Premaľovať kúpeľňu? Ale áno…

Tento projekt si počkal dlho. Padalo množstvo otázok od našich klientov, či je to možné a či to farby Chalk Paint od Annie Sloan zvládnu. A keďže sme kúpili byt, kde už jedna z kúpelní bola urobená, ale teda vôbec nie podľa nášho vkusu, povedali sme si, že to vyskúšame a test urobíme u seba doma. Rozbiť sa nám zdedenú kúpeľňu nechcelo, až taká hrozná a zničená nebola. Preto vyhrala voľba premaľovania:)

Lockdown počas pandémie bol dlhý, čas sme na to našli a našťatie máme doma ešte jednu kúpeľňu, ktorú sme počas prerábky mohli celá rodina využívať. A tak sme sa do toho pustili:)

Pôvodne bola kúpeľňa nepeknej hnedej farby. Povrch obkladačiek nebol úplne hladký, ale bol na nich taký plastický vzor, na niektorých detailných fotkách to je vidieť. Na podlahe boli obkladačky hladké, bez reliéfu. Špáry boli pôvodne biele, ale časom už ušpinené a ani špeciálne prípravky to vyčistiť nepomohli. Našťasie veľká časť pôvodného obkladu na stenách bola v bielej farbe a ten sme sa rozhodli ponechať. Premaľovať sme teda chceli celú podlahu a obkladačky na stenách, ktoré boli v hnedej farbe. Voľba padla na odtiene Old White, Chicago Grey a Graphite. Táto neutrálne kobinácia nič nepokazí a kúpeľňa sa dá oživiť rastinkami a farebnými textíliami. A dvere pri tom padli za obeť tiež:) Dostali náter v sivej Chicago Grey.

Ako prvé sme vyumývali kúpeľňu, celú vaňu, okolie vane, podlahy, všetko. Potom prišlo na rad olepovanie. To je veľmi dôležitá časť prípravy, ktorú určite nezanedbajte a venujte jej najviac času. Ak si kraje pekne olepíte, vyzerá to potom viac profi a nie len tak hocijako upatlane. Olepili sme jednotlivé obkladačky na stene, okolie vane, batériu na vani, spoje obkladačiek a stien. Bolo toho veľa, len táto príprava zabrala jedno celé dopoludnie.

Potom sa nám zdalo, že je to už brnkačka. Farby Chalk Paint od Annie sa riedia vodou a to najmä ak chcete mať povrch hladký, bez viditeľných ťahov štetca. Nám osobne jemne viditeľné ťahy štetca nevadia, náteru to dalo autentickosť, farbu sme vodou riedili minimálne. A keďže obkladačky mali na sebe reliér, jemné ťahy štetca s nimi úplne splynuli. Na okladačky okolo vane a na stenu išiel šedý oďtieň Chicago Grey, ktorý krásne kryje, na úplné prekrytie postačili dva nátery.

A tak sme postupne maľovali všetky hnedé obkladačky na stenách a potom v okolí vane. Na maľovanie používame plochý veľký štetec, ktorý je veľmi jemný a dobre sa s ním na týchto rovných veľkých plochách pracovalo. Nechali sme farbu dobre preschnúť a na ďalší deň sme dali druhú vrstvu. Tu sa občas stalo, že keď sme niektoré miesto prešli viac-krát, strhli sme spodnú vrstvu. Občas sa to na hladkom povrchu stane, ale všetko sa to dá opraviť a chce to len trošku viac trpezlivosti. Keď to uschlo, nedokonalosti sme opravili už iba lokálne jemnulilinkým štetcom.

Potom došlo na podlahu. Olepili sme papierovou páskou všetky okraje, pritlačili jemnejšie, aby sme pri olepovaní farbu nestrhli. Obkladačky na podlahe boli veľmi hladké, ale farba celkom pekne chytala. Najprv sme začali odtieňom Old White, ale po prvej vrstve sa nám zdalo, ze to nebude úplne ladiť s pôvodnými obkladačkami a bielymi stenami, odtieň Old White ide jemne do šedasta, pri niektorom druhu svetla aj mierne do žltkava. Preto sme si zvyšnú Old White v plechovke zosvetlili odtieňom Pure, ktorý síce horšie kryje, ale odtieňu Old White dal takú belšiu žiarivosť. Ďalšie nátery sme teda robili mixom odtieňov Old White a Pure. A keďže sa na podlahe striedali biele a hnedé obkladačky, museli sme dať 3 vrstvy farby. Biela sa prekrývala ľahko, o niečo horšie to išlo s tou tmavou hnedou. Tak preto tie 3 vrstvy…

Keď bolo všetko dobre prekryté a suché, prišlo na rad obľúbené šablónovanie. Šablónku máme s eshopu z UK dizzyduckdesign, ale mnoho pekných šablón s obkladačkovým vzorom nájdete aj u nás v ponuke. Pri šablónovaní je dôležité pracovať s hustejšou neriedenou farbou, šablónku mať vždy dokonalo suchú a na štetci, či valčeku mať malé množstvo farby. Na nanášanie farby používame buď penový valček alebo špeciálny šablónovací štetec. Tieto dve metódy sa ukázali ako najjednoduchšie, najrýchlejšie a s najkrajším výsledkom. My si vždy zaobstarávame dve rovnaké šablóny, pretože počas procesu na šablóne prischne vždy nejaká tá farba a vzor prestáva byť taký pekný „ostrý“. Preto ju počas procesu striedame a vždy jednu umývame. Nemusíme čakať kým jedna uschne, zatiaľ pracujeme s druhou. Šablónovanie trvlo najdlhšie, ale myslím, že výsledok stojí za to.

No a na záver bolo treba všetko nejako zafixovať, nemôže ostať náter iba taký holý. Tu prišla na rad dilema, či použiť vosk alebo lak. Použitia Chalk Paint farby na podlahu a steny s obkladačkami, ktoré až tak veľmi neprichádzajú do styku s vodou sme sa nebáli. To už sme mali odskúšané na záchode a vedeli sme, že nejakých zopár rokov to určite vydrží. Rozhodli sme sa použiť lesklý lak Annie Sloan. Ten je odolnejší oproti matnému laku a pekne zvýrazní a oživí náter a samotné farby. A lesk nie je nijak výrazný. Lak sme nanášali v dvoch vrstvách (ale pokojne dajte aj 3-4 na najnmáhanejšie miesta), najprv menším plochým štetcom po hranách obkladačiek a potom penovým valčekom rovné plochy. Lak je dôležité dobre premiešať a trošku sme si ho riedili vodou, ľahšie sa s ním potom pracuje.

Čo však bolo diskutabilné a chceli sme najmä vyskúšať bola časť priamo okolo vane. Na fotkách vidieť, že vaňa je osadená tak, že po jej okraji sú vodorovne uložené obkladačky a tam teda voda po sprchovaní občasne stojí. Preto na túto časť sme sa rozhodli použiť na zafixovanie vosk. Ten oproti laku toho menej znesie, ale zase má tú výhodu, že voskovaný povrch sa dá oveľa ľahšie opravovať. Vedeli sme, že táto časť okolo vane dostáva zabrať vždy naviac (kúpeľňu využívaju najmä naše deti) a akýkoľvek náter by asi časom nevydržal. Preto sme zvolili vosk s vedomím, že túto časť okolo vane občas jednoducho opravíme. Jedná sa iba o pás obkladačiek, starší náter stačí len trošku zbrúsiť, umyť liehom, ktorý rozpúšťa vosk, opäť dať náter farbou a novú vrstvu vosku.
Ak však chcete maľovať obkladačky, ktoré sú v intenzívnom styku s vodou, rátajte s tým, že je to len dočasné riešenie a že k takému náteru sa bude treba správať šetrnejšie ako k bežnému kachličkovému obkladu. Takýto náter treba nechať dobre dozrieť, aby mu hneď zo začiatku voda neublížila. Po dobrom vytvrdnutí vydrží určite viac:)

A hotovo:) Celá prerábka aj s časom na schnutie a technickými prestávkami trvala cca týždeň a celkové náklady so všetkými nutnosťami boli 180 € (farby, lak, valček, náhradné valčeky na lak, šablóna, papierová páska, štetec na farbu).

Deň 1 – umytie, odmastenie, opáskovanie, prvý náter na obkladačky na stenách a okolo vane
Deň 2 – druhá vrstva farbou na obkladačky okolo vane a pri podlahe a obkladačky na stenách, večer lokálne opravy
Deň 3 – olepenie bokov páskou okolo podlahy, prvý náter old white na podlahu
Deň 4 – druhá vrstva mix Old White a Pure
Deň 5 – tretia vrstva mix Old White a Pure, večer šablónovanie
Deň 6 – prvá vrstva laku ráno, večer druhá vrstva laku

Farby schnú veľmi rýchlo, nič nesmrdí. Všetko by sa to dalo stihnúť oveľa rýchlejšie…ALE. Hladké povrchy však vyžadujú oveľa dlhšiu fázu tvrdnutia a zretia náteru, preto sme jednotlivým krokom dali čas a medzi jednotlivými vrstvami sme tomu dopriali aj celý deň. Ak máte času viacej, laku dajte radšej aj o nejakú tu vrstvu naviac. A nezabudnúť na to, že farba s lakom potrebujú časť na vytvrdnutie a úplne dozretie, čo trvá cca 2 týždne. Preto počas prvých dní jemnejšie a opatrnejšie, stojacu vodu na začiatku utierajte:)

A až na záver som zistila, že celý článok píšem v množnom čísle a pritom som to zvládla úplne sama:) Manžel pomáhal s odsunutím práčky, namontovaním novej kľučky na dvere a namontovaním nového svietidla:) Dá sa to. No a dnes za odmenu kúpeľ so sviečkami:)). K článku sa opäť po čase vrátim a vyhodnotím, ako to celé drží a ako to všetku tú vodu zvláda.

Spotrebovaný materiál: 1liter Chalk Paint Chicago Grey, 1liter Chalk Paint Old White, 1liter Chalk Paint Pure, 1liter lesklý lak, plochý široký štetec na maľovanie, plochý menší štetec, penový valček na lakovanie, náhradné penové valčeky, šablóna, papierová páska

Na záver: farby Chalk Paint od Annie boli vymyslené na nábytok a na to ich primárne používame. Ich vlastnosti však ukazujú, že sú veľmi univerzálne a dajú sa použiť veľmi rôznorodo, ako napr. aj na kúpeľňu. Berte to však s nadhľadom, určite je to lacnejšie a rýchlejšie riešenie ako celú kúpeľňu vybúrať a postaviť nanovo. Naša kúpeľna nie je využívaná intenzívne celou rodinou. Na bežné kúpeľne využívané naozaj veľa je to skutočne len dočasné riešenie na pár rokov a treba rátať s tým, že náter bude treba občas opraviť a byť k nemu celkovo šetrnejší. Nám to však za to stálo:)

(prečítané 18277 krát)

4.71 avg. rating (94% score) - 14 votes

Komentáre (30) k článku Premaľovať kúpeľňu? Ale áno…

 1. Krasna praca! 🙂 Ja naberam odvahu, no nepoznam nikoho, kto to uz ma odskusane. Tak ako po 3 rokoch drzia farby na vani a podlahe, prosim?

  1. Dobry den, farby drzia stale ok. Jedinym problemom bolo, ked sa nam pokazila pracka a voda tiekla zopar hodin bytovkou:) a voda stala na tej namalovanej podlahe velmi dlho. Pri zachranovani kupelne a pri potiahnuti prackou na rozmocenej podlahe sme narobili zopar skriabancov, takze to chce opravu ponicenych dlazdic. V podstate mozem povedat, ze premalovanie nelutujem, avsak zvazila by som malovanie obkladaciek priamo okolo vane a v sprche (to v nasej kupleni je iba maly pas, ktory obcsne viem opravit). To su naozaj velmi vodou namahane miesta (potrebna aj dokladnejsia udrzba). Avsak podlaha kde nestoji dlho prilis velke mnozstvo vody je uplne ok:)

 2. Dobrý deň vaša práca je neskutočná klobúk dole tiež sa chystám premaľovať kúpeľňu a wc začínam s výberom farieb a lesku . Jedna otázka: myslíte, že by sa dala premaľovať aj samotná toaleta na čierno? Ďakujem za odpoveď.

  1. Samotná toaleta myslíte WC misa? Namaľovať sa dá. Len si však nie som istá, ako by to bolo s údržbou…predsa len je to vec, korú poterbujeme vydrhnúť a často poumývať. Tu by som asi zvolila výmenu celej misy. Eva

 3. Dobrý deň, je takýto náter vhodný aj na dlažbu v kuchyni? Napr. Pri posúvaní stoličiek sa to neošúcha? A keď sa podlaha od niečoho zafarbí neni problém to umyť? Ďakujem za info

  1. Dobrý deň, záleži od stupňa využívania, či sa v kuchyni chodí v „exteriérových“ topánkach alebo papučiach. Je dobré dodržať postup, nechať farbu dobre preschnúť a dať aspoň dve, radšej aj tri tenké vrstvy laku pre väčšiu odolnosť. Bežné veci umyjete bezproblémovo.

 4. Dobry den, prosim vas po akom case po finalnom nalakovani ste umiestnili na svoje miesto pracku? A nepoškodil sa nater ked ste pracku posuvali po podlahe? Dakujem

  1. Dobrý deň, nechali sme lak postáť cez noc a na ďalší deň sme tam presunuli práčku. Posúvali sme ju opatrne, pomohli sme si malým šmykľavým koberčekom pri presúvaní:) Eva

 5. Dobrý deň,
  tá kúpeľňa sa naozaj podarila.
  Neviete, či by bola táto metóda – premaľovanie kachličiek, vhodná aj do kuchyne?
  Premaľovali sme s týmito farbami dvierka, ale teraz sa mi tam nehodí obklad za šporákom a búrať o nechcem. Tak ma napadlo namaľovať kachličky aj s dakým vzorom, ako ste vy urobili v kúpeľni.. Len či sa to rýchlo, kvôli vareniu a teplu a tak nezničí.
  Ďakujem.

  1. Dobrý deň prajem, farbami Chalk Paint môžete premaľovať aj obkladačky v kuchyni. Treba dať viac vrstiev farby, aby ste prekryli pôvodný podklad, môžete aplikovať napríklad nejaký vzor cez šablónu a následne to zalakovať aspoň 2-3 vrstvami lesklého laku. Je odolnejší voči horúcej mastnote a fŕkaniu vody. Ak chcete efekt matný, tak ako poslednú vrstvu dajte matný lak. Počas prvých dvoch týždňov buďte k povrchu šetrnejší, skúste hned nevyprážať a pod.:). Eva

 6. Dobry den, nadherna praca, nadherna. p
  Premyslm nad renovaciou obkladaciek vo wc. Su to stare 40 rocne obkladacky, tie 15×15. Su biele a pacili by sa mi opat biele so sedymi sablonovymi ozdobami na par obkladackach. Chcem sa spytat, ked to budem natierat, ako so sparami medzi obkladackami. Su sede, asi cementove. Mozem ich tiez natriet na bielo a potom zalakovat? Dakujem za odpoved. A nemozem sa vynadivat na tu podlahu.

  1. Dobrý deň, veľmi pekne ďakujem za pochvalu:)) Aj mne sa tam od namaľovania oveľa príjemnejšie kúpe. A špárovky sa nebojte, pokojne ju zamaľujte a zalakujte, podlaha tak dosiahne určitú jednoliatosť, tú však spestríte vzorom cez šablónu. Smelo do toho:)

 7. Perfektne! Som rada že som vašu stránku objavila, malujeme si nabytok stále ale o týchto farbách som nemala tušenia. Kúpeľňa vyzera super a inspirovali ste má k toku aby sme niečo take urobili aj my 🙂 Akurát sa chcem opytat či by farba vydržala na vykachlovanej stene v sprche keď na ňu bude špliechajú dosť vody, viem že sa predáva aj farba špeciálna na kúpeľňové kachličky ale chcem vedieť či by to vydržali aj tieto 🙂 Každopádne skvele nápady!

  1. DObry den prajem, dakujeme za mile slova:) Tazko povedat ako by sa sprava Chalk Paint farba na tak exponovanom mieste. Predsa len je urcena najma na nabytok. Ak by sa po malovani kupelna aspon dva tyzdne nepouzivala, aby mohol lak dobre vytvrdnut, tak by to asi nieco vydrzalo. Avsak urcite by som sa snazila to po sprchovani utierat. Takze ako riesenie na par rokov by to mohlo byt ok. Prajem pekny den

 8. Dobrý deň, krásna práca , veľký obdiv. Tiež sme maľovali kúpeľňu a veľku dylemu mi robí okolie vane, kde je silikón..ako ste tam postupovali? Odstránili starý ,dali nový a potom premaľovali aj ten, alebo opaskovali aj silikón aby neprišiel do kontaktu s farbou ďakujem veľmi pekne

 9. Zdravím, klobúk dole pred takouto prácou…rada by som sa opýtala, ako ste riešili miesto okolo vane…či pri stene alebo murovaná časť vane?Myslím silikón, tesniaca páska.. odstránili ste ich, premaľovali dali nové alebo ponechali pôvodné, premaľovali a zavoskovali? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  1. Dobrý deˇ, silikón bol v dobrom stave, iba sme to poriadne opäskovali, namaľovali a zavoskovali. S vedomím, že je to najnamáhanejšie miesto a budeme ho musieť časom určite opravovať. Eva

 10. Krása:) ja som začala maľovať s pre white kupelnu, no pôvodný obklad bol veľmi leskly aj po jemnom prebruseni a druhy náter kompletne sťahoval ten prvy..takze my ideme burat, musela som to zmyť.. na veľmi leskly obklad teda asi namaľovať:) ale v druhej kúpeľni mam matnu dlažbu a ta je už pure a aj osablonovana 🙂 a mam z nej velku radost

  1. Dobrý deň, to „sťahovanie“ farby sa stáva pri veľmi nariedenej farbe. Chce to trošku viac trpezlivosti, maľovať postupne, nevracať sa často na to isté miesto. Maľovať štetcom alebo valčekom, zľahka a netlačiť. Podľa mňa to ešte skúste:) Eva

 11. dobry den, dakujem za clanok, planujem premalovat nasu podlahu z betonovych dlazdic a velmi ma zaujima pochodznost a trvacnost nateru a stav podlahy cca o mesiac, dva. keby ste boli taka dobra a pridali nejake fotky najnamahanejsieho miesta na podlahe po tomto case, velmi by to myslim pomohlo ❤️. prerobili ste to naozaj krasne. ja planujem prave hnedy podklad s farebnym vzorom ☺️. este raz dakujem

  1. Urcite napiseme po case, ako sa nater sprava:) Nasa skusenost s dlazbou uz je. Mame namalovanu podlhu aj na zachode a tej nic nie je. Mame namalovanu aj podlahu v obchode a tam sa chodi v topankach. Na miestach kde sa iba chodi je to stale dobre, skriabance na podlahe su na miestach, kde sa po podlahe obcas sucha s paletami s tazkym tovarom. Ale planujem jej dat opat novy „look“, urcite opat nafotim a popisem. Smelo do toho:) Eva

 12. Klobúk dole pred vašou premenou a čo najviac obdivujem je to šablónovanie treba na to velkú trpezlivosť ale vy ste to dali na 1*

  1. Ďakujem veľmi pekne:) už mám čo to „odšablónované“, tak toto už išlo. A keď mám dve šablóny, že ich striedam, tak to ide jedna radosť…ďakujem ešte raz. Eva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code