Rekonštrukcia strechy

strecha-pred-rekonstrukciou

Takmer každý majiteľ chalupy sa časom dostane do situácie, kedy sa bude musieť pustiť do rekonštrukcie strechy. My sme si to naplánovali na jar 2014. Ešte rok predtým sme si objednali statika, ktorý posúdil stav krovu a potvrdil, že krov môže ostať pôvodný a vymení sa iba krytina. Krytinu sme vybrali pálenú drážkovú bobrovku, ktorá je ľahšia na m2 ako klasická bobrovka. Rozmýšľali sme aj nad plechovou krytinou, nakoniec sme sa ale rozhodli pre klasiku. Jedno upozornenie, že sme si dopredu nezistili, že k tejto krytine od vymena-krytinyTondachu neexistujú krajovky (rozumej koncová škridla, ktorá sa používa na štít), takže sme kraje museli oplechovať. Neskôr sme zistili, že existuje veľmi podobná pálená krytina Creaton, tiež bobrovka, ktorá má ale aj krajovky.

nadkrokvova-izolacia-05Pred rekonštrukciou sme ešte vytipovali časti krovu, ktoré predsa len bolo potrebné vymeniť. Išlo o cca. 3 krokvy a predĺženie jedného trámu stolice, ktorý bol z neznámeho dôvodu vyrezaný. Keďže sme do budúcnosti plánovali zobytnenie podkrovia, rozhodli sme sa pre zateplenie nad krokvami. Tento spôsob zateplenia môžem iba odporúčať, pretože vám vo vnútornom priestore strechy krásne vynikne konštrukcia krovu a rovno získate zaujímavý podhľad.

Zloženie strešného plášťa bolo nasledujúce:

  1. pálená krytina
  2. poistná hydroizolácia
  3. tepelná izolácia Knauf insulation 80mm
  4. parozábrana
  5. podlahové palubky 22 mm
  6. krokvy

Izolácia sa vkladala medzi hranoly 80×80, ktoré sa pribíjali paralelne zateplenie-nad-krokvami-01nad krokvy a následne sa prikryla hydroizoláciou. Na to išli laty, potom kontralaty a nakoniec krytina. Hrúbka izolácie samozrejme nezodpovedá norme,  pre naše podnebné pásmo sa odporúča minimálne 40 cm. Podkrovie ale nebude určené na trvalé bývanie, iba na sezónny pobyt. Zvnútra sme použitím dlážkovice, ktorá sa pribíjala priamo zhora na krokvy, získali veľmi pekný finálny podhľad, ktorý stačí už iba namaľovať. Celý krov sme samozrejme preventívne ošetrili náterom Krovsanu.

Rekonštrukcia prebiehala v marci a skutočne sme mali šťastie na počasie, pretože celého marca nezapršalo 🙂 Celkový dojem zo strechy je dobrý, trocha sme sa obávali, čo na to vyššie zaťaženie povie krov a múry, musím ale zatiaľ zaklopať na drevo, že to drží a múry nepraskajú.

Skúsim ešte zhrnúť, na čo sa pri rekonštrukcii strechy zamerať, čo nepodceniť a na čo nezabudnúť.

  1. zavolajte si statika, aby posúdil, či treba meniť aj konštrukciu krovu
  2. ak krov ostáva pôvodný, poriadne prezrite všetky časti a aj pri najmenšom podozrení, že sa vám niečo nepozdáva nechajte danú konštrukciu (krokvu, väzný trám a pod.) nahradiť novou
  3. pôvodný krov treba ošetriť Lignofixom, ktorý má účinky hubenia drevokazného hmyzu, nie iba preventívne účinky (pozor existujú rôzne typy, treba si pozorne prečítať určenie!). Osobne som skúšal aj Krovsan, Lignofix mi ale príde silnejší a na nábytok, ktorý je napadnutý červotočom odporúčam výhradne Lignofix
  4. porozmýšľajte, či chcete v budúcnosti podkrovie využiť aj ako obytný priestor, veľa vecí sa dá pripraviť už pri rekonštrukcii strechy (napr. nadkrokvová izolácia)
  5. opravte/zrekonštruujte komíny a zabezpečte, aby prechod komína strešným plášťom bol poriadne omietnutý
  6. skontrolujte sklon zvodov (rín), stačí jednoducho naliať vodu a skontrolovať či pekne odteká
  7. skontrolujte, či sieťka proti vtákom dobre drží a či tam nie sú diery
  8. počítajte, že pravdepodobne bude potrebné vymeniť aj podbitie
  9. skontrolujte a prípadne nechajte vymeniť aj nadstrešník (prípojku elektriny ak ide vzduchom cez strechu)
  10. rozmyslite si množstvo a rozmiestnenie strešných okien, prípadne vikierov
  11. rozhodnite sa pre typ krytiny, na výber máte ktyrinu pálenú, betónovú, plechovú a nájdete aj ďalšie, menej tradičné typy
  12. spravte si vlastný rozpočet, na internete nájdete rôzne fóra, cenníky, spotreby materiálu na meter štvorcový takže orientačnú kalkuláciu si spravíte za pár hodín. Získate tak výhodu pri výbere partnera na realizáciu a navyše tomu budete viac rozumieť.
  13. zistite si či potrebujete stavebné povolenie, pokiaľ meníte iba krytinu, stavebné povolenie nie je potrebné. Výmenu je ale potrebné ohlásiť na miestne príslušnom úrade.

(prečítané 4575 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 19 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code