Stavba komína

Komin na chalupeMať komín v dobrej kondícii je pre správne fungovanie kachlí alebo piecky nevyhnutnosť.  Pri starších nehnuteľnostiach sa často stretávame s komínmi, ktoré sú v nevyhovujúcom stave. Poškodenia môžu byť viditeľné – napríklad zvetraná alebo rozpukaná nadstrešná časť komína, alebo môže ísť o vady vo vnútornom telese komína. Naviac je dôležité mať komín v poriadku aj z bezpečnostného hľadiska. Zanedbanie technického stavu a pravidelnej údržby (vrátane pravidelného čistenia) môže mať veľmi nepríjemné následky.

Rekonštrukcia alebo nový komín

Ak chceme komín zachovať na pôvodnom mieste, tak asi najjednoduchším spôsobom, ako ho opraviť je vyvložkovanie a následne oprava nadstrešnej časti. Najčastejšie sa používa nerezová prípadne hliníková vložka. Firiem, ktoré sa tomu venujú je na trhu dostatok, takže so zhánaním dodávateľa by nemal byť problém. Sami sme v prvej chvíli uvažovali o vyvložkovaní. Komín ale nebol na práve ideálnom mieste, pretože sme sa rozhodli trochu pre zmenu dispozície chalupy. V najväčšej izbe, do ktorej sme plánovali premiestniť kuchyňu, komín vôbec nebol a ak by sme chceli využiť existujúci, museli by sme dymovod ťahať cez chodbu. Tomu sme sa ale chceli vyhnúť a preto sme sa pustili do stavby nového komína.

Umiestnenie komína

Rozmýšľanie o najvhodnejšom umiestnení komína nám trvalo dosť dlho. Nechceli sme zbytočne stratiť priestor v kuchyni. Nakoniec sme to vymysleli tak, že sme komín postavili priamo do steny medzi novou kuchyňou a chodbou. Steny sú murované z nepálenej tehly a sú hrubé 35 cm. Najprv sme skontrolovali, či nám nebude vadiť konštrukcia strechy. Následne sme do steny spravili zhora dole otvor v šírke, ktorá zodpovedala šírke komínovej tvárnice s rezervou asi 10 cm na každú stranu. Potom sme vybrali kus podlahy z každej strany a vykopali jamu pre základ. Jamu sme zabetónovali a na takto vzniknutý základ postavili komín.

Aký komín vybrať

V ponuke na internete nájdete veľké množstvo takzvaných systémových komínov. Štandardne sa takýto komín skladá z komínovej tvárnice, do ktorej sa vkladá keramická vložka obalená izoláciou. Tvárnice sa spájajú lepiacou maltou a do rohov sa do pripravených otvorov vkladajú roxory, ktoré celú konštrukciu spevňujú. Keramická vložka sa spája špeciálnym tmelom. Súčasťou systému sú aj vetracie mriežky, komínové dvierka, nadstrešný dekor a ukončenie rôznymi typmi komínovej hlavice. Komínové tvárnice sa najčastejšie vyrábajú z betónu, pórobetónu alebo pálenej tehly.

My sme zo širokej ponuky vybrali komínový systém Tuma Termat Vyšiel nám rozumne pomer cena-výkon a mal základnú tvárnicu šírky 36 cm, čo bolo len o trochu viac ako je šírka steny, do ktorej sme ho schovali. Vnútorný priemer komína sme po porade s viacerými ľudmi vybrali 20 cm. Nadstrešnú časť sme sa rozhodli nechať jednoduchú bielu a zakončiť oblúkom v štýle pôvodných komínov (viď. foto). Kvôli jednoduchšej údržbe odporúčam ešte použiť dvoje komínových dvierok, jedny dole a jedny na povale (na povale by mali mať špeciálne tesnenie). Čistenie komína bude tak možné bez potreby liezť na strechu. Komín používame už cca. 2 mesiace a zatial ho môžem len pochváliť.

V najbližšej dobe sa ideme pustiť do stavby druhého komína, pretože potrebujeme umiestniť jednu piecku aj do spálne, kde teraz komín vôbec nie je. Zároveň ho využijeme aj na pripojenie druhej menšej piecky, ktorú plánujeme umiestniť do kúpelne a komín bude umiestnený v stene medzi spálňou a kúpelňou. Po predchádzajúcej dobrej skúsenosti použijeme znova komínový systém Tuma Termat.

(prečítané 4799 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 5 votes

Komentáre (5) k článku Stavba komína

  1. Dobry den. Tiez by som chcel realizovat komin ako Vy do priecky. A zaujima ma ako ste vyplnili priestor medzi kominom a prieckou. Použili ste standardne maltu? Lebo vacsina vyrobcou odporuca dilataciu a zakazuje spojit komin a priecku napevno… Dakujem za odpoved.

    1. Dobrý deň,

      je to tam vyplnené čiastočne montážnou penou ale aj maltou (ako kde). Nakoniec je to celé zapucované do hladka takže to pôsobí ako jeden celok. Tieto systémové komíny nemôžu byť pevnou súčasťou iných konštrukcií. Ak tam ale dáte penu, tak na ňu sa dá v interiéri úplne v pohode nanášať nejaká vnútorná omietka. A ak by aj náhodou komín trocha pracoval, tak to maximálne popraská na spoji.

    1. Dobrý deň, hlavicu mi robil známy, bohužiaľ to nerobí profesionálne. Inak je to urobené z YPORU 10 cm, potom osieťkované lepidlom a na záver je tam natiahnutý vonkajší feinputz. Ten horný oblúk je lepený z kúskov a potom zahladený do oblúka. Inak som sám zvedavý koľko to vydrží. Momentálne to tam máme viac ako 5 rokov a zatiaľ je to OK.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code