Závesy na chalupu

Závesy na chalupu

Policové garniže, ktoré sme si predstavili v jednom z predchádzajúcich článkov by ostali bez správnych romantických závesov nedokončené. Závesy izbu pekne zútulnia a navyše poskytnú aj trocha súkromia. Látka na závesy sa dá kúpiť v predajniach galantérie a výber je skutočne veľmi široký – niekedy je až problém si vybrať.

 
Ako na to…

Výroba závesov nie je vôbec zložitá. V prvom rade si Látka na závesy na chalupuzmerajte okná a rozhodnite, ako veľmi chcete mať závesy nariasené v zastretom stave, koľko chcete nechať prekryv závesu cez kraj okna (pozor aj na šírku garniže). To isté platí aj pre výšku okna, treba tiež správne určiť, aké musia byť závesy dlhé, aby zakryli celé okno. Nezabudnite, že pre každé okno sa záves skladá z dvoch častí (z dvoch polovíc).

Týmto spôsobom si určíte množstvo potrebnej látky. Na zavesenie na tyč (závisí od toho, aké máte garniže) je potrebné na závese hore spraviť putká z látky. Počítajte s putkom každých cca. 15 cm. Celkom pomáha, keď si to celé nakreslíte na papier, vrátane horných putiek a napíšte si tam aj rozmery. Potom ľahko vyrátate, koľko materiálu budete potrebovať. Aby záves cez deň pekne držal na kraji okna, môžete si pripraviť ešte extra pásiky, ktoré budete cez deň zapínať o háčik. Odporúčam ešte látku pred strihaním a šitím vyprať, pretože sa praním zvykne zbehnúť. Trošku zručnejšia gazdinka dokáže takéto závesy ušiť za pár chvíľ 🙂

 

Aké závesy sme ušili my?

My sme ušitie závesov zvládli svojpomocne. Na okno o rozmeroch 80 x 120 cm sme spravili dva závesy s rozmermi 50 x 140 cm (šírka x výška). Putká na zavesenie majú šírku 5 cm a výšku 10 cm. Na záver sme ešte vyrobili v pásikoch z látky dierky na prichytenie a namontovali na stenu háčiky.

Nižšie pár obrázkov na ilustráciu.

(prečítané 21579 krát)

4.86 avg. rating (96% score) - 7 votes

Komentáre (2) k článku Závesy na chalupu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code