Odstraňovanie starého náteru

IMG_3177Na odstraňovanie starého náteru z dreva môžeme použiť viacero spôsobov. Dôležité je myslieť na to, že odstránením starého náteru chcete pripraviť vyrovnaný, súrodý a hladký povrch, na ktorý budete následne nanášať nový náter. Pripravte sa tiež aj na to, že táto práca si bude vyžadovať veľkú dávku trpezlivosti, hlavne na ťažšie dostupných miestach. Pre ľudí, ktorí nechcú strácať čas touto špinavou činnosťou, sú tu práve Chalk Paint ™ dekoratívne farby od Annie Sloan, ktoré majú vynikajúcu priľnavosť k takmer každému povrchu. Každopádne vám nižšie ponúkame pár tipov, ako na to.

1. opaľovanie horúcim vzduchom – potrebovať budete teplovzdušnú pištoľ a špachtľu. Pri opaľovaní treba postupovať opatrne, aby ste nespálili drevo. Pri opaľovaní fúkame horúci vzduch rovno na farbu a zároveň špachtľou farbu odlupujeme. Na záver je potrebné celý povrch prebrúsiť jemným brusným papierom. Pri opaľovaní pozor na výpary, odporúčam pracovať na čerstvom vzduchu a vyhýbať sa priamemu vdýchnutiu výparov.

2. použitie chemického odstraňovača starých náterov – odstraňovač starých náterov je silná chemická žieravina, takže pracujte opatrne. Existuje už aj ekologická verzia, tú som ale zatiaľ neskúšal. Postupujte tak, že najprv na starý náter naneste hrubšiu vrstvu odstraňovača, nechajte pôsobiť cca. 10 minút a následne špachtľou zoškrabte dole. Pozor na to, že odstránený náter sa dosť lepí a špiní všetko, čoho sa dotknete. Je dobre mať pripravené nejaké vedro, alebo starý hrniec, aby ste mohli špachtľu jednoducho otierať. Takisto treba pracovať v dobre vetranej miestnosti, prípadne von.

3. škrabka na starý náter – na odstraňovanie môžeme použiť aj špeciálnu škrabkuphoto s výmenným ostrím. Farba sa iba jednoducho silným tlakom a súčasným ťahaním škrabky zošúpe preč. Treba dať ale pozor, aby sme na škrabku tlačili rovnomerne a nespravili zbytočne preliačiny do dreva. Tento spôsob je obzvlášť vhodný na starý suchý náter, ktorý sa relatívne ľahko lúpe a drolí.

4. zbrúsenie starého náteru photo1– starý náter môžete aj jednoducho zbrúsiť brusným papierom. Ideálne je v tomto prípade použiť vybračnú brúsku, ktorá vám prácu značne uľahčí. Nezabudnite ale častejšie kontrolovať brusný papier, pretože zbrúsená farba ho rýchlo upcháva.

5. lúhovanie – celý kus nábytku sa na niekoľko hodín ponorí do silného lúhového roztoku, ktorý starý náter úplne rozpustí. Tento spôsob odstraňovania starého náteru doma ale nezvládnete, je potrebné pohľadať odbornú firmu. Nevýhodou ale je, že lúh môže narušiť lepené spoje a nábytok sa môže začať rozpadať.

Spôsob ktorý zvolíte, záleží aj od následnej povrchovej úpravy. Nie vždy je potrebné všetok náter očistiť až do surového dreva. Ak sa chystáte povrch natrieť len lazúrou, ktorá nechá vyniknúť kresbu dreva, musíte náter odstrániť skutočne poctivo. Ak sa však rozhodnete pre použitie Chalk Paint ™ dekoratívnych farieb od Annie Sloan nemusíte starý náter odtraňovať a ani brúsiť. Stačí kúsok nábytku iba poriadne umyť a môžete rovno maľovať!

(prečítané 13544 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 5 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code