Selské baroko

V rámci našich potuliek za architektúrou regiónov sme navštívili Južné čechy v okolí Českých Budejovic, Českého Krumlova a Hluboké. Fasády dobových rodinných domov v štýle selského baroka sú v niektorých lokalitách krásne zachované a zrekonštruované do pôvodnej formy. Sú pre ne charakteristické zdobené priečelia s oblúkovými cifrovanými okrajmi, množstvo plastických ornametov na fasáde (srdiečka, kvetiny, špirály) a šambrány okolo okien a dverí.

Asi najkrajšou dedinou, ktorú sme navštívili, boli Holašovice. Obec má charakteristické námestíčko obklopené krásne zrekonštruovanými domami s podbráním, sýpkami a v strede námestíčka sa nachádza typický rybník. Obec predstavuje zachovalý spôsob usporiadania dediny z druhej polovice 19. storočia. Väčšina domov je stále trvalo obývaná. Obec leží mimo hlavných cestných ťahov čo takisto prispieva k pokojnej atmosfére a zachovaniu jedinečného rázu tejto obce.

Celé Južné Čechy sú popretkávané množstvom cyklotrás, ktoré poskytujú nenáročnú a bezpečnú cykloturistiku. My sme každý deň najazdili cca. 50 až 70 km. Všetky cesty vedú po značených cyklotrasách s minimom premávky áut. Ubytovanie sme našli takisto v dobovom, krásne zrekonštruovanom statku Boží Oko (wellness hotel), s vlastným kúpacím jazierkom a reštauráciou. Celý areál je nádherne a s citom prispôsobený novej funkcii. Nijako mu to však neubralo na kráse a atmosfére, ktorú ponúka. Samozrejmosťou bol aj milý a ústretový personál. Preto všetkým vrelo odporúčame.

Pre inšpiráciu ako zrekonštruovať fasádu aj na vašej chalupe pripájame sumár toho najlepšieho, čo sme cestou nafotili.

(prečítané 946 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 5 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code