Garniže na chalupu

Chaluparske garnize

Keďže rád pracujem s drevom a počas štyroch rokov chalupárčenia sa mi podarilo aj ako tak zariadiť dielňu, rozhodol som sa, že garniže vyrobím vlastnoručne. Inšpiráciu sme hľadali na internete a v časopisoch. Najviac nás zaujalo pár obrázkov v časopise Chatař Chalupář , kde sme našli garniže kombinované s policou. Od môjho otca sme dostali do daru sadu pozdišovskej keramiky, ktorá sa na policovej garniži bude určite pekne vynímať.

Budeme potrebovať

1. smrekovú/borovicovú škárovku (lepená masívna doska) – šírka 20 cm, dĺžka podľa veľkosti okna. Ja som pridával 10 cm na každú stranu. Treba počítať aj s materíálom na držiak police.

2. násadu na metlu – použil som ako tyč, ktorá drží záves – dĺžka podľa dĺžky garniže plus pár cm

3. spojovacie kolíky, priemer 8mm, dĺžka 40mm, lepidlo na drevo (napr. duvilax), plechové kovanie na schované uchytenie (neviem to správne nazvať, pokúsil som sa to vedľa nakresliť)

drziak policovej garnize

 4. na zavesenie na stenu budete ešte potrebovať hmoždinky a skoby so závitom

No a samozrejme nejaké to náradie.

Ako prvé som si pripravil bočnice (doska na obrázku vyššie). Tvar oblúku som nakreslil na kartón a keď som s ním bol spokojný, tak som ho vystrihol a použil ako šablónu. Bočnice sú o centimeter plytšie (19 cm) ako je šírka vrchnej dosky (20 cm). Podľa mňa to tak lepšie vyzerá (na fotke to veľmi nevidno, nepodarilo sa mi to dobre odfotiť). Ešte pred vyrezaním presného tvaru oblúku je dobré navŕtať otvor na tyč (ja som vŕtal 25 mm), potom by to bolo viac náchylné na prasknutie a nezabudnite na zadnú vrchnú stranu bočnice namontovať uchytenie na stenu. Najprv si to ceruzkou obkreslite a následne odvrtajte a začistite dlátom tak, aby bolo celé kovanie schované v dreve. Na mieste, kde sa bude zasúvať skoba, je potrebné navŕtať hlbšiu dieru. Toto je asi najkomplikovanejšia časť výroby. Ak sa vám do toho nechce, garniža sa dá namontovať aj pomocou L úchytiek, montáž na stenu potom ale bude viditeľná.

Následne si pripravíme presnú dĺžku vrchnej dosky. Všetky diely treba dôsledne prebrúsiť a natrieť ešte pred zlepením. Na spájanie som použil stolárske kolíky (my to voláme tiple) priemer 8 mm. Bočnice som umiestnil 8 cm od okraja vrchnej dosky a na každý spoj som použil dva tiple. Vŕtanie na tiple je potrebné vymerať čo najpresnejšie a vŕtať treba pod pravým uhlom z každej strany. Pozor aj na to, aby ste vrchnú dosku neprevŕtali krížom. Následne to celé treba poskladať na sucho a keď to všetko sedí dobre tak zlepiť. Po zlepení je nutné premerať a upraviť pravouhlosť bočnice voči vrchnej doske, inak to nebude vypadať dobre. Potom stačí už iba skrátiť tyč na vešanie závesu podľa potreby a namontovať garnižu nad okno.

Prečítajte si tiež článok o závesoch na chalupu

(prečítané 18378 krát)

4.82 avg. rating (96% score) - 11 votes

Komentáre (6) k článku Garniže na chalupu

 1. Dobrý večer, mala by som záujem o jednu 2 metrovú garnižu, vidieckeho typu s policou hore
  Chcem to pre svoju dcéru do wintage kuchyne.
  Viete mi takú zhotoviť? Milada

  1. Dobrý deň, garniže bohužiaľ na zákazku nevyrábame, máme to tu len ako inšpiráciu. Ďakujeme za záujem, sme radi, že sa páči.

  1. Dobrý deň, garniže na zákazku nevyrábame, tie sme do nášho blogu dali len ako inšpiráciu. Ďakujeme za záujem, sme radi, že sa páči. Eva

 2. Dobrý deň, mala by som záujem o výrobu dvoch drevených garníži rôznych rozmerov.
  Čakám skorú odpoveď.
  Pekný deň Štefánková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code