Bylinkový záhon

Bylinkový záhon

Ku každej chalúpke a do každej vidieckej kuchyne neodmysliteľne patria aj bylinky. Keďže nie som kuchár majster, ale rada si pochutím na dobrom jedle, rozhodla som sa založiť bylinkový záhon, ktorý by nám spestril a prevoňal pripravované jedlá. Zloženie byliniek som prispôsobila chutiam rodiny a v podstate som sa rozhodla pre tradičné bylinky, ktoré viem v kuchyni aj používať.

 

V našom záhone nesmeli chýbať pažítka, bazalka, Saturejkamajorán, medovka, rôzne druhy mäty, petržlen, saturejka, šalvia, rozmarín, levanduľa, viac druhov tymiánu (materina dúška) a echinacea. Samozrejme doplnila som do záhradky aj zopár kvitnúcich aksamietnic, ktoré to trošku farebne oživili. V bylinkovom záhone sú umiestnené aj kríčky ríbezlí a egrešov, tie boli vysadené ako prvé. A keďže medzi nimi ostali miesta, ktoré by bolo ťažké pohodle kosiť, rozhodla som sa tie miesta vyplniť práve bylinkami. Rozhodnutie o mieste vysadenia byliniek sa tak stalo veľmi jednoduchým.

Bylinková špirála, áno, či nie?

Tradičná špirála z kameňov Bylinkový záhon tesne po vysadenísa mi až tak veľmi nepáči a pôsobí na mňa dosť „umelo“, čo ma prinútilo poobzerať sa po iných riešeniach bylinkových záhonov. A tak vznikol ten náš, ktorý je kombináciou „bylinkového slimáka“ a záhonu „na ploche“.

Postupovala som tak, že som si od trávy vyčistila plochu medzi kríčkami ríbezlí a egrešov do akéhosi nepravidelného oválu, záhon som porýľovala a vrchnú časť obrastenú trávou vyhodila na kompost. Potom som k tejto zemine pridala preosiaty kompost. Na takto pripravenom mieste som začala s rozmiestňovaním kameňov, drevených hranolov a drevenej bedničky. Ešte v minikvetináčikoch som bylinky osadzovala na záhon a premiestňovala ich dovtedy, kým som nebola s kompozíciou spokojná. To znamená v mojom prípade 10x prehodené kamene a 20x prehodené bylinky:).

Správne umiestnenie byliniek

Pri umiestňovaní byliniek prihliadajte na to, aké vysoké narastúBylinkový záhon tesne po vysadení a do akej šírky sa budú ťahať a rozrastať. Výška byliniek je väčšinou uvedená priamo na kvetináčiku, avšak do akej šírky sa rozrastú, už je potrebné trochu poznať. Tieto informácie pre vás pripravím v niektorom z nasledujúcich článkov. Platí staré známe pravidlo, vyššie rastliny umiestňujeme dozadu, nižšie pred ne. Okolo každej nechávame dostatočný priestor na rozrast. Ono to najprv po vysadení vyzerá trošku smiešne, ale časom sa bylinky rozrastú tak, že z nich vznikne jeden krásny, kompaktný a voňavý priestor.

 

Keď už boli bylinky rozmiestnené, jednu po druhej som zasadila, výdatne zaliala a hotovo. Pastva pre včely, motýle a nás je pripravená.

(prečítané 5870 krát)

4.75 avg. rating (94% score) - 8 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code