Recyklácia nábytku

Niekedy je jednoducho šťastný kontajnerový týždeň:) Pre mňa takým bol jeden z posledných, keď som deň po dni nachádzala pri smetiakoch vyhodené kusy nábytku. Starý vysoký drevený stojan na kvety, ďalší deň skladací stolík a po ceste z krstín starší laminátový stolík z IKEA. Pre niekoho nepotrebné kúsky umiestnené ku kontajneru, pre mňa opäť malé nové radosti:)

A práve asi tieto kúsky som si „vypýtala“, nakoľko zapadli do môjho konceptu prerábania kuchyne na chalupe z vidieckeho do mierne modernejšieho vzhľadu úplne dokonalo.

Pripájam zopár fotiek ako som si s nimi poradila.

Stojan som iba umyla. Bol drevený, takže úplne ideálny na vyskúšanie najnovšej rady Annie Sloan Satin farby. Je to farba, ktorá vytvára krásny hladký povrch bez ťahov štetca a je veľmi odolná po namaľovaní. A navyše už ju netreba fixovať voskom ani lakom. Takže pekne stačil jeden náter, pôvodná farba a nová farba boli veľmi podobné, ďalší náter ani nebolo treba. Použila som odtieň Canvas. Veľmi jemnulinký neutrálny béžový odtieň.

Trojnohý laminátový IKEA stolík mal rozkývanú jednu nožičku, tak sme ich trošku spevnili rovno všetky, nech opäť niečo vydrží. Nožičky boli v dekore svetlého brezového dreva, čo sme ponechali. Akurát ten biely „plastový“ vrch sa nám k všetkému už premaľovanému inteiréru nijakovsky nehodil.

A keďže už som to mala rozbehnuté so skúšaním nových Satin farieb, chcela som vedieť ako si poradia na takomto laminátovom šmykľavom povrchu. Objavila som nový „bonder“, prípravok, ktorý zabezpečuje vyššiu priľnavosť farieb práve na takýchto veľmi hladkých povrchoch. Tak som ho rovno vyskúšala (otestujeme, ak sa osvedčí, pridáme do našej ponuky). Valčekom som naniesla tenučkú vrstvu bonderu, ktorý som nechala cez noc postáť a poriadne uschnúť. No a potom to už išlo šup šup. Dve vrstvy Satin farby, horčicovo žltý odtieň Carnaby Yellow, každú som nechala cca 1,5 hodiny schnúť. Svietilo slniečko, bolo teplo, schlo to jedna radosť. A potom prišla na rad moja obľúbená šablóna s takým jemne geometricko-indiánskym-boho štýlom, ktorú som si kúpila v UK eshope dizzyduckdesigns. Nechcela som výrazný farebný kontrast, len niečo jemné, aby vzor príliš nesvietil. A čo som mala, to som použila:) Zmixovala som si odtiene Country Grey a Old White a potom som valčekom cez šablónku naniesla farbu.

Valček používam na šablónovanie vtedy, ak je šablóna vyrobená skôr z tenšieho plastu a maľujem jednofarebne. Ak používam viac farieb, vtedy skôr používam špeci štetec na šablónky.

Vzor cez šablónku som robila Chalk Paint kriedovou farbou, ktorú treba zafixovať buď voskom alebo lakom. Zvolila som si Annie Sloan lesklý lak, nakoľko ten viac znesie a my sme kávičkári a teplé šalky môžu vosku ublížiť. Preto som siahla po laku a naniesla som dve tenučké vrstvy valčekom.

Teším sa, že stolček ešte poslúži. Zapadol dokonalo. Oválnym trojuholníkovým tvarom, ideálnou výškou k sedačke no a štýlovo som ho už doladila. Som rada, že ešte dostal šancu.

No a ešte mám tento skladací stolček, ten bude na kávičkovanie na drevenom „gánku“. Ten sa však iba stavia, takže stolček má ešte čas:)

(prečítané 686 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 6 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code