Vypestujte si vlastný cesnak

Môj CesnakUž vás prestal baviť cesnak kúpený v supermarkete? Ak máte aspoň malú záhradku, určite by ste mali vyskúšať dopestovať si vlastný cesnak. Nie je to vôbec zložité a pomaly sa blíži čas vhodný na sadenie. Políčko som už stihol porýľovať a prihodiť aj pár fúrikov dobre vyzretého kompostu (3 ročný). Následne to trocha prehrabem a pripravím si v zemi palicou riadky, do ktorých budem cesnak sadiť. Vzdialenosť riadkov od seba dávam cca. 20 cm (by očko) a jednotlivé strúčiky sadím do vzdialenosti 8-10 cm. Cesnak netreba sadiť hlboko, keď ho jemne prihrniete zeminou (odporúčam zasa použiť preosiaty kompost) tak špičky strúčikov môžu kľudne trčať von. Čo sa týka termínu, najlepšie je sadiť koncom októbra, záleží však od počasia, treba to stihnúť do prvých mrazov.Cesnak - dva strúčiky

Kde zohnať kvalitnú sadbu?

Ja mám to šťastie, že otec je vášnivý záhradkár (asi som to po ňom tiež zdedil) a zatiaľ mi vždy podaroval cesnak z vlastných zásob. Tento rok už ale prvýkrát budem sadiť aj z vlastnej úrody. Odhadom zasadím okolo 150 strúčikov. V čase zberu má hlávka cesnaku (ja mu hovorím klasický slovenský) 6 strúčikov. Samozrejme sadbu zoženiete vo všetkých záhradkárskych predajniach. Dajte si len pozor, aby ste to stihli. Cesnak sadím nemorený a zatiaľ (3 roky po sebe) bola úroda v poriadku. Podľa posledných informácií najčastejšie používaný prípravok Sulka nie je až taký dobrý a mám pocit, že sa už ani nesmie používať. Takto môžem môj cesnak označiť prívlastkom BIO, aj keď bez oficiálneho certifikátu.

Po zasadení a prihrnutí zeminou už tento rok nie je potrebné robiť nič viac, len sa tešiť až na jar vykukne cesnak spod zeme spolu s prvými jarnými kvetmi. Samozrejme je potrebné v čase vegetácie odstraňovať burinu a prekypriť pôdu. Niektorí záhradkári neodporúčajú kypriť blízko pri koreni, ja to však tak robím a žiadny problém som nepostrehol.

Tak smelo do toho priatelia, skutočne to je jednoduché a chuti doma vypestovaného cesnaku sa chuť toho „čínskeho“ (nič proti Číne) zo supermarketu nevyrovná.

Doplnené 21.10.2012

Nakoniec som tento rok sadil cesnak 21.10.2012, zasadil som 183 strúčikov do 4. riadkov dlhých 4 metre. Pár fotiek zo sadenia nižšie.

Doplnené 20.10.2013

Tentokrát mi sadenie vyšlo na 20.10.2013 (krásny slnečný a teplý deň), zasadil som 196 strúčikov.

Doplnené 3.11.2014

Na jeseň 2014 som cesnak sadil 1.11.2014, vybral som úplne nové stanovište, naviezol 3 fúriky preosiateho vyzretého kompostu z vlastnej produkcie. Zasadil som iba 110 strúčikov, nestíham sa o to starať, pretože na chalupe stále niečo prerábame :). Naposledy sme menili okná v spálni.

Doplnené 14.11.2015

Sadili 31.10.2015 a zasadili sme 170 strúčikov, pekný slnečný deň, 14 stupňov.

Doplnené 29.6.2017

Na jeseň 2016 sme cesnak vôbec nezasadili. Posledný rok bola úroda veľmi slabá, tak sme sa rozhodli nechať zem jednu sezónu od cesnaku odpočívať.

(prečítané 4573 krát)

4.86 avg. rating (96% score) - 7 votes

Komentáre (2) k článku Vypestujte si vlastný cesnak

    1. Dobrý večer,
      sadiť už v septembri mi príde skoro. Podľa mňa je lepšie počkať na trocha chladnejšie a vlhkejšie počasie. Ja považujem za najlepšie obdobie október, prípadne začiatok novembra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code