podlahy na chalupe z kameňa a nepálenej tehly.Chcem robiť prevetranú podlahu 40 m2 z elementov IGLÚ 160 s odvetrávacími komínkami v obvodových múroch. Rád by som našiel niekoho kto už to realizoval alebo kto by mi dal cenné rady. Zloženie podlahy od spodu bude – geotextília,suchý štrk 0-32 hrúbka 10 cm zhutnený,IGLÚ výška 16 cm, železobetónová doska 4 cm s kari rohožou 15x15x6 a dilatačnou medzerou po obvode dosky 1 cm polystyren,, hydroizolačná fólia, hranoly 4×5, medzi nimi podlahový polystyren a dlážkovica hr. 25 mm. Mám hranoly a dlážkovicu ošetriť proti hnilobe a plesniam ? Ak niekto poradí budem rád a podelím sa s výsledkom.

        1. Zdravím Pali,

          nie som žiaden expert, ale takéto zloženie podlahy bude podľa mňa určite v pohode. Hranoly ani dlážkovicu by som proti hnilobe ani plesniam neošetroval. Pri takomto zložení podlahy určite nenavlhne, takže by bolo zbytočné dávať do interiéru nejakú chémiu.

          chalupár Vilo 🙂

          1. Zdravím Vila chalupára,
            cez víkend som na betónovú podlahu pripevnil hranoly 50 x 50 – použil som na to natĺkacie hmoždiny … bolo to rýchlejšie. Pripevnil som hranoly každých 80 cm. Medzi postrholce som dal podlahový polystyrén hr. 5 cm. V piatok mi asi dovezú dlážkovicu … teším sa, že to bude konečne hotové. Mám na chalupe také staré krbové kachle – liatina s plechom. Sú čierne, ale chcel by som nejaký iný odtieň použiť na renováciu . Všade majú len striebornú a čiernu. Nevieš poradiť ? 🙂
            ďakujem
            Pali

        2. Dobry den,
          ja by som zase z vlastnej skusenosti drevo proti hubam a skodcom urcite osetrila… nemusite mat ani problem s vlhkostou a teda ani hubami a drevomorkami, ale drevokazny hmyz vam moze drevo napadnut aj pri relativne suchych podmienkach… my sme teraz museli zachranovat 20-rocnu neosetrenu palubovku injektazou, pretoze sa do nej pustili cervotoce – ako sme neskor zistili, ich zdrojom bol cervotocmi nakazeny rost na starej posteli. Neslo iba o esteticky problem, na niektorych miestach ich zacali dosky prehryzart uz skrz naskrz. K tomu sme na jednom mieste nasli aj tunel od fuzaca krovoveho – ten pri jeho apetite dokaze drevo zlikvidovat aj za dva roky. Palubovku sme sa bali rozkladat, tak sa uz len modlime, ze sa tie hmyzy neprehryzli az niekam do nosneho dreva a neprepadne sa nam raz spalna do pivnice… nater proti skodcom na uplnom zaciatku by nam bol usetril peniaze, pracu aj starosti.
          PS: Docitala som sa, ze v Nemecku je dokonca stavebne nariadenie osetrit biocidnym pripravkom vsetky drevene casti, ktore nebudu po dokonceni stavby volne pristupne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code