Domáca vodáreň Gardena 3700/4

Gardenu považujem po skúsenostiach s rôznymi vecami tejto značky za topku v záhradných produktoch a čerpadlách. Pri riešení čerpadla na ďaždovú vodu som hľadal niečo, čo bude fungovať dobre a spoľahlivo a bude sa správať podobne ako normálny vodovod. Tieto moje predstavy spĺňali domáce vodárne (samozrejme existujú rôzne značky), ktoré obsahujú tlakovú nádobu. Táto konkrétna má nádobu o objeme 19 L.

Vodáreň je veľmi kompaktná a jednoducho zapojiteľná. Môžete zvoliť priamo saciu aj rozvodovú hadicu od Gardeny, čo jednoducho len nasrukujete a používate. Ja som však robil normálne ležaté rozvody z PE hadice po záhrade v kombinácie s PPR.

PE rúru som použil aj ako saciu hadicu. Na strane sania mám na konci sací kôš s filtrom a spätnou klapkou (klapka je pružinová, nie gravitačná). Sanie je umiestené cca. 5 cm nad dnom nádrže (dĺžka 2 m. smerom dole), pred kolenom na ležatý rozvod (dĺžka 6m) som dal ešte jeden vypúšťací ventil, aby som to vedel na zimu ľahšie vypustiť. Samotná sacia PE rúra ide smerom k čerpadlu cca. vodorovne. Na konci je to k čerpadlu pripojené pomocou šrúbenia, aby sa to dalo jednoducho rozobrať.

Rozvody (v smere od čerpadla) začínam vypúšťacím ventilom, ktorý je umiestnený najnižšie v sústave. Potom to rozdvojujem, pretože mám na záhrade dva ventily. Jeden rozvod má cca. 6 m, druhý cca. 20 m. Samotný záhradný ventil som len jednoducho poskrúcal pozink fitingy a rúry a zakončil štandardnou gardena koncovkou, do ktorej viem jednoducho zastrčiť hadicu, alebo to viem použiť priamo na naplnenie konvy. K čerpadlu je celá vetva pripojená takisto pomocou šrúbenia.

Spustenie čerpadla sa podarilo na prvýkrát. Ako prvé som polievačkou naplnil saciu hadicu cez plniaci otvor na čerpadle. Hĺbka nádrže je cca. 2 m a dĺžka celej sacej trasy je cca. 2m zvislo + 6m vodorovne. Čerpadlo vodu nasalo ca. za 30 sekúnd. Samotné natlakovanie trvá takisto ca. 30 sekúnd. Čerpadlo udržuje tlak v rozmedzí 1,9 až 4 bary. Tlak je dostatočný a dá sa porovnať s tlakom v štandardnom vodovode. Samozrejme postupne klesá a keď dosiahne medznú hodnotu, tak sa znova dotlakuje. Na polievanie a naberanie vody do konvy to zatiaľ bohato postačuje. Ak chcete vodu používať častejšie tak sa určite hodí vodáreň s väčšou tlakovou nádobou.

Celkovo je čerpadlo relatívne tiché a zatiaľ funguje bez problémov. Doplním sem info, ako to bude po roku prevádzky a prvej zime 🙂

(prečítané 145 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 7 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code