Kuchynská linka na chalupu musí v dnešnej dobe spĺňať všetky požiadavky na funkčnú a modernú kuchyňu. Zároveň by však mala citlivo doplniť interiér kuchyne a samozrejme aj celej chalupy. Z materiálov je najvhodnejšie zvoliť drevo, pričom korpusy skriniek môžeme nechať z bukasu (mdf). Korpusy vyrobené z masívu nie sú také presné a linka sa môže ťažšie spájať dokopy.
Ďalšou alternatívou je výroba murovanej vidieckej kuchynskej linky. Skrinky (v podstate priečky) sa dajú jednoducho postaviť z IPORu, alebo podobného materiálu. Takto vytvorené „skrinky“ sa len jednoducho prekryjú zvrchu pracovnou doskou. Do vzniknutých otvorov sa môžu osadiť dvierka, ideálne v drevenom ráme, ktorý sa pevne prichytí k murovanej konštrukcii alebo môžeme skrinky uzavrieť iba závesom, prípadne nechať aj ako otvorené police.
Ak sa rozhodnete použiť klasické skrinky, nemusíte hneď dávať linku vyrábať na zákazku. V ponuke dnešných obchodov s kuchynskými linkami nájdete aj typizované riešenia, dokonca aj s vidieckym dizajnom. V tomto ohľade mám najlepšie skúsenosti s kuchynskými linkami IKEA, hlavne kvôli tomu, že väčšinu tovaru (skutočne takmer všetko) majú rovno na sklade a kupovať môžete jednotlivé časti postupne. Poskladanie celej linky je takisto veľmi jednoduché a zvládnete to aj svojpomocne.
Pri navrhovaní celej linky treba myslieť na pár známych základných zásad. Asi najdôležitejšou je nechať si aspoň jeden rozumne široký kus pracovnej dosky (aspoň 80 cm), kde sa bude odohrávať príprava jedla. Ďalej je celkom praktické umiestniť kuchynský drez v blízkosti umývačky riadu (ak sa na chalupe pre ňu rozhodnete). Takisto je rozumné nechať po oboch stranách varnej dosky manipulačný a odkladací priestor. Nezabudnite ani na prípravu dostatočného osvetlenia celej pracovnej dosky a dostatočný počet elektrických zásuviek.
Na chalupe sa často stretávame aj s využitím sporáka na tuhé palivo. Sporák môže byť priamo súčasťou kuchynskej linky, alebo môže ostať solitérnym prvkom slúžiacim na kúrenie a zároveň na varenie. Osobne si skôr myslím, že lepšia varianta je nechať sporák stáť samostatne, pretože tak lepšie vykúri priestor a je to vhodnejšie aj z bezpečnostného hľadiska. Je určite lepšie nechať ho ďalej od horľavých materiálov.
Pracovná doska musí byť vyrobená z kvalitného materiálu. V ponuke existuje celá rada moderných materiálov, ktoré odolávajú vysokým teplotám a zašpineniu pri styku s potravinami (napr. aj s červeným vínom). Aj napriek tomu sa však v chalupárskej kuchyni najkrajšie vyníma pracovná doska z tvrdého masívu. Asi najčastejšie používanými drevinami sú dub a buk. Kvalitatívne je vyššie hodnotený dubový masív, čomu zodpovedá aj takmer dvojnásobná cena oproti buku. Keď sa rozhodnete pre dosku z masívu, je potrebné ju poriadne impregnovať olejom na pracovné dosky. Dajte si pozor na to, aby to bol zdravotne nezávadný olej, keďže doska bude v priamom styku s potraviny. Ja mám odskúšaný olej na pracovné dosky z IKEA Behandla. Dosku je potrebné natrieť aspoň 6-7 krát, až potom získa očakávané vlastnosti. Medzi jednotlivými nátermi je vhodné dosku prebrúsiť jemným brusným papierom (zrnitosť 320). Pracovné dosky sa ponúkajú štandardne v hrúbkach od 25 do 30 mm. V IKEA však majú v ponuke aj „bytelné“ dosky hrúbky 38 mm. Na obrázku je pracovná doska z masívneho dubu hrúbky 40 mm, ktorú sme zohnali vo firme Madero.
Asi najtradičnejšie bude vo vidieckej linke pôsobiť kuchynský drez z bielej keramiky a batéria, ktorá trochu pripomína dávnejšie časy. Ak takýto drez vkladáte do pracovnej dosky, môžete ako tesnenie medzi pracovnou doskou a drezom použiť gumové tesnenie na okná (D alebo E profil, 1-3 mm). Drez do ňho vlastnou váhou pekne zapadne. Ku keramickému drezu sa zvykne dodávať tesniaca hmota, ktorá vyzerá podobne ako plastelína. Ťažko sa s ňou však pracuje a kraje nikdy nezačistíte k spokojnosti, takže v prípade keramického drezu odporúčam použiť skôr tesnenie.
Na odkladanie menších vecí ako sú šálky, malé taniere a podobne vhodne poslúžia police. Dajú sa vyrobiť pomerne jednoducho a pri použití zaujímavých konzol pekne doplnia celý interiér kuchyne. My sme sa rozhodli pre tri otvorené police. Súčasťou jednej z nich je aj polička na porcelánové dózy. My sme mali v úmysle vytvoriť trošku netradičné riešenie vidieckej linky, preto sme namiesto vrchných skriniek použili iba spomínané police.
Dôležitou súčasťou linky sú samozrejme aj spotrebiče – rúra a varná doska. Výber je veľmi široký takže sa musí každý rozhodnúť sám podľa vlastného vkusu a možností. Treba však pamätať na prípravu dostatočne dimenzovaných elektrických rozvodov v prípade elektrickej varnej dosky (príkon cca. 7 kW) a elektrickú rúru (2,5-3 kW). Elektrické varné dosky sa štandardne zapájajú na 400 V a 3 fázy. My sme kúpili varnú dosku v IKEA a mala zapojenie len na dve fázy s možnosťou zapojenia aj na jednu fázu. Pri zapojení na jednu fázu by bol ale problém pri plnom príkone dosky a takýto kábel by bolo potrebné istiť 30 A ističom. Určite je dobré pre tieto silové spotrebiče potiahnuť sólo kábel s vlastným ističom.
(prečítané 19701 krát)
Dobrý deň, planujeme otvorené police v kuchyni a veľmi sa mi páči, ako ste ich vyriešili vy. Zaujímalo by ma, aké dosky ste použili a akú majú asi nosnosť. My máme v pláne asi dvojnasobnú dlžku políc a na celú dĺžku chceme použiť 3 konzoly, ale muž sa obáva, ze to neudrží taniere a poháre. Ďakujem za radu 🙂
Dobrý deň, na police bola použitá smreková škárovka hrúbky 19 mm a majú dĺžku cca. 160 cm. Drevo ako také vydrží veľa, taniere a poháre to určite udrží v pohode (hovorím o normálnom množstve samozrejme :). Záleží ale hlavne na uchytení konzol do steny. Konzoly odporúčam dať aspoň každých 60 – 80 cm, aby sa doska neprehýbala. Samozrejme môžete použiť aj hrubšiu dosku/škárovku (štandard je 19, 27 alebo 40 mm), konzoly potom môžete dať vo väčších rozostupoch. Ešte upozorním, že konzoly sa štandardne montujú zo spodnej strany police, uchytenie ako je na obrázku nevydrží až takú veľkú záťaž.
Zdravim, chcela by som sa opytat ako ste postupovali pri natierani prac. dosky tou lazurou behandla- tiez som s nou natrela dosku a zostala my aj po schnuti 24 hodin lepkava a neviem co s tym… 🙁
Vopred dakujem za radu….
Dobry den, my sme dosku natreli priblizne 7 krat, po zaschnuti sme to trochu pretreli suchou nechlpatou handrou a prebrusili jemnym brusnym papierom zrnitosti 360. Ten pocit takej jemnej lepkavosti tam zo zaciatku trochu bude, nepamatam si to ale uz presne. Doma mame na linke pracovnu dosku z bukoveho masivu uz 7 rokov a zatial to drzi v pohode, na chalupe to takto mame este len druhy rok. Este ma napadlo, ci ta doska neschla v chlade? To by mohlo spravit trochu problem. Skuste aj pri samotnom natierani nanasat tenku vrstvu a poriadne ju rozotriet a radsej dat viac tensich naterov.
Super