Stôl do vidieckej kuchyne

Stôl do vidieckej kuchyneDo vidieckej kuchyne a interiéru patrí poriadne veľký masívny stôl. Aby sa ľuďom aspoň ako tak dobre sedelo, treba počítať na jedného človeka s priestorom širokým minimálne 50 cm. Do našej vidieckej kuchyne sme vypočítali veľkosť stola 170 krát 95 cm. V prípade potreby a pri troche skromnosti sa k nemu vojde až 10 ľudí. Čo sa týka optimálnej výšky, tak som prešiel pár obchodov s nábytkom a vyšlo mi 74 cm. Samozrejme ak to posuniete o jeden – dva centimetre vyššie alebo nižšie, tak to určite nebude vadiť. Stôl v našej vidieckej kuchyni sme vyrobili sami. V šope mám spravenú malú stolársku dielňu, kde to v podstate nebol žiaden problém.

Ako prvé si vždy pripravujeme základný náčrt výrobku,Stôl do vidieckej kuchyne v tomto prípade stola. Tento obrázok slúži primárne na výpočet potreby materiálu a na zhodu o dizajne s manželkou  🙂  (nedajte sa zmiasť kótami, pôvodny návrh bol iný ako finálne rozmery). Šírka stola je 95 cm, dĺžka 170 a výška 74 cm. Nohy sú vyrobené z hranolu 8×8 cm so skosenými hranami (3mm), dosky na spojenie nôh majú hrúbku 3 cm a šírku 10 cm. Tu si dajte pozor, aby ste pod spojovacou doskou mali dostatočne veľkú medzeru na zasunutie stoličky a samého seba. Spojené sú klasickým stolárskym spôsobom na dlab a čap a zlepené disperzným lepidlom na drevo Duvilax. Vrchná doska sa skladá z rámu, na ktorý som použil dosku hrubú 3 cm a širokú 12,5 cm. Do takto pripraveného rámu je vložená výplň zo zvyšnej dlážkovice (palubovky) hrúbky 2,2 cm a šírky 15 cm. Na všetkých spojoch sú skosené hrany, takže vrchná doska stola nie je nudne rovná, obsahuje pekné rovnomerné ryhy. Samozrejme to má aj svoju nevýhodu, pretože v takto vytvorených ryhách sa ľahko a rady zachytávajú rôzne omrvinky. Bola to však výslovná požiadavka na dizajn a myslím, že to vyzerá dobre. Omrvinky sa v tomto prípade veľmi jednoducho a efektívne likvidujú vysávačom.

Stôl je natretý tenkovrstvou lazúrou vo farbe orech a následne prebrúsený jemným brusným papierom zrnitosti 320. Celkovo nám výroba trvala cca. 3 dni a materiál (hobľované drevo) stál približne 65 EUR.

(prečítané 3698 krát)

4.50 avg. rating (90% score) - 4 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code