Premena panelákovej kuchyne

Ďakujeme, že sa s nami delíte o svoje výtvory:)

Chcela by som sa pochváliť premenou mojej panelákovej 30-ročnej kuchyne s farbami Annie Sloan a chcela by som pochváliť aj Vás za Vaše vynikajúce rady, inšpirácie na stránke a nádhernej predajni.

Celú kuchynskú linku som zvládla premaľovať sama, vždy pár hodín denne. Kým mi schli dvierka, zostával čas na generálne upratovanie. Dvierka a všetky úchytky som odmontovala, umyla jarovou vodou a Cifom a na záver ešte odmastila denaturovaným liehom. Na spodných dvierkach som zatmelila diery po úchytkách a odlupla niektoré malé odúvajúce sa čati. Vytmelené časti som po prebrúsení jemne zalakovala Annie Sloan lakom. Dvierka som nebrúsila, ale vnútro skrinky som jemne prebrúsila jemným brúsnym papierom P220, lebo bola príliš lesklá a pri nanášaní druhej vrstvy sa mi v rohoch sem-tam stávalo, že sa mi prvá vrstva odlupla.

Priestoru mám málo, maľovala som na etapy na kuchynskom stole a potom som dvierka nechávala schnúť po zemi podopreté Lego Duplo kockami. Na vrchné dvierka som použila Annie Sloan Chalk Paint kriedovú farbu Cream a na spodné dvierka odtieň Duck Egg Blue. Na záver som použila Annie Sloan lesklý lak.

Najprv som maľovala vrchné dvierka zozadu (aj aby som si to natrénovala :), o 24 hodín spredu, na ďalší deň druhý náter zozadu, na ďalší deň druhý náter spredu, na ďalší deň lak zozadu, na ďalší deň lak spredu, na ďalší deň druhý náter laku zozadu a na ďalší deň druhý náter laku spredu.

Taký istý postup som spravila potom na spodných dvierkach. Medzitým som namaľovala odtieňom Duck Egg Blue aj vnútro presklenej skrinky, dve viditeľné policové časti, čelá vrchných aj spodných skriniek, vnútorných plíc, celú plochu zospodu vrchných skriniek a sokel.

S farbou sa pracovalo vynikajúco, nič nestekalo, nestriekalo, nesmrdelo, neboli nijako zvlášť vidieť ťahy štetcom, najradšej by som to nechala len tak, nezalakované, bolo to nádherné. S lakom sa mi pracovalo ťažšie, musela som sa to trochu s ním naučiť, bolo to ako maľovať tekutým medom, aj keď som lak nariedila vodou, musela som sa snažiť, aby bol efekt jednoliaty, bez odtlačkov štetca.

Pred lakovaním som pretierala dvierka suchou handričkou, lebo sa mi veľmi zvykol na lak lepiť prach, prípadne vlasy, chlpy, špinky… a na tej krémovej to bolo veľmi vidieť. Po nalakovaní vystúpila kresba dreva a na niektorých miestach predsa len vystúpila ešte nejaká mastnota. Po dokončení, finálnom prelakovaní, som na tie miesta jemne natrela opäť farbu a opäť lak a nie je to vôbec vidieť (odfotený detail v prílohe).

Vrchným dvierkam som vymenila úchytky za vaše keramické úchytky 204, úchytky na spodné dvierka som kúpila inde na internete. Vyhodila som pôvodnú okrasnú lištu, lištu s bodovým osvetlením a neónku a namontovala som zospodu vrchných skriniek LED pásik v bielej hliníkovej lište, ktorú som na viditeľnej hrane tiež premaľovala Duck Egg Blue a prelakovala. Nič sa neolupovalo.

Na záver som ešte premaľovala odtieňom Duck Egg Blue a prelakovala aj nohy kuchynského stola a kúsok steny pod digestorom (tú som tiež odmastila, napenetrovala, namaľovala a prelakovala)- namontovala som s manželovou pomocou dvierka, trebalo dosť ponastavovať pánty.

Výsledkom je naša obrovská spokojnosť, pocit hrdosti na vykonanú prácu, čistejšia, vzdušnejšia a presvetlená kuchyňa.

Použila som:

– 1 liter Annie Sloan Chalk paint – Cream (minula som asi 0,6 litra )
– 2 litre Annie Sloan Chalk paint – Duck Egg Blue (minula som asi 1,25 litra)
– 2 plechovky Annie Sloan lesklého laku (minula som skoro úplne všetko)
– dva ploché štetce Annie Sloan – malý a veľký

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem.

S pozdravom a prianím pekného dňa,

Veronika R.

Všetko potrebné na túto prerábku sme nájdete v nákupnom košíku.

(prečítané 587 krát)

4.75 avg. rating (94% score) - 4 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code