Redizajn nábytku

Veľmi často sa nám dostane do ruky fádny kus nábytku z drevotriesky, alebo podobného novodobého materiálu v tmavohnedej farbe, prípadne žltohnedý (ešte lepšie 🙂 ). Zvyčajne býva funkčný a zachovalý, dizajnovo však už nezodpovedá predstavám a tak sa z neho ľahko stane odpad. Niekedy však stačí iba trocha zapojiť fantáziu a veľmi jednoducho a rýchlo môžeme vytvoriť (zrecyklovať,  redizajnovať) zaujímavé kúsky. Redizajn sa dá robiť viacerými spôsobmi, záleží len od našich schopností a samozrejme možností. My sami inšpiráciu často čerpáme na pintereste, kde si pozeráme podobné kusy nábytku a vymýšľame, čo ako prerobiť a aké farby skombinovať. Počas našich redizajnových počinov sme nazbierali nejaké tie skúsenosti a použili rôzne techniky.

Dekoratívne maľovanie

Predstavuje asi najjednoduchší spôsob redizajnu. Pomocou farieb môžete nábytok doladiť do prostredia, v ktorom bude umiestnený, dokážete takisto zakamuflovať niektoré jeho nedostatky, alebo pomocou rôznych techník dosiahnuť vintage vzhľad. Dekoratívne farby Chalk Paint™ Annie Sloan sú na to veľmi vhodnou voľbou. My sami ich s úspechom používame už niekoľko rokov (od roku 2013) a s výsledkami sme veľmi spokojní. Farby majú veľmi dobrú priľnavosť k takmer všetkým povrchom a pôvodný náter netreba odstranovať. Navyše nesmrdia, sú ekologické a vodou riediteľné. Pozrite si našu galériu redizajnovaného nábytku, alebo sa len tak inšpirujte redizajnovaným nábytkom, ktorý nám prešiel cez ruky. Všetky odtiene si môžete pozrieť v našom obchodíku.

Drobné stolárske úpravy

Niekedy skutočne stačí nábytok iba namaľovať a vymeniť úchytky, alebo na dozdobenie rovných hladkých plôch použiť ornament. Osvedčilo sa nám aj použitie frézovaných dekoratívnych líšt, ktoré sa môžu nalepiť na hrany. No a ak si trúfate, tak sa môžete pustiť aj do zložitejších úprav. Môžete prirobiť alebo vymeniť vrchnú dosku, ktorú dozdobíte frézovaním, dajú sa pridať ozdobné nožičky, doplniť nové police či otočiť celý kus hore nohami (doslova a do písmena). Pri niektorých činnostiach už budete potrebovať špeciálne náradie, veľa základných vecí sa však stále da zvládnuť priamočiarou pílou, vŕtačkou a uťahovačkou.

Redizajnovaný nočný stolík

Nájdite mu nový účel

No a keď sa rozhodnete, tak môžete dať nábytku druhú šancu a prerobiť ho na niečo úplne iné. Napríklad zo starého kufra môžete vyrobiť nízky konferenčný stolík alebo miesto na odkladanie spomienok (tento konkrétny bol svadobný dar 🙂 Zo starých obrazových rámov radi vyrábame zrkadlá alebo tabuľky na odkazy, vyradené okno ešte môže poslúžiť ako dekorácia, vešiak na kľúče, alebo zrkadlo. Použité debničky od vína, ovocia môžete znova použiť ako police na stenu, prípadne ako „šuflíky“ na otvorené police. Staré dvere vám zasa ešte môžu poslúžiť ako vešiaková stena. Z plastovej lampy môžete použitím správnej techniky vytvoriť zaujímavú industriálnu lampu.

Ako môžete vidieť na našej stránke, dá sa s nábytkom a doplnkami robiť všeličo, vôbec sa toho netreba báť, treba len skúšať a tešiť sa! Pre inšpiráciu ešte zopár obrázkov nábytku, ktorý sme redizajnovali my.

 

(prečítané 6114 krát)

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

Komentáre (11) k článku Redizajn nábytku

  1. Dobrý deň, prosím odkiaľ alebo co je to za látku co je na stoličke mintovej farby 5ty obrázok odspodu? Veľmi ma zaujala, ďakujem krasne

  2. Dobrý deň, ak maľujeme skutočne veľmi lesklé veci, tak povrch len narýchlo prebehneme brúsnym papieorm, aby sme povrch zdrsnili. Určite nie je nutné zbrusovať celý pôvodný lak, stačí prebrúsenie najviac namáhaných miest, aby sa tam náhodou farba nezačala zošuchávať. Potom si len vyberte pekný odtieň z palety https://www.navidieku.sk/nas-obchodik/kategoria/chalk-paint-farby/ a na záver to po uschnutí zavoskujte priesvitným voskom https://www.navidieku.sk/nas-obchodik/clear-soft-wax/. Pre patinu použite prípadne hnedý vosk https://www.navidieku.sk/nas-obchodik/dark-soft-wax/. Pochváľte sa potom výsledkom:) Eva

  3. Dobrý deň,
    prefarbila som drevenne stolicky z cervenej na krasnu athenian black. Bude stacit farbu zafixovat voskom? Kupila som vosk, ale teraz rozmýslam ci som ich nemala radsej zalakovat aby boli „odolnejsie“. prosím poradte.

    1. Dobry den, na Athenian Black odporucam pouzit vosk, dajte dve rovnomerne tenucke vrstvy (naneste stetcom, handrickou vzdy postierajte) a nechajte potom stolickam cas, aby dobre dozreli. Pouzivajte, ale prve dni k nim budte setrnejsi. Na ciernej moze lak sposobit biele miesta, flaky, ak by ste nahodou dali niekde hrubsiu vrstvu. Da sa to aj lakovat, ale treba mat uz predosle skusenosti s lakom. Eva

  4. Dobrý deň môžem sa opýtať ktorú modrú farbu ste použili na stolík na druhej fotke. Stolík s dvomi košíkmi mám na mysli a hore je zásuvka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code