Stavba terasy

Pustili by ste sa do stavby terasy svojpomocne? Na prvý pohľad sa to môže javiť ako náročná úloha. Ak máte ale aspoň základný prehľad o práci s drevom, tak sa do toho môžete pustiť aj sami. Za posledné 4 roky som kamarátom, pre Bistro Ateliér, Starú Jedáleň a aj sám sebe 🙂 postavil 4 rôzne terasy. Všetky ale veľmi jednoducho a čo najlacnejšie.

Voľba materiálu

Ja som zástancom použitia dreva. Na všetky 4 terasy som použil obyčajné smrekové stavebné rezivo. Pochôdzna vrstva je takisto iba zo stavebných dosiek hrúbky 2,5cm, ktoré som na záver narýchlo prebehol brusným papierom, aby sa nezadierali. Samozrejme môžete použiť aj kvalitnejšie dreviny napr. severské smreky alebo aj nejaké cudzokrajné tvrdé a veľmi trvácne drevá. Hobľované rezivo s frézovanými drážkami je takisto dobrá voľba.

Cenovo ale terasa postavená z obyčajného smreku vyjde najlacnejšie ako sa len dá a odhadujem, že minimálne 10 rokov musí vydržať. Pri trvácnejších drevinách ale rátajte minimálne s dvoj až trojnásobnou cenou (ale aj výdržou samozrejme). Ja sa na to pozerám tak, že za 10 – 15 rokov to vymením ak bude treba.

Ukotvenie

Ideálne ukotvenie je do betónových pätiek, ktoré zabetónujete do nezámrznej hĺbky. Dajú sa ale použiť aj menej náročné spôsoby, napríklad zemné vruty alebo sa dá celá terasa „len položiť“ na betónové dlaždice. Na poslednú terasu (na obrázkoch tá so štvorcovým pôdorysom) som použil na rohy len staré betónové dlaždice s rozmerom 60 x 60 x 10, hmotnosť cca. 40 kg. Druhá strana je zakotvená v betónovom základe plota.

Na samotné pripojenie hranolu k pätke môžete použiť metrový závit (ja som použil priemer 16 mm) alebo aj hotovú pätku z obchodu. Metrový závit (alebo nastavovacia pätka) vám ale poskytne výhodu jednoduchého nastavenia do správnej výšky. Pri takomto „insitnom“ riešení si dokážete pomôcť aj v prípade, ak by sa to pôsobením mrazu a tuhej zimy pohlo. Pomocou heveru celú terasu poľahky pridvihnete a dlaždicu upravíte.

V prípade, že terasu montujete na pevnú betónovú platňu, nosné hranoly ukotvite priamo do betónu. Ja som na terase na chalupe prechádzal „zo vzduchu“ na betón pod strechou a aby som nešiel do veľkej výšky, tak som postreholce zasekával do betónu. Následne som ich uchytil natĺkacími hmoždinami a trocha „pripenil“, aby sa to ešte lepšie prichytilo.

Konštrukcia

Všade kde sa dá (a dáva to zmysel) je dobré spájať hranoly pomocou čapov alebo aspoň zárezov. Na jednoduchšie spoje môžete použiť iba tupý spoj pomocou vrutov do dreva. Tieto spoje ale odporúčam ešte vystužiť spojovacím kovaním. Vruty treba samozrejme dostatočne nadimenzovať. Každopádne čapované spoje sú pevnejšie, ako len spoje pomocou vrutov. Sú však časovo aj profesne náročnejšie.

Na spájanie vnútorných konštrukciíí používam obyčajné vruty do dreva hrúbky 5 alebo 6 mm. Typy spojov vidíte aj na jednotlivých obrázkoch.

Dôležité je aj dimenzovanie maximálnych premostení. Treba si to vyskúšať a postaviť sa na stred hranolu. Ideálna je ale dvojvrstvová konštrukcia, vtedy sa pôsobenie sily zhora lepšie rozloží. Terasa so štvorcovým pôdorysom na obrázku bola postavené iba s jedným samonosným rámom, kvôli šetreniu výšky. Druhá terasa má základ postavený na hranoloch 10 x 5cm a na ne sú kolmo montované hranoly 4 x 5 cm. Rozteč spodných hranolov je 50 cm, rozteč vrchného roštu je 40 cm. Podlaha sa pri chôdzi vôbec nehýbe. Na niektoré miesta (pri najdlhších previsoch) som ale preventívne spravil falošné nohy.

Medzi jednotlivými doskami pochôdznej vrstvy treba nechať medzeru na pretekanie ďaždovej vody. Ja som nechával cca. 4-6 mm. Nezabudnite tiež pri zavážení konštrukcie do roviny nechať v jednom smere jemný spád kvôli rýchlejšiemu odtoku ďažďovej vody. Ja som nechal spád cca. 1 cm na 4 mete dĺžky. Na uchytenie dosiek som použil nerezové vruty do dreva rozmeru 5×60 mm. Do vrchných dosiek som predvrtával diery.

Aké náradie budem potrebovať?

Pri práci určite oceníte aku skrutkovač (aj dve :), vŕtačku, priamočiaru pílu, dláto, kladivo, uhlovú brúsku (flexu), reťazovú pílu. Veľké hranoly režem ale pomocou ručnej píly, aby to bolo presnejšie. Používam pílu s dlhým ostrím (napr. IRWIN ako na obrázku) a rezy sú chirurgicky presné aj na hranole 15 x 20 cm. Treba sa s tým samozrejme ale trocha pohrať.

Ošetrenie povrchu

Moja skúsenosť je, že pokiaľ devo nie je v priamom kontakte s vodou alebo hlinou, tak vydrží dlho aj neošetrené. Príkladom sú všetky staré konštrukcie, ktoré sú dlhodobo vystavené poveternostným vplyvom. Drevo vplyvom UV žiarenia, vetra a ďažďa prirodzene zosivie.

Samozrejme pochôdznu vrstvu ošetriť treba, pretože sa do dreva postupne dostanú nečistoty z podrážok. Na výber je veľké množstvo ochranných náterov, treba ale vyberať nátery vhodné do exteriéru s UV filtrom. Nám sa dobre osvedčili produkty od OSMO. Vnútornú konštrukciu určite ale ošetrite ochranným náterom proti plesniam a škodcom napr. bochemitom.

Koľko to bude stáť

Materiál na celú terasu – pôdorys 4 x 4 m
– drevo 224 EUR
– spojovací materiál 80 EUR
– čistý čas stavby 28 hodín jeden človek (vrátane výkopových prác, zakladania pätiek a samotnej stavby)

Druhá terasa – pôdorys 5,6 x 5,3 m
– drevo 300 EUR
– spojovací materiál 100 EUR
– čas stavby 34 hodín jeden človek (pätky ale už boli pripravené, takže sa robil iba roznášací rošt a pochôdzna vrstva a dosť času som ale strávil zbíjaním drážok do betónu na hranoly)

Pre prípad, žeby ste tento čas išli porovnávať s cenovou ponukou nejakého dodávateľa 🙂 tak je tu uvedený reálny čistý čas samotnej realizácie. Bez plánovania, nakupovania a materiálu, manažovania ľudí a pod. Ale aspoň pre predstavu určite môže poslúžiť.

Pár obrázkov z realizácie

Pre lepšiu predstavu pripájam ešte pár obrázkov z realizáciíí, kde nájdete rôzne detaily uchytenia pätiek, spájania dreva a podobne. Zavesím tu potom aj fotky po nejakom čase. Terasu na chalupe som staval v lete 2020, druhú pre Starú Jedáleň na jeseň 2020.

(prečítané 1958 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 7 votes

Komentáre (2) k článku Stavba terasy

    1. Dobrý deň, prekrytá je iba časť terasy (je tam normálna strecha). Väčšina je ale normálne na daždi. Voda preteká pomedzi dosky (kvôli tomu sa tam nechávajú medzery) a treba zaistiť, aby bol zabezpečený odvod vody z pod terasy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code