SMS ovládanie kúrenia

Jednou z veľkých nevýhod GSM spínač na DIN lištupri príchode na chalupu v chladnejšom období je nízka teplota v dome. Vykúriť chalupu aspoň na akú takú teplotu trvá zvyčajne aj niekoľko hodín a úplnú tepelnú pohodu dosiahneme často až po 24 hodinách. Aby sme mali už pri príchode na chalupu pekne teplúčko, môžeme v dnešnej „modernej“ dobe použiť zapínanie kúrenia na diaľku. Jedným z jednoduchých spôsobov ako to dosiahnuť je ovládanie kúrenia, prípadne iných spotrebičov, prostredníctvom SMS-ky. Poslaním SMS-ky niekoľko hodín pred príchodom na chalupu, tak môžeme zapnúť elektrický konvektor, ktorý teplotu vo vybranej miestnosti na chalupe zvýši. Pri použití dostatočne výkonného konvektora môžeme miestnosť vykúriť aj na štandardnú izbovú teplotu. Na trhu nájdeme relatívne veľa riešení SMS zapínania. Môžeme sa rozhodnúť pre jednoduchú zásuvku, ktorá v sebe obsahuje SIM kartu a zapne/vypne sa poslaním jednoduchej SMS-sky z nášho mobilného telefónu na číslo SMS karty v zásuvke. Táto zásuvka, funguje vlastne ako predlžovačka s vypínačom, akurát sa tento vypínač zapína/vypína poslaním SMS-ky. Môžeme ale siahnuť aj po komplexnejšom riešení, ktoré ponúka viacero možností – vrátane funkcií na sledovanie teploty, dverných kontaktov či dokonca aj funckií domového alarmu. Napríklad firma TapHome ponúka v rámci domácej automatizácie veľmi praktické a kompaktné riešenie.

Po prieskume dostupných zariadení som sa rozhodol GSM spínač na DIN lištupre použitie GSM spínača s montážou na DIN lištu (priamo do elektro rozvádzača) od českého výrobcu FLAJZAR. Toto zariadenie dokáže spínať dva kontakty (maximálne zaťaženie kontaktov 5A), má vstup na teplotné čidlo a dva vstupy na dverné kontakty (napr. zavreté/otvorené dvere, okno). Veľkou výhodou je aj montáž priamo do rozvádzača, pričom zariadenie samotné zaberá na DIN lište dve pozície. Samotná montáž nie je zložitá, pokiaľ však nemáte skúsenosti so zapájaním ističov, stykačov a podobne, nechajte to radšej na odborníka. Ja týmto zariadením zapínam dva spotrebiče. Každý z nich má potiahnutý samostatný kábel z rozvádzača, takže spínam dva samostatné okruhy. Je dobré na takéto zapojenie myslieť už pri príprave rozvodov. Keďže zapínam spotrebiče s príkonom 1kW a 2kW, na spínanie týchto vyšších prúdov používam stykače. Samotný GSM spínač spína teda iba stykače, tie následne zabezpečujú zopnutie silových kontaktov pre elektrické konvektory. Istenie napájania samotného GSM spínača je riešené poistkovým puzdrom, ktoré sa montuje priamo na DIN lištu, zaberá len jednu pozíciu a dajú sa do ňho umiestniť 3 ks sklených poistiek (max. 6A). Napájanie GSM spínača je istené poistkou 1A, spínacie kontakty 5A. Pre samotné pripojenie na fázu odporúčam použiť ešte prepojovací mostík, pretože je potrebné zapojiť tri kontakty GSM spínača. Dočasne som to riešil použitím svorkovnice. GSM spínač má zároveň veľmi intuitívny konfiguračný program, ktorým jednoducho nastavíte všetky požadované funkcie. Viac informácií nájdete priamo na stránke výrobcu GSM spínač na DIN lištu – GSM DIN 3

Spínač mám v prevádzke od GSM spínačoktóbra 2013, zatiaľ funguje bez problémov. Dokúpil som si k nemu aj teplotné čidlo a dva dverné kontakty. SMS-kou dokážem zapnúť elektrické radiátory v kúpeľni a v kuchyni a zároveň veľmi jednoducho zistiť aktuálnu teplotu na chalupe prostredníctvom stavovej SMS. V kúpelni som na vykurovanie použil elektrický konvektor Ecoflex ET 1000, do kuchyne som kúpil obyčajný olejový radiátor ETA. Odporúčam ale jednoznačne použiť konvektory, ktoré sú určené na stále vykurovanie. Olejový radiátor je skôr vhodný na udržiavanie teploty, nie na jednorázové rýchle vykúrenie. Má citlivejšiu tepelnú ochranu a keď je zapnutý na plný výkon v chladnom priestore (na chalupe máme v zimnom období okolo nuly), tak sa veľmi rýchlo vypína, aby sa neprehrial. Efekt diaľkového kúrenia potom nie je taký výrazný. V kúpelni, kde máme elektrický konvektor nám behom 6 hodín stúpne teplota z nuly na cca. 10-12 stupňov. Vo vykurovaní potom pokračujem už normálne drevom. V kuchyni máme kachľový sporák, v spálni krbovú piecku a malá krbová piecka je plánovaná aj do kúpelne.

Pri nastavení konfigurácie GSM spínača ešte Schema zapojenia GSM spinacodporúčam nastaviť aj maximálnu dobu zopnutia kontaktu pre prípad, že zariadenie prestane komunikovať (napr. pri strate signálu). Systém potom kontakt automaticky po uplynutí zadaného času vypne.

Pri použití konvektora alebo elektrického radiátora treba byť ale opatrný. Napr. elektrické olejové radiátory, s ktorými som sa stretol, nemôžu byť používané bez dozoru. Je preto nevyhnutné dodržiavať všetky pokyny výrobcu konkrétneho vykurovacieho zariadenia.

Pozor, veľký upgrade v roku 2021, keďže je už doba internetu, treba na to ísť už inak. Prečítajte si v novom článku ako ovládať vykurovanie cez internet.

(prečítané 8257 krát)

4.88 avg. rating (97% score) - 16 votes

Komentáre (10) k článku SMS ovládanie kúrenia

 1. Dobrý deň. Používam zapnutie vykurovacieho systému na chalupe cez SMS. Ale nedostala som žiadnu odpoveď nazad cez SMS V čom môže byť problém?

  1. Dobrý deň, zo skúsenosti by mohol byť problém s príjmom signálu mobilného operátora (ja som používal externú GSM anténu na zlepšenie signálu) alebo môže ísť aj o výpadok elektriny a GSM modulu došla baterka. Skúste SMS poslať neskôr, prípadne si overte možné výpadky na strane dodávateľa elektriny.

 2. Dobry den chcem sa informovat ci je bespecne nechat na chalupe zapnuty konvektor elektricky ktory je napojeny na wifi zasuvku.

  1. Dobrý deň,

   to záleží od typu konvektora (a hlavne kvality 🙂 ja som sa zatiaľ stretol iba s konvektormi, ktoré mali v návode napísané, že sa nesmú používať bez dozoru. Skúste si preštudovať návod, čo tam máte uvedené.

 3. Dobrý deň. zaujalo ma Vaše riešenie diaľkového GSM ovládania vykurovania. Rekonštrujeme chalupu a potreboval by som zapínať/vypínať cez GSM 3 konvektory (s termostatom) po 1500 W: je to možné pomocou Vášho riešenia (cez 2 fázy, na jednej 1500 W a na druhej (2×1500 W), prípadne cez jednu fázu s 20A poistkou? (bude tam 3-fázový prúd)? Prosím Vás o radu. Ďakujem

  1. Dobrý deň, na jednu fázu pri napätí 240V a istení 16A môžete teoreticky zapojiť spotrebič s príkonom 3840 W (240 * 16), takže 3000 W by malo byť v pohode. Ja by som to dal na dve samostatné fázy, nech je záťaž rozložená. K samotnému spínaču budete ale potrebovať aj dva stykače, ktoré zabezpečia silové zopnutie kontaktov. Spínač ako taký môže byť zaťažený prúdom max. 5A. Ešte upozorním, že elektrické radiátory majú často v návode, že sa nesmú používať bez dozoru. Skúste kúpiť nejaké kvalitnejšie, ktoré sú určené na permamentné vykurovanie. A ešte ďalšie upozornenie, že nie som elektrikár :), preto odporúčam poradiť sa aj s elektrikárom. Toto berte iba ako návod, ako sa to dá spraviť. Samotné technické riešenie vždy skonzultujte aj s elektrikárom.

 4. Aplikacia Flajzar Control je funkcna, ale cez nu sa da zistit stav GSM modulu + zapnutie/vypnutie spotrebica cez pripojene rele.

 5. Dobry den, hladam podobne riesenie pre dialkove „zakurenie“. Aku mate, prosim skusenost s aplikaciou pre ovladanie cez Android „FLAJZAR Control“ ?
  Dakujem za info a za ochotu

  1. Dobrý večer, bohužiaľ aplikáciu som doteraz nevyskúšal, nemám android telefón 🙁 Samotné zariadenie už ale používam viac ako tri roky a zatiaľ funguje spoľahlivo aj cez SMS. Ak sa mi podarí dostať k android aplikácii, napíšem Vám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code