Aké okná na chalupu?

Špaletové okná na chalupuPri výmene okien na chalupe treba postupovať citlivo, aby sme neporušili ráz a charakter stavby. Na množstve starých vidieckych domov sa pomerne často stretávame s tým, že pôvodný majiteľ v rámci „modernizácie“ domu zrušil dve okná na čelnej strane domu a nahradil ich novodobým trojkrídlovým oknom. Toto riešenie síce prinieslo do domu o niečo viac svetla, potlačilo ale jeho malebnosť a dom úplne stratil čaro. Aby chalupa vypadala milo a útulne, zachovanie dvoch okien je viac ako žiadúce. Ak na chalupe máte pôvodné drevené okná, treba zvážiť, či sa pustiť do rekonštrukcie, alebo do kompletnej výmeny okien.

 

Rekonštrukcia alebo výmena?

Rekonštrukcia starých okien je pomerne náročná. Okná na chalupuOkná sú väčšinou natreté viacerými vrstvami rôznych farieb. Tieto nátery je potrebné odstrániť, vymeniť popraskané sklo, doplniť chýbajúci git alebo lišty. Treba sa dôsledne zamerať aj na stav dreva, či nie sú niektoré časti okna zhnité, prežraté drevokazným hmyzom. Často sa stáva, že pôsobením času a vlhka sú okná skrútené a poriadne nepriliehajú. Posúdiť, kedy okná skôr vymeniť ako rekonštruovať je dosť ťažké. Osobne sa prikláňam k názoru, ak to peňaženka dovolí, radšej okná kompletne vymeniť. Oprava pôvodných je samozrejme lacnejšia (ak ju budeme robiť svojpomocne), na druhej strane je to dosť piplavá robota, ktorá zaberie veľa času. Viac o výmene okien na chalupe si môžete prečítať tu.

 

Výroba nových okien

Okná na chalupuKeď sa rozhodnete pre výmenu, odporúčam nechať si vyrobiť drevené špaletové okná. Stále sa dajú nájsť majstri stolári, ktorí takéto okná zvládnu. Na Myjave má tradičné okno jedno krídlo otvárané von a druhé dnu a je zalícované zarovno s vonkajšou fasádou. Medzi vnútorným a vonkajším krídlom je potrebné ponechať dostatočný priestor, ktorý zabezpečí postupný prechod z tepla vo vnútri do zimy von a zabráni tak neželanému roseniu okien. Moderné euro alebo plastové okná majú medzi blanami iba 5 až 12 mm a rosenie tak máme na dennom poriadku. Na vonkajšie krídlo je možné navyše použiť izolačné dvojsklo, čím ešte zvýšime tepelno izolačné vlastnosti. Čo sa týka tvaru okien, je možné vytvoriť klasické jednoduché dvojkrídlo, alebo okno rozdeliť na rámčeky. Na niektorých domoch bola horná časť okna vyklopná a používala sa ako vetračka.

Aké okná sme vyrobili my

My sme mali na chalupe na čelnej strane moderné trojokno, Okná po výmenektoré sme sa rozhodli vymeniť za dve nové špaletové okná. Na vonkajšom krídle je osadené izolačné dvojsklo (3-4-3), na vnútornom jednoduché sklo hrúbky 3mm. Čo sa rozmerov týka, tak tieto okná majú 80 krát 120 cm (šírka krát výška).

Otváranie vnútorného okna sme riešili pomocou štandardnej rozvory a vonkajšie okno sa zatvára pomocou obratlíkov. Niekedy býva problém zohnať klasickú okennú rozvoru (mechanizmus na otváranie/zatváranie okna). Mne sa podarilo nájsť vhodný tovar na stránkach českého internetového obchodu české kování, odkiaľ som  objednával pánty, rozvory a obratlíky. Kvôli ďažďu je nad oknom umiestnená malá strieška. Okná sú osadené zarovno s fasádou a medzi oknami je 60 cm medzera. Okná sú natreté lazúrou na drevo vo farbe orech. Vnútorné parapety sú drevené a sú široké 30 cm. Medzi jednotlivými krídlami sme nechali 16 cm medzeru. Na oknách nie je použité žiadne dotatočné tesnenie, pretože si myslím, že stavba musí aj trocha dýchať. Keďže ale ide o nová okná tak doliehajú dobre aj bez tesnenia.

Tieto okná máme na chalupe už druhý rok a môžem povedať, že fungujú dobre a vôbec sa neorosujú. Postupne pripravujeme výmenu aj v ďalších miestnostiach našej chalupy.

(prečítané 17456 krát)

4.83 avg. rating (96% score) - 6 votes

Komentáre (15) k článku Aké okná na chalupu?

 1. Dobrý deň
  Tie okná majú niečo do seba a je to iná práca ako keď to robíte z profilu Euro 68. Je treba vedieť použiť dobré a hlavne kvalitné drevo. Také okná sa vyrábajú iba na zákazku.

 2. Zdravim vas, tiez mame chalupu na myjavskych kopaniciach s povodnymi drevenymi oknami, tie su vsak uz rozsusene. Hladame sikovneho majstra stolara, ktory by za rozumnu cenu vedel vyrobit nove drevene dvojite okna na celu chalupu v retro style. Mozem vas poprosit o kontakt? Najlepsie z Myjavy a okolia. Vdaka!

  1. Zdravím, jedno okno vyjde cca. na 450 EUR (rozmer okna 80×120 cm). Cena samozrejme záleží aj od skla, my sme dávali na vonkajšie okno dvojsklo, čo bolo drahšie ako jednoduché sklo.

   1. Tak to mi pride ultra lacne 🙂 Skuste si len predstavit, kolko casu trva spravit jedno okno. Podla mna minimalne tak 4 hodiny a to som neratal este material…

    1. Prečo si myslíte, že je to ultra lacné? Ak stolár Vaše okno vyrobil za 450 €, strávil na tom cca 2 dni času, jeho hodinová mzda je cca 25 €/hodina + 50 € materiál, energie. Z toho vyplýva, že priemerný mesačný plat človeka so stredoškolským vzdelaním sa pohybuje na úrovni 4000 €. No nehnevajte sa, ale 11 rokov som učil odborné predmety na strednej škole, môj najvyšší dosiahnutý príjem pred troma rokmi bol 500 € čistého. Už pri kalkulácii 900 € za moje okná som uvažoval, že si kúpim náradie (hobľovačka, fréza, pokosová píla, 1 m3 dosiek) a spravím si okná sám a to by som neprekročil sumu 900 eur. Našťastie som našiel stolára s triezvymi cenami a upustil som od self made okien.

     1. teraz ste si mohli prečítať komentár, ktorý nemá ani šajnu o výrobe drevených okien, ktorý by chcel asi všetko zadarmo a ešte ktomu učí dnešnú mládež!

    1. Zdravim, bohuzial vas musim sklamat, ale tito majstri to nerobia komercne, uz som to uz nich preveroval. Ja som sa k nim dostal cez ich dobreho znameho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code