Kompost

Záhradný kompost

Každá domácnosť produkuje relatívne veľké množstvo biologického odpadu. Ak máte to šťastie, že bývate v rodinnom dome, prípadne trávite víkendy na chalupe, mali by ste sa zamyslieť nad ekologickou likvidáciou biologických zvyškov kompostovaním. Má to rovno dve výhody – zbavíte sa odpadu, ktorý zbytočne zaberá miesto v kontajneri a navyše môže spôsobovať nepríjemný zápach, na druhej strane získate kvalitný domáci kompost, ktorý má široké uplatnenie v záhrade. Stačí si do kuchyne pripraviť jednu malú plastovú misku do ktorej môžete pohodlne čistiť zeleninu a raz za čas ju vyniesť von do pripraveného vedra, prípadne rovno na kompost.

 

Čo patrí do kompostu

Čo do kompostuDo kompostu môžete dávať všetky rastlinné zvyšky potravy, pokosenú trávu, vypletú burinu, lístie zo stromov, ovocie, zeleninu, tenšie konáriky a keď máme k dispozícii drvičku na konáre tak aj túto drť. Je dobré tam tieto zložky pridávať rovnomerne a z času načas môžeme kopu prisypať trochou vápna a popola. Ak pridávate naraz väčšie množstvo trávy, treba ju rovnomerne rozhrnúť po celej ploche, aby nezačala hniť. Neodporúča sa dávať do kompostu zvyšky mäsa, mlieko a mliečne výrobky.

Kde a ako kompostovať

Kompost

V záhradných centrách nájdete v ponuke široký výber kompostovacích zariadení. Z materiálov prevládajú prevetrávané plastové kontajnery rôznych objemov. Asi najjednoduchším a najlacnejším riešením je vyčleniť tienisté miesto na pozemku a svojpomocne pripraviť tri oddelené priehradky na kompostovanie. Na jednotlivé oddelenia môžete použiť jednoduché drevené plôtiky a priehradky môžu mať prednú stranu otvorenú. Vhodné je, ak sa dá do priehradky vojsť fúrikom. Odpadá tak dvojnásobná manipulácia s odpadom. Pri cca. 4 árovom trávniku kosenom pravidelne a  10 ovocných stromoch postačuje jedna priehradka o veľkosti 1,5 krát 2 metre. To je priestor, ktorý zaplníte biologickým odpadom pri takomto zložení záhrady za jeden rok (odpad z čistenia zeleniny nie je objemovo veľký).

 

Princíp trojročného kompostu

KompostPráve spomínané tri prehriadky slúžia na to, že do prvej zbierate čerstvý odpad, v druhej priehradke máte minuloročný kompost, ktorý dozrieva a z tretej priehradky kompost vyberáte na ďalšie použitie. Dôležité je kompost aspoň raz do roka kompletne prehodiť. Urýchlite tak rozkladné procesy a dostanete dnu viac potrebného kyslíka.  Týmto prehodením môžete zároveň presunúť obsah jednotlivých priehradok a uvoľniť prvú z nich do ktorej budete zasa zberať čerstvý odpad. Takto si pripravíte priestor na „nekonečný“ kolobeh spracovania bioodpadu.

Kde kompost použiť

 

Kompost je vysoko kvalitná surovina plná výživných látok a minerálov – v podstate je to biohnojivo, ktoré si pripravíte sami doma. Použiť ho môžete na obohatenie a zľahčenie pôdy pred výsadbou zeleniny, ovocných stromov ale aj ako substrát pre črepníkové rastliny. Napr. pri sadení priesad je dobré vložiť do pripravenej jamky pár hrstí kompostu, alebo pri sadení ovocných stromov pridáme do pripravenej jamy aj pár plných vedier. Pred použitím je vhodné kompost preosiať cez hrubé sito, čím z neho odstránite rôzne zbytky  nespracovaných častí, kúsky konárov a kamene. Správne vyzretý kompost nesmrdí, ale vonia a rozpadáva sa v ruke na drobné časti.

(prečítané 2413 krát)

4.86 avg. rating (96% score) - 7 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code