Zazimovanie chalupy

Zasnežené kvety

 

S príchodom prvých mrazov mnoho chalupárov ukončuje sezónu víkendových pobytov na vidieku a presúva sa späť do mesta. Skúsim zhrnúť, aké úkony považujem za dôležité spraviť pred opustením chalupy na zimu. Samozrejme najväčšou hrozbou je mráz, ktorý môže narobiť veľa problémov. Preto by sme zazimovanie chalupy nemali podceniť.

 

 

1. vypustite vodu zo systému – odporúčam postupovať tak, že uzavriete hlavný ventil vo vodovodnej šachte, následne otvoríte všetky vodovodné batérie. Potom stačí otvoriť vypúšťací ventil v šachte a voda pekne sama vytečie. Na záver je dobré ešte prefúknuť batérie normálne ústami, čo vytlačí zbytkovú vodu z potrubia. V prípade, že nemáte vypúšťací ventil v šachte, tak je vypustenie trošku problém a ak chcete byť dôslední, mali by ste rozobrať rúry v šachte a vodu nechať vytiecť. Každopádne by vypúšťací ventil mal byť samozrejmosťou.

Nezabudnite rovnako vyprázdniť aj sifón pod umývadlom. Vo vnútri sifónu je vždy voda, je to tkzv. pachová uzávierka, takže sifón treba rozobrať a vodu vyliať. Rovnako treba dostať vodu aj zo záchoda. Môžete ju postupne odčerpať špongiou alebo handrou, prípade sa dá do záchoda naliať lieh, ktorý zabráni zamrznutiu vody. Ťažko ale odhadnete, aký veľký mráz to zvládne, preto vodu radšej odčerpajte.

Takisto je veľmi dobré zatepliť vodomernú šachtu (aspoň kryt vstupného otvoru) a spraviť aj polystyrénový kryt na vodomer. Ak máte šachtu v dostatočnej hĺbke (my máme dno na úrovni cca. 160 cm), tak by vodomer aj potrubie malo prežiť zimu v pohode.

2. vyprázdnite chladničku, mrazničku aj špajzu Zasnežené kvetyzbytočne nenechávajte na chalupe žiadne potraviny. Ak už, tak ich poriadne uzavrite do nádoby, ktorá odolá myšiam. A určite zoberte preč tekutiny, ktoré by mohli zamrznúť. Chladničku aj mrazničku nakoniec vypnite, umyte octovou vodou (odstraňuje zápach) a nechajte ju pootvorenú. Inak by hrozilo, že sa niekde vytvorí pleseň.

3. farby, lepidlá a pod. – takisto ich netreba nechať zmrznúť, jednak by mohli v obale vplyvom mrazu prasknúť a narobiť neporiadok, na druhej strane by tým stratili svoje pôvodné vlastnosti a mohli by ste ich rovno vyhodiť.

4. náradie – ak máte doma priestor na uskladnenie náradia, určite mu bude lepšie v pivnici, kde nemrzne. Navyše ak máte aj nejaké akumulátorové náradie, tak mráz by pravdepodobne batériu zničil.

5. vypnite elektrinu – povyťahujte všetky spotrebiče zo siete a vypnite aj hlavný istič elektriny.

Zasnežené kvety

 

Na záver skontrolujte, či máte poriadne zavreté okná a dvere, hlavne kvôli myšiam. Počas zimy sa oplatí na chalupe aspoň párkrát zastaviť a skontrolovať, či je všetko v poriadku. Ak môžete, nechajte susedom kľúče, alebo aspoň telefónne číslo, aby mohli v prípade potreby zasiahnuť.

 

(prečítané 2676 krát)

4.33 avg. rating (87% score) - 6 votes

Komentáre (2) k článku Zazimovanie chalupy

  1. Dobrý den, ne že bych měl skvělou paměť, ale popravdě na vypuštění vody ze všech vodovodních baterií před zimou jsem naštěstí nikdy nezapomněl. Jinak bych vám chtěl poděkovat za článek, hlavně to o tom sifónu pod umyvadlem jsem nevěděl. Díky bohu ale nikdy nebyl problém. Lukáš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code