Výmena okna na chalupe

IMG_3202Podľa môjho názoru sa na chalupu jednoznačne hodia klasické drevené tkzv. kastlové okná. Pred časom sme tu o nich písali. Veľmi častým javom na starších chalupách ale je, že sa ešte pôvodný majiteľ rozhodol vymeniť tradičné okno, za okno modernejšie. Presne takto to bolo aj u nás v kuchyni a spálni. Ako postupne rekonštruujeme izbu po izbe, dostali sme aj k výmene novodobého trojklídlového okna v spálni (nebolo už úplne novodobé) za dve drevené kastlové okienka a medzi nimi sme sa rozhodli vymurovať múrik. Dom tak dostane estetickejší a romantickejší výraz, obzvlášť keď okienka svietia pekne do tmy.

Pri výmene treba postupovať opatrne, pretože sa kľudne môže stať, že nad oknom IMG_3037vôbec nebude preklad. Ako prvé preto odporúčam spraviť pár sond a presvedčiť sa, čo je nad oknom. Stačí vybúrať nad oboma hornými rohmi okna trocha omietky, cca. 15×15 cm a jednu sondu odporúčam aj v strede. V našom prípade sme tam našli drevený preklad, ktorý bol založený cca. 20 cm na každú stranu. Nad dvojrídlovými tradičnými oknami, ktoré sme menili v ďalších miestnostiach bola iba klenba z nepálených tehál. Nebol tam teda žiaden preklad! Keď sa presvedčíte, že preklad nad oknom máte a je v poriadku, môžete okno s kľudným svedomím vybúrať.

Ešte predtým ale odporúčamIMG_3035 spraviť si presný nákres, ako to celé bude vypadať, okótovať ho a spočítať spotrebu materiálu. Šírka múrika sa medzi oknami sa ťažko odhaduje, pretože neviete presne, pokiaľ siaha staré okno a aký výsledný otvor nám po vybúraní ostane. My sme si pripravili materiálu (YTONG presné tvárnice) trochu viac, aby sme to mohli rôzne kombinovať. Nakoniec sa nám podarilo spraviť otvor široký 200 cm a na múrik medzi oknami sme použili tvárnice hrúbky 37 cm. Dom má múry hrubé 55 cm, takže sme múrik stavali z celých kusov a kúsok z dĺžky ešte aj zrezávali (60 cm). Nezabudnite ďalej ani na maltu, lepidlo, nejaké tie klince, omietku, feinputz, roxory, montážnu penu a penetráciu (tak zhruba asi všetko 🙂

Ako prvé sme teda vybúrali okno. Najprv vybúrajte vonkajšiu aj vnútornú parapetu,IMG_3013 zveste všetky krídla, potom ťažkou sekerou alebo kladivom rozbite zvislé priečniky (ak tam nejaké sú) až vám ostane len čistý rám. Rám odporúčam prerezať dole v strede pílou na drevo, bude sa vám oveľa ľahšie páčiť. Ako silné páčidlo sa mi osvedčila lešenárska rúra dlhá cca. 1,5 metra a do nej vsunutý starý krompáč, ktorý je pridrôtovaný o dieru v rúre, aby nevypadol. Takýmto páčidlom dostanete okno von jedna radosť. Samozrejme okno už potom nie je použiteľné.

Ďalej sme si šnúrkou preniesliIMG_3018 výšku susedného okna, aby to bolo pekne v rovine. Na omietku okolo otvoru sme nakreslili vodorovnú čiaru, kde presne bude spod nových okien a takisto vertikálne čiary, ktoré zobrazovali presné umiestnenie okien v otvore. Podklad sme najprv jemne zrovnali a naniesli hrubšiu vrstvu normálnej malty. Do nej sme podľa šnúrky a vodováhy vymurovali vodorovný základ pre nové okno. Keď tento základ spravíte poctivo do roviny a do správnej výšky, založenie samotného okna už bude jednoduché. Tvárnice ale ukladajte tak, aby vám z každej strany múru ostalo aspoň 5 až 10 mm priestoru na lepidlo a pucovku (feinputz). Z vnútornej strany bude tento základ zároveň slúžiť ako podklad pre parapetu. Treba ale dobre zmerať, aby ostalo na hrúbku parapetu dostatok miesta. A skúste myslieť aj na to, že keď budete okno otvárať smerom dnu a niekto medzičasom pretočí kľučku do pozície zavreté, zdola väčšinou trčí oceľový zatvárací mechanizmus, ktorý vám spraví vryp do parapety. Preto treba okno dať vyššie, aby ani v zavretom stave tento drôt do parapety nezasahoval.

Keď tento základ trocha prituhol (cca. 1 hodinu) tak sme začali stavať nový medziokenný múrik. Šírku sme vymerali tak, aby po osadení ostal okolo okna priestor cca. 1,5 cm. Múrik sme postavili jedným šupom až do výšky nových okien plus takisto aj zhora o 1,5 cm vyššie. Následne sme okná odskúšali, či sa tam vmestia 🙂

Aby sme nezaťažovali okno nadmurovkou (nové okná boli asi o 20 cm nižšie akoIMG_3016 pôvodné), vyrobili sme tam pomocou roxorov (stavebné železo) preklad. Použili sme oceľovú výstuž priemeru 12 mm. Na jednej strane sme navŕtali dieru, roxor do nej zastrčili, na druhej strane sme ho voľne uložili na vrch múrika a zatiahli lepidlom. Následne sme na takto pripravené roxory položili po dĺžke narezané tvárnice a domurovali až úplne po vrch. Takto boli finálne pripravené stavebné otvory.

Samotné okná sme dávali IMG_3021zarovno s vonkajšou fasádou. Stačilo ich iba zavážiť vo všetkých smeroch a trocha sa pohrať s umiestnením, pretože fasáda nebola práve do zvislice. Nakoniec sme našli správny kompromis, okná zafixovali klinkami a zapenili montážnou penou. Pri aplikovaní peny je dobré povrch najprv zbaviť prachu a zvlhčiť čistou vodou. Pena potom lepšie chytá k povrchu. S penou odporúčam pracovať opatrne a smerom hore postupovať pomaly, aby vám veľmi nevytiekla. Takisto je vhodné použiť menej expazný variant, aby vám to nenarástlo ako nám. A to som sa fakt snažil dávať pozor. Okná sme do muriva nijako nefixovali, použili sme iba montážnu penu. Toto bol posledný úkon prvého dňa a spať sme išli s tým, že dom je uzavretý a okná sú na svojom mieste. Takže ak vás bude niekto presviedčať, že sa to nedá do tohto stavu dostať za jeden deň, tak mu neverte. Začali sme ale o 6:00 ráno a už o 19:00 boli okná na mieste.

Na druhý deň som ešte dopenil aj priestor pod oknom, pretože tam ostala dutina. Najprv som spredu navŕtal vrtákom 14 mm otvory každých cca. 20 cm a následne som tam cez tieto otvory stretol trochu peny. Následne sme pokračovali dokončovaním z vnútornej strany. Keďže nové okná boli nižšie ako pôvodné, bolo potrebné takisto znížiť aj vnútornú špaletu. Aby sa to dobre robilo, odporúčam spraviť si jednoduché debnenie, ktoré zabezpečí, že to bude vymurované presne rovno. Ako prvé sme si zasa vymerali roxory, na jednej ichIMG_3043 strane založili do pripravených dier, na druhej strane položili na múrik a zamazali stavebným lepidlom. Špaletu sme spravili jemne došikma, smerom dole k oknu. Do každej tvárnice sme vyrezali dve drážky na roxory a keď sme ju dali na miesto, doľahla presne na na už spomínané debnenie (šalung). Následne sme to už domurovali až do vrchu. Keďže sa táto prímurovka nedala murovať v plnej hrúbke múru (nedá sa tam dostať ako to postupne uzatvárate), zvyšnú dutinu sme vyplnili takisto montážnou penou. Takto sme ukončili druhý deň. Medzitým sme ale z vonkajšej strany začali nahrubo  opravovať omietku. V žiadnom prípade neodporúčam pucovať priamo na montážnu penu. Pena pracuje, trochu sublimuje a finálna vrstva pucovky sa začne po čase odlupovať.  Na niektorých oknách som narezal tenkté pásiky YTONGu a tie nalepil až natesno k rámu okna, to zatiahol lepidlom a následne spucoval. V tomto prípade sme na penu naniesli aspoň vrstvu stavebného lepidla a pucovali až na to. Takisto sa dá pohrať aj s napojením novej omietky na starú. Stačí murárskym kladivom obúchať trochu omietky až do „živého“ a potom to pekne nadpojiť. Miesto napojenia starej omietky však predtým napenetrujte, ja používam Duvilax BD-20. Keď budete precízny, tak miesto napojenia starej a novej omietky bude úplne plynuké a po premaľovaní sa úplne stratí.

Na tretí deň sme z vnútornej strany natiahli ešte sieťku, lepidlo a zapucovali. Treba to pripraviť tak, aby sa pucovka stretla s oknom presne na hrane okenného rámu. Celá táto akcia by sa dala zvládnuť s dvoma ľudmi, za dva dni – každý deň ale 12 až 14 hodín práce. Môžete použiť na kontrolu kalkulácií, ktoré vám dávajú na práce stavebné firmy.

(prečítané 8752 krát)

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

Komentáre (1) k článku Výmena okna na chalupe

  1. Drevené okná sa na chalupu asi hodí viac, ale ja za seba som zvolil plastové, pretože na chatu moc často nejazdím, takže plastové sa pre mňa hodila viac, a mali aj drevený dekor zhodný s farbou našej chaty. Podľa mňa možno majú aj lepšie izolačné vlastnosti, a sú odolnejšie proti zlodejom, predsa len ten plast toho vydrží trochu viac ako drevo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code