Podzemná nádrž na ďažďovú vodu

Po preskúmaní dostupných možností mi ako dobrá voľba prišla podzemná sklolaminátová nádrž na ďažďovú vodu s objemom 5 m3. Nájdete nádrže aj umelohmotné alebo betónové, so sklolaminátom mám ale dobré skúsenosti, keďže máme takú žumpu. Je to pevné, dostatočne trvácne a nádrž nie je prehnane ťažká, takže jej vloženie do výkopu zvládne aj menší bager alebo aj 4 chlapi.

Táto 5 kubíková vážila cca. 200 kg a mala rozmery 1410 x 1600 x 3140 (V x Š x D) plus ešte do výšky 500 mm komín. Základný 500 mm komín je súčasťou nádrže. Ja som si dal navŕtať priamo od výrobcu 3 otvory na napojenie 110 mm rúr. Prvý na prívod, druhý na prepad a tretí na pripojenie sacej rúry čerpadla. Výkop sme spravili o cca. 40 cm širší na všetky strany a do jamy sme nádrž spustili pomocou bagra na lanách. Na obsyp som použil kopaný piesok cca. 9 m3. Nádrž treba postupne prisypávať, zhutňovať nohami dookola (nepoužívajte žabu ani nič podobne ťažké, mohli by sme poškodiť nádrž). Ja som si pomáhal len doskou, aby sa piesok dostal až za hranu pod oblúk nádrže. Nádrž som osadil vodorovne v obdidvoch smeroch. Pri obsype som nádrž naplnil asi tak do polovice vodou.

Všetky pripojenia na nádrž som preventívne pretmelil butylénovým tmelom, ktorý ostáva pružný a prischne len na povrchu. Pred napojením samotných zvodov do nádrže som predradil ešte filtračnú šachtu, ktorá zachytáva hrubé nešistoty (pozor, lebo táto konkrétna nie je pochôdzna, to som zistil ale až podľa piktogramu na poklope, nebolo to v popise produktu. Zvážte preto kúpu tejto pevnejšej filtračnej šachty). Takisto mám aj filtračné sitko v samotnom geigery. Na pripojenie som použil kanalizačné rúry priemer 110 mm. Nezabudnite zapojiť aj prepad, ktorý zabezpečí odtekanie prebytočnej vody. keď sa nádrž naplní. Výšku prepadu som nastavil tak, že je nádrž plná takmer úplne (pozor, voda sa nesmie ale dostať až do komína). Samotný komín je takisto len vložený do už spomínaného tmelu a vytmelený je aj po celom obvode. Poklop nádrže je solídny a pevný a v pohode po ňom môžete chodiť. Filtračná šachta mala takisto pripravené aj napojenie prepadu, tak som ho takisto napojil. Na prepade priamo z nádrže som umiestnil ešte priebežnú spätnú klapku, aby mi do vody nevliezol nejaký zvedavý živočích :).

Nádrž som zakopal cca. v polovici apríla 2023 a stále je plná, keďže tento rok na jar dosť pršalo. Uvidíme aké bude leto, ale zatiaľ nám zo záhradného kohútika voda tečie. Je riadne studená a verím, že taká ostane aj počas leta.

(prečítané 187 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 6 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code