Vyberáme chalupu – čo si všímať a na čo sa pýtať

V rámci hľadania vhodnej nehnuteľnosti sme absolvovali spolu päť obhliadok. Možno sa vám to zdá byť malý počet, ale väčšinu ponúk sme vylúčili ešte podľa inzerátu, alebo po telefonáte s realitkou. Aby som nezabudol, súkromné inzeráty sme ani nepozerali, iba veci ponúkané DSC_3786realitkou. Človek väčšinou nemá veľké skúsenosti s kúpou nehnuteľnosti. My sme kupovali iba v minulosti iba jeden byt. Dôležité je už pri prvom telefonickom kontakte zistiť čo najviac podrobností. Tu sa mi takztiež osvedčilo mať napísané kritériá na papieri a postupne sa na ne pýtať. Takisto sa oplatí na telefonát vopred pripraviť a premyslieť si, čo nás ešte pre konkrétnu nehnuteľnosť zaujíma. V rýchlosti rozhovoru by ste na niečo mohli zabudnúť. Obhliadky sme sa snažili spájať tak, aby sme naraz videli čo najviac, pretože každá z nich bola poldenným výletom (bývame v Bratislave a chalupu sme hľadali do hodiny cesty od BA). Obhliadku spomínaných piatich chalúp sme zvládli na tri výjazdy.

No a na čo sa zamerať

1. fyzický stav nehnuteľnosti – skontrolovať všetky stavebné prvky. Človek nemusí byť odborník na stavbu, aby si všimol základné poruchy. Samozrejme ak máte v okolí niekoho, kto sa vyzná, určite ho k tomu prizvite. My sme sa do toho pustili sami a myslím, že sme trafili dobre. Možno sme mali šťastie, ale na prvý pohľad dom, ktorý sme nakoniec vybrali vypadal v relatívne dobrej kondícii. S investíciami do opravy sa ale musí počítať a je dobré si na to vyčleniť časť rozpočtu už rovno na začiatku (aspoň na nevyhnutnú rekonštrukciu). Ja som sa zameral na vlhkosť stien, stav podláh, okien a strechy – všetko ale iba podľa môjho laického uváženia.

2. právny stav – kupujte iba veci, ktoré sú vlastnícky vysporiadané a žiadajte od realitky kópiu katastrálnej mapy a kópiu listu vlastníctva. Obidve tieto veci môžete skontrolovať aj na internete na adrese www.katasterportal.sk , potrebujete ale poznať katastrálne územie, číslo parcely a meno vlastníka. Ja som sa k mape pozemku dostal práve cez tento portál. Na jednej z ponúkaných nehnuteľností cez pozemok viedla bývalá cesta, ktorá mala nezisteného vlastníka. Podľa realitky sa to vybaví raz dva. Ja by som do toho ale nešiel, nech to len pekne najprv vybavia a potom sa môžeme baviť o kúpe. Takisto si všimnite na liste vlastníctva kto je majiteľom (kúpno predajnú zmluvu musia podpísať všetci majitelia), typ nehnuteľnosti (stavby určené na trvalé bývanie a pod.) a typ pozemku (zastavané plochy a nádvoria,  záhrady a pod.) Dôležitá je tiež časť ťarchy. Správny stav je bez zápisu, akékoľvek iný zápis (v prospech banky, právo doživotného užívania) treba doriešiť ešte pred samotnou kúpou.

3. overiť si predávajúceho – opýtajte sa známych, či ho náhodou nepoznajú. Možno to znie neuveriteľne, ale my sme trafili kolegovho známeho „z prvého radu“. Určite spravíte dobre, ak sa zastavíte aj u susedov. Človeku to príde možno trochu čudné, otravovať cudzích ľudí, ale môžete sa dozvedieť zaujímavé veci.

4. pozrite sa aj na susedov – susedov musíte pred kúpou bezpodmienečne vidieť, aby vás niečo neskôr nepríjemne neprekvapilo. Poprechádzajte sa aj po okolí, všímajte si aj vzialenejšie kúty, či tam niekde nie je divoká skládka, úložisko maštaľného hnoja, čistička odpadových vôd a pod.

5. skúste si preveriť na obecnom úrade (stačí až v momente, keď o kúpe uvažujete skutočne seriózne) či sa v najbližšom okolí neplánujú nejaké väčšie stavby a pod.

Určite je ešte veľa vecí, na ktoré si treba dať pozor. Ja som sa pri kúpe zameral skutočne na to, čo je popísané vyššie. A jedna dôležitá vec pri výbere, miesto pre ktoré sa rozhodnete vás musí skutočne osloviť. Sám som to zažil, keď sme našli našu chalupu. Na prvý pohľad som mal z toho miesta dobrý pocit a už cestou domov som zastal na pumpe a volal do realitky, že to berieme.

 

(prečítané 1647 krát)

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code