Ako si namaľovať a zrenovovať kuchynskú linku

Toto je otázka, ktorú dostávame hádam najčastejšie. Zhrnieme všetky podstatné veci, aby ste tu „pod jednou strechou“ našli odpoveď na všetky vaše otázky 🙂

Annie Sloan Chalk Paint farby sú na renováciu kuchynskej linky ako stvorené. Vyžadujú minimálnu prípravu a pri správnom postupe vám pekný povrch vydrží naozaj dlho. A tie odtiene….

Aký typ povrchu môžem maľovať? V podstate akýkoľvek. Môže to byť linka drevená, dyhovaná, lakovaná, fóliovaná, melamínová, či plechová.

Kde maľovať? Maľovať môžete pokojne aj v interiéri. Farby nesmrdia a farba nemá rada prílišný chlad, lepšie sa s ňou pracuje v bežnom teplom prostredí. Ideálne je dvierka zvesiť, dať ich do vodorovna, položiť si ich na veľký stôl, na sušenie využiť napr. papierom prikrytú žehliacu dosku a pod.:) Ak vám farba kvapne na podlahu, nebojte sa, mokrou handričkou všetko umyjete.

Čo s úchytkami? Úchytky pred maľovaním určite odmontujte. Ak ich chcete vymeniť a nebyť limitovaný roztečou tých pôvodných, tak si dierky po starých úchytkách zatmelte. Dierku jemne navlhčite vodou a potom na viackrát povtláčajte tmel na drevo. Zarovnajte špachtľou a jednotlivé vrstvičky nechajte preschnúť. Keď už bude dierka kompletne vyplnená, šmirgľom ju zarovnajte a naneste tenulinkú vrstvu laku, aby sa zjednotila nasiakavosť povrchu (ak by ste použili tmavý odtieň farby na maľovanie, na mieste kde bola zatmelená dierka by mohol ostať svetlejší fliačik). Ak nemáte doma lak, môžete použiť aj tenulilinkú vrstvu bezfarebného laku na nechty:)

Ako linku predpripraviť? Každý typ povrchu vyžaduje trošku inú predprípravu. Základom však je povrch dobre odmastiť. Na odmastenie používame vodu so saponátom, či mydlom, s väčšou mastnotou si veľmi dobre poradí denaturovaný lieh. Používanie silnej chémie neodporúčame. Pracné brúsenie a odstraňovanie starého laku alebo starších náterov naozaj nie je nutné. Jedine ak sa jedná o veľmi hladký, lesklý povrch. Taký je dobré aspoň trochu ručne zdrsniť, farba potom lepšie chytá. Na tento prebrus pred maľovaním použite brúsny papier so zrnitosťou cca 100-150. Ale inak brúsiť naozaj nemusíte 🙂

Mám fóliovanú linku, ako na ňu? Ak fólia na všetkých miestach drží a nikde sa neodlepuje, tak ju len odmastite, len tak ručne zdrsnite povrch šmirgľom zrnitosti cca 100-150, utrite z nej prach a môžete maľovať. Ak sa fólia na niektorých miestach odlupuje (často vedľa umývačky, či rúry), tak sa pokúste fóliu zo všetkých dvierok strhnúť. Ak to ide veľmi tažko, pomôžte si buď parou z naparovacej žehličky, prípadne horúcim vzduchom z fénu, či teplovzdušnej pištole. Teplá para a výraznejšie teplý vzduch pomôže rozpustiť lepidlo a fólia tak pôjde pekne dole. Pod fóliou je surová drevotrieska. Skontrolujte, či na nej neostali zvyšky lepidla, môžete ju tiež trošku zdrsniť šmirgľom a potom začať maľovať.

Chcem pekný hladký povrch, ako na to? Farbu vždy na začiatku dobre premiešajte. Ak nechcete, aby bolo vidieť ťahy štetca, tak musíte farbu trošičku riediť vodou. Vodu pridávajte do oddelenej nádoby, nie priamo do plechovky, aby ste si prípadný zvyšok farby mohli odložiť. Farbu riedenú vodou skladujte iba krátky čas a snažte sa ju spotrebovať. Časom môže skysnúť. Pre ešte hladší povrch, môžete náter po uschnutí jemne prebehnúť, uhladiť jemným brúsnym papierom, ružový brúsny vankúšik Annie Sloan zo sady je na to výborný. Naozaj len tak zľahka. Prach odstráňte pomocou suchej handričky alebo mäkkým štetcom.

Koľko vrstiev farby naniesť? Naneste aspoň dve vrstvy farby. Prvá vrstva zvykne byť „šmuhovaná“ a často presvitá pôvodný podklad. Druhá vrstva už väčšinou vyzerá veľmi dobre a pôvodný povrch by už nemalo byť vidieť. Ak však chcete premaľovať tmavý podklad na bielo, rátajte určite ešte s ďalšími 1-2 vrstvami. Nezabudnite do farby pridávať aj počas práce trošičku vody. Tá sa počas procesu odparuje a farba opäť môže byť hustejšia a ťahy štetca viditeľnejšie.

Čím maľovať? Môžete použiť štetec, valček alebo farbu môžete striekať. Ak sa rozhodnete pre štetec a chcete jednoduchý pekný hladký náter, určite použite Annie Sloan originál syntetický plochý štetec. Ak sa rozhodnete pre valček, rátajte, že miniete viacej farby a povrch bude jemne zrnitý, valček vytvára takú „krupičku“. Ak budete farbu nanášať striekaním, určite farbu dobre zrieďte a pozrite si video k striekaniu na našej stránke v sekcii videonávody. Ak chcete robiť patinu kde nevadia viditeľnejšie ťahy štetca, použite oválny štetec s prírodnými štetinami. Z vlastnej skúsenosti odporúčame zvoliť štetec. Ideálne je mať menší na hrany a menšie plochy a širší na veľké plochy.

Koľko farby budem potrebovať? Výdatnosť farby je 13m2/ 1liter/ 1náter. Na bežnú kuchynksú panelákovú linku miniete tak liter farby. Samozrejme ak ju máte hnedú a chcete ju čisto bielu, tak budete potrebovať dva litre, bude to chcieť viac náterov.

Treba farbu nejako zafixovať? ÁNO. Aby ste linku mohli bežne udržiavať, umývať, farbu určite musíte zafixovať. Ak by ste ju nechali bez finišu a začali ju umývať vodou, farba by schádzala dolu. Sú dve alternatívy. Buď použijete Chalk Paint vosk alebo Chalk Paint lak. Rozdiel? Vosk je pre tieto farby autentickejší, finálny vzhľad kuchyne je taký mäkší a je krásny. Voskovaný povrch pri poškodení viete ľahšie opraviť, trošku len tak ručne prebrúsiť, dať opäť tenučkú vrstvu farby, nový vosk a linka je opäť ako nová. Vosk je však háklivý na horúcu mastnotu. Druhou alternatívou je lak. Máme v ponuke matnú a jemne lesklú verziu. Lak je odolnejší ako vosk, dá sa ľahšie udržiavať, takže ak sa u vás veľa varí a nechce sa vám náter opravovať, zvoľte určite lak. Ten z našej ponuky nežltne, tak aj biela bude po čase stále biela.

Použijem vosk, ako ho aplikovať? Najrýchlejším, najjednoduchším a najšetrnejším spôsobom je použiť voskovací štetec – v ponuke aj väčší pre ešte rýchlejšiu aplikáciu. Vosk ním vmasírujte do uschnutej farby a následne prebytočný vosk pozotierajte handričkou dolu. Pozor, aby ste nemali handričku, ktorá púšťa chĺpky. Nám sa osvedčili utierky z netkanej textílie, ktoré bežne dostať v drogérii. Pracujte postupne, vždy navoskujte jedny dvierka a hneď prebytočný vosk poutierajte. Ideálne je naniesť aspoň dve vrstvy vosku s odstupom jedného dňa. Po poslednom voskovaní dvierka už len čistou handričkou vyleštite.

Ako fixátor použijem lak, ako ho naniesť? Lak veľmi dobre premiešajte, deň pred aplikáciou môžete plechovku nechať otočenú hore nohami, dobré veci sú usadené na dne. Plechovku netraste, aby v laku neboli bublinky. Lak dobre premiešajte. Môžete ho trošku zriediť vodou. Lesklý lak je o niečo odolnejší, preto odporúčame jeho použitie. Ak chcete matný efekt, tak najprv dajte aspoň dve vrstvy lesklého laku a potom ako tretiu vrstvu naneste matný lak. Lesklý lak určite použite ak sa rozhodnete pre tmavý odtieň farby, predídete tak „mliečnemu zakaleniu“, ktoré môže spôsobiť použitie matného laku na tmavej farbe. Lak nanášajte buď valčekom alebo plochým syntetickým štetcom, môžete použiť rovnaký štetec ako na farbu. Naneste aspoň dve vrstvy, druhú vrstvu môžete naniesť už po 3-4 hodinách.

Kedy je maľovaná linka pripravená na použitie? Po uschnutí, na druhý deň po poslednom lakovaní, či voskovaní môžete dvierka osadiť a namontovať úchytky. Vosk aj lak potrebujú na úplné vytvrdnutie svoj čas. Proces tvrdnutia trvá cca dva týždne, linku počas tejto doby samozrejme používať môžete, ale buďte k nej šetrnejší:)

Ako sa o namaľovanú kuchynskú linku starať? Linku umývajte bežným spôsobom, pomocou teplej vody, saponátu. Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky. Ak ste ako finiš použili vosk, môžete dvierka, prípadne niektoré viac namáhané časti (napr. okolo úchytiek) občas prevoskovať. Nová vrstva vosku „rozpustí“ capkance, prípadné nečistoty.

Ako vyčistiť všetky pomôcky? Nepotrebujete žiadne riedidlo, stačí čistá teplá voda a saponát na vymytie a odmastenie štetcov od farby, laku, či vosku úplne stačí. Štetce sušte zavesené dolu štetinkami.

Prajeme nech sa dielo vydarí, určite to bude neskutočná zmena, smelo do toho 🙂

Linky na užitočné produkty:

Užitočné video návody, v nastaveniach si zapnite slovenské titulky:

A pre inšpiráciu zopár ukážok ako si naši klienti počínali:

Nájdete tu 🙂

(prečítané 30280 krát)

4.20 avg. rating (85% score) - 5 votes

Komentáre (17) k článku Ako si namaľovať a zrenovovať kuchynskú linku

  1. Dobry den. Chcela by som zrenovovat starsiu foliovanu kuchynsku linku. Kedze sa folia miestami odliepala. strhla som foliu zo skriniek. Na dvierkach mam vsak zvysky lepidla, ktore vidno hlavne, ked to
    > presmyrglujem a lepi to. Skusila som na to benzin, lieh, toulen.
    > Trosku to rozlepta, ale stale je to tam. Vedeli by ste mi poradit, cim
    > to viem dat dole, aby som mohla naniest kriedove farby? Alebo staci len voda so saponatom?
    > Dakujem vopred za radu.

    1. Dobrý deň prajem, vyskúšali ste už asi všetko, čo sby sme Vám poradili aj my:) A mechanicky napr. špachtľou ste skúšali? Existujú prípravky na odstránenie nálepiek, treba sa poradiť v špcializovanej predajni, verím, že tam pomôžu. Eva

  2. Dobrý deň, ak na záver dám na náter vosk ale nebudem spokojná, môžem časom dať lak? je potrebné potom ten vrchný náter voskom nejako opracovať ak chcem dať lak?

    1. Dobrý deň, na voskovaný povrch nie je vhodné dávať lak. Vosk je mastnej konzistencie a lak je na vodnej báze, na voskovanom povrchu lak nebude dobre držať. Ak voskovaný povrch chcete upraviť lakom, je dobrá dať najprv vrstvu farby Chalk Paint (nie je nutné povrch brúsiť, možno len tak zľahka prebehnúť šmirgľom) a až potom lak, aby to bolo odolnejšie. Pekný deň prajem. Eva

  3. Dobry den, chcel by som sa spytat ci ste malovali aj pracovnu dosku na linke. Viem ze sa stoly bezne maluju kriedovymi farbami, ale tam sa to da prekryt obrusom, takze vplyv na povrch nie je tak vyrazny.
    Preto by ma zaujimalo, ci mate skusenost s natretim aj pracovnej dosky na linke. Ta je urcite vystavena vaecsej namahe. dakujem

    1. Dobry den, osobnu skusenost s namalovanim kuchynskej dosky nemam, ale ta je este viac namahanym miestom ako kuchynsky stol a to najma v okoli umyvadla, kde je naozaj hojny vyskyt vody. Preto pouzitie Chalk Paint farby si myslim by bolo len skutocne docasnym riesenim. Zivotnost takehoto nateru by sa dal predlzit tym, ze po namalovani (2-3 vrstvy farby) a nalakovani aspon 3-4 vrstvami laku by sa pracovna doska cca 2 tyzdne nepouzivala a mala by cas perfektne vytvrdnut. Ak by ste to vedeli zabezpecit, tak by som moznost namalovat aj kuchynsku dosku zvazovala. Pekny den prajem. Eva

  4. Dobrý deň, mám doma starú lesklú akoby umakartovú kuchynskú linku. Chytí farba aj na ňu? Môžem rovno natierať?Ďakujem

    1. Dobrý deň, určite ju veľmi dobre umyte, odmastite, taký hladký povrch by som prebehla aj šmirgľom a medzi jednotlivými vrstvami farby by som to nechala aj dlhšie schnúť, radšej aj jeden celý deň. Zo začiatku po namaľovaní o po lakovaní alebo voskovaní k nej buďte šetrnejší, náter potrebuje dozrieť a poriadne vytvrdnúť. Smelo do toho. Eva

  5. Dobrý deň, mám klasickú starú lesklú kuchynskú linku. *Bolo by možné ju premaľovať vami odporúčanými farbami. Chytila by na ten lesklý povrch?

    1. Dobrý deň, určite ju veľmi dobre umyte, odmastite, taký hladký povrch by som prebehla aj šmirgľom a medzi jednotlivými vrstvami farby by som to nechala aj dlhšie schnúť, radšej aj jeden celý deň. Zo začiatku po namaľovaní o po lakovaní alebo voskovaní k nej buďte šetrnejší, náter potrebuje dozrieť a poriadne vytvrdnúť. Smelo do toho. Eva

  6. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aký odtieň farby bol použitý na kuchynskej linke, ktorú máte vyššie na fotkách, na spodných dierkach tej fotografie, kde sú dvierka horné biele a spodné zelené. Ďakujem za odpoveď

    1. Na linke boli použité odtiene Pure White na vrchné skrinky – 3 vrstvy a na spodné dvierka mix odtieňov Provence a Chateau Grey v pomere 1:1 – 2 vrstvy. Pekný deň Eva

  7. Dobry den! Manzel mi vyrobil kuchynsku linku z dreva (teda okrem korpusov). Dvierka by som rada namalovala vasimi farbami. Dvierka nie su vobec nicim osetrene. Treba ich pred malovanim natriet nejakou zakladnou vrstvou? Viete mi prosim poradit ake farby su pouzite na vasej kuchynskej linke na prvej fotke kuchyne tohto manualu (bielo/-bledomodra). Dakujem za rady.

    1. Dobrý deň, kuchynské dvierka, ktoré sú zo surového dreva nemusíte nijako špeciálne ošetrovať, možno len kvôli zjednoteniu nasiakavosti podkladu natrieť tenulinkou zriedenou vrstvou tenkovrstvej lazúry.A ešte odporúčam miesta s letokruhmi (hrča, suk – má to rôzne pomenovania:)) matrieť tenulilinkou vrstvou šelaku. Ten zabráni tomu, aby sa po čase na týchto miestach neobjavili škvrny, ktoré môžu vzniknúť vytečením živice z dreva (po čase živica vytečie a narobí žlté škvrny) A na tejto konkrétnej linke boli použité odtiene Pure White na vrchné skrinky – 3 vrstvy a na spodné dvierka mix odtieňov Chateau Grey a Provence v pomere 1:1 – 2 vrstvy. pekný deň Eva

  8. Kúpou staršieho domčeka sme prišli aj k staršiemu nábytku, medzi inými bol aj starý kredenc zo 60-tych rokov. Dyha na dvierkach kredenca však bola častým otváraním zodratá až na drevotriesku, navyše, kredenc už bol pred časom pretretý farbou. V mieste zodratia dyhy bol povrch dvierok dosť nerovný, boli tam zalepené nečistoty, farba… Zbrúsením dorovna som sa teda dostala až na drevotriesku. Mám pred náterom farbami Chalk Paint ešte naniesť na túto časť dvierok nejakú podkladovú vrstvu, alebo môžem dvierka rovno natierať?

    1. Dobry den, myslim, ze nejaky podklad nie je potrebny. Jedine, ze by to bolo nerovnomerne nasiakave, tak na to zodrate miesto mozte dat tenucku vrstvu laku a az potom malovat. Ale myslim, ze ak pojdete aj rovna na malovanie, nebude to vadit. Pekny den Eva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code