Porcelánové dózy do vidieckej kuchyne

Porcelanove dozy do kuchyneK tradičným doplnkom vidieckej kuchyne určitie patria aj porcelánové dózy. Použíť sa dajú na uskladnenie korenín, čajov, múky alebo cukru. Ideálnym miestom na kúpu takýchto tradičných porcelánových dóz je burza starožitností. Vyrábali sa v rôznych rozmeroch ako série dóz umiestnených v drevenej polici, odkiaľ sa dali jednoducho vyberať. Niektoré z nich majú na sebe rovno aj nápisy, na uskladnenie čoho sú určené.

 

Nám sa takéto dózy podarilo zohnať na burze starožitností naPorcelánové dózy do vidieckej kuchyne Červenom Kameni. Sada bohužiaľ už nebola kompletná a nebola k nej ani pôvodná drevená polica. Dózy boli ale celkom zachovalé, až na pár škrabancov a prasklín a pôsobili veľmi „romanticky“. Nápisy na dózach boli v nemčine.

 

Ak sa rozhodnete policu na porcelánové koreničky spraviť sami, dajte si pozor na to, že dózy nie sú rovnaké. Je preto potrebné premerať všetky a policu prispôsobiť najväčšiemu a najmenšieme rozmeru. Zároveň pri plánovaní správnej veľkosti priehradky na dózu musíte počítať aj s vôľou potrebnou na ľahké vyťahovanie dóz (ja som pridával 3 mm na bokoch. Jednotlivé diely odrežte čo najpresnejšie, inak sa polica bude ťažko spájať dokopy. Na spájanie môžete použiť klasické stolárske kolíky (tiple), ktoré sa následne zlepia lepidlom na drevo. Policu si určite najprv poskladajte nasucho a vyskúšajte, či všetko správne sedí a či sa jednotlivé dózy dajú ľahko vyberať. Pri lepení postupujte po jednotlivých priehradkách, premerajte pravouhlosť a spoje vždy poriadne stiahnite zverkou. Osvedčilo sa mi takisto dosky natrieť farbou už pre zlepením. Dá sa s tým viac vyhrať a po zlepení stačí už len pretrieť škrabance a v tomto prípade aj prednú hranu.

Mne sa pri spájaní stalo, že mi nelícovala predná strana police a jednotlivé dosky neboli v rovine a zo začiatku to vôvec nevypadalo dobre. Jednak sa mi jemne pokrútili niektoré diely, na druhej strane som diery na tiple vŕtal ručnou vŕtačkou, takže to s presňosťou nebolo ideálne. Stačilo však prednú hranu police poriadne prebrúsiť a bolo po nepresnostiach – všetko sa krásne zarovnalo. Na stenu sme policu zavesili na kovové čierne konzoly z IKEA.

(prečítané 7810 krát)

4.20 avg. rating (85% score) - 5 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code