Stavba žumpy na chalupe

Sklolaminatova zumpaVäčšina chalúp sa nachádza v lokalite, kde nie je dostupné pripojenie do obecnej kanalizačnej siete. Preto je potrebné likvidáciu odpadových vôd riešiť inak. Do úvahy prichádza domáca čistička odpadových vôd, septik alebo žumpa. Pre čističku a septik je potrebné vybavovať stavebné povolenie, pretože ide o vodné diela. Na rozdiel od nich je žumpa iba vodotesná zberná nádoba, kde sa splaškové vody zhromažďujú a následne vyvážajú fekálnym vozidlom do čističky. Na realizáciu žumpy nie je stavebné povolenie potrebné. Postačuje iba ohlásenie drobnej stavby. Po preštudovaní množstva materiálov na internete a konzultáciách s ľudmi, ktorí majú chalupy, mi ako najjednoduchšie riešenie vyšla klasická žumpa. Čističky mávajú problémy pri nepravidelnej prevádzke a septik vám oficiálne v dnešnej dobe nikto nepovolí (toto je len môj odhad, nezisťoval som detaily na úradoch). Na internete nájdete množstvo kalkulácií, ktoré vás budú od žumpy odhovárať a zobrazovať vyššie prevádzkové náklady oproti domácej čističke. Keď si ale uvedomíte fakt, že chalupa nie je využívaná celoročne, nemusí ísť z pohľadu prevádzkových nákladov o veľkú sumu. Pri mojom prepočte využitia chalupy a 8 kubíkovej žumpe by sme ju mali vyvážať maximálne dvakrát do roka, čo predstavuje náklad cca. 60 EUR ročne.

Pri výbere žumpy sa môžeme rozhodnúť medzi klasickouSklolaminatova zumpa betónovou žumpou, plastovou žumpou alebo žumpou vyrobenou zo sklolaminátu. Podľa môjho názoru je asi najlepšou voľbou tradičná betónová žumpa. Po osadení sa môže okamžite zasypať a používať. Nevýhodou sú trochu vyššie náklady na dopravu a ťažké mechanizmy potrebné na osadenie.

Voči plastovej žumpe som mal trochu nedôveru. Väčšinou je potrebné obetónovanie, keďže nie je samonosná a navyše mi plast príde dosť krehký. Na internete nájdete aj plastové žumpy, ktoré nie je potrebné obetónovať, nepresvedčili ma ale natoľko, aby som sa pre tento typ žumpy rozdhodol.

Ďalšou zaujímavou alternatívou Sklolaminatova zumpaje samonosná sklolaminátová žumpa. Keďže má valcovitý tvar a rebrovanú konštrukciu, v pohode odoláva tlaku zeminy a  nie je ju potrebné obetónovať, ale stačí ju iba obsypať. Ukladá sa do pripraveného lôžka z piesku alebo drveného kameňa frakcie 0-4 mm. Zhora môže byť zasypaná maximálne pol metrom zeminy. Sklolaminát je materiál overený časom (je to ten istý materiál, z ktorého sa robia napríklad člny) a prípadné praskliny sa dajú jednoducho zalepiť novou vrstvou sklolaminátu, navyše dáva výrobca na vodotesnosť žumpy 10 ročnú záruku.

My sme sa nakoniec rozhodli práve pre sklolaminátovú žumpu objemu 8 m3. Pôvodne sme chceli betónovú, bola by ale značne komplikovaná montáž kvôli prístupu pomedzi stromy a elektrickému vedeniu nad výkopom. Bola o niečo drahšia ako betónová, avšak keď som odrátal dovoz a mechanizmy potrebné na montáž, rozdiel bol už minimálny. Celá montáž vrátane výkopu trvala cca. 5 hodín. 8 kubíková sklolaminátová žumpa váži cca. 320 kg, takže umiestnenie do jamy zvládli iba pomocou bagra, odpadla potreba zháňať mechanickú ruku alebo žeriav. Po umiestnení žumpy ju bolo potrebné do polovice napustiť vodou kvôli usadeniu. Žumpa je teda už na svojom mieste od júla 2013 a čaká na prvé splašky :). Momentálne staviame novú kupelňu, takže to ešte pár tyždňov potrvá. Montáž sa mi bohužiaľ nepodarilo nafotiť, prikladám aspoň pár fotiek ako som upravil poklop na žumpu, aby bol bezpečný, estetický a nezavadzal pri kosení.

Náš tip: Bezpečný, estetický a nezavadzajúci poklop na žumpu

(prečítané 11538 krát)

4.14 avg. rating (84% score) - 7 votes

Komentáre (4) k článku Stavba žumpy na chalupe

  1. tak ja odporucam korenovu cisticku odpadovych vod. Je to sice mozno na zaciatku vacsi naklad, ale potom viac menej vela rokov bez udrzby a starosti. (ak neratam pokosenie rastlin) a istotne aj ekologickejsia zalezitost na chalupu

    1. Ahoj, suhlasim, ze korenova cisticka je super a prevadzkove naklady su v principe nulove. Ako je to s povoleniami na prevadzku takejto cisticky ak to chces mat cele oficialne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code