Maľovanie fóliovaných dverí

V rámci rekonštrukcie nášho renovacia-foliovanych-dveribytu prišli na rad aj interierové fóliované dvere vo farbe jelša. Po desiatich rokoch boli  už dosť opotrebované a na spodnej časti bola fólia miestami už zodretá. Meniť sa nám ich ale nechcelo a tak sme ich namaľovali.

Najprv sme povrch dobre odmastili jarovou vodou, následne sme naniesli dva nátery dekoratívnej farby Annie Sloan Chalk Paint™ odtieň Old White. Keďže sme natierali fóliovaný a teda veľmi hladký povrch, každý náter sme nechali schnúť 24 hodín. Nižšie nájdete videá ako sme maľovali prvý a druhý náter. Po prvom nátere ostal povrch trochu šmuhovaný, druhý náter, ktorý sme máličko zriedili vodou to však krásne zjednotil. Na záver sme povrch zavoskovali priesvitným voskom (Clear Soft Wax). Vosk potrebuje na úplne zatvrdnutie minimálne 1 až 5 týždňov, preto sa treba k maľovanému nábytku zo začiatku správať s citom. Po zatvrdnutí vosku ale získame normálny trvácny povrch, ktorý sa dá udržiavať bežnými neagresívnymi čistiacimi prostriedkami (ideálne saponát) bez obsahu alkoholu.

(prečítané 18050 krát)

4.78 avg. rating (95% score) - 9 votes

Komentáre (23) k článku Maľovanie fóliovaných dverí

 1. Dobrý deň.

  Odporúčali by ste dávať na foliovane povrchy aj nejaký primer?

  A ešte otázka ku spotrebe farby…neviem, či myslíte 1liter farby na jedny dvere z oboch strán a zarubnu tiež z oboch strán alebo na 2ks dverí a 2ks zarubni z oboch strán.

  Ďakujem

  1. Dobrý deň, farba sama pre seba je najlepším primerom, takže nič iné nedávame. Treba však farbu nechať dlhšie schnúť (aj celý deň, čím dlhšie je na podklade, tým lepšie je vytvrdnutá) a pri každej vrstve dávať pozor, aby ste opakovaným prechádzaním po tom istom mieste nestrhli spodné nátery. Výdatnoť farby je 13m2 / 1liter /1 náter. Množstvo náterov závisí od tmavosti podkladu a zvoleného odtieňa – biele všeobecne kryjú o niečo horšie a vyžadujú aj 3 vrstvy.

 2. Dobry den…mame tmavohnede foliovane dvere..Chcela by som ich natriet tak aby vyzerali akoby patinovane.Mam nabytok aj kuchynu vo farbe vanilkova patina v provensalskom style..Chcem k tomu prisposobit farebne vsetky interierove dvere…Aku farbu mi prosim doporucite…? Dakujem za skoru odpoved..

 3. Dobrý deň, interiérové dvere sú kupované v Almiku, sú foliovane, majú farbu hnedú chceli by sme biele, ktoré farby je potrebné kúpiť? Mohli by ste mi poslať link alebo stránku? Ako ste riešili na zárubniach tesnenie? Ďakujem za odpoved

 4. Dobrý deň, chcem namaľovať fóliované dvere. Fólia sa však na niektorých miestach odlupuje. Obávam sa, že sa mi ju nepodarí dať dolu všade. Nemáte skúsenstí s odstraňovaním fólie?

  1. Skúste okolie dvierok prechádzať naparovacou žehličkou. Nie priamo prikladať, iba dvierka naparovať horúcou parou. Zvykne to pomôcť, lepidlo zmäkne a fólia sa začne odliepať oveľa ľahšie. Eva

 5. Dobrý deň prosím Vás chcela by som zrenovovat manželskú posteľ na niektorých miestach je lesk treba to presmirglovat?

  1. Dobrý deň, ak je to príliš lesklé a máte pocit, že by sa tam farba vyslovene šmýkala, tak jemné „poškriabanie“ povrchu určite nebude zbytočné. Eva

 6. Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť, tiež chcem natrieť takto dvere, no oni sú potiahnuté akoby tapetou, niekedy dávno sme si to dali urobiť z klasických dverí v paneláku. Môžem to skúsiť? Bude stačiť umyť, alebo predsa trochu prebrúsiť jemne šmirgľovým papierom? Chcem natrieť aj zárubňu, koľko asi farby budem potrebovať, koľko vosku, a prosím Vás aj aký štetec na farbu a aký na vosk? Polovicu plochy dverí tvorí sklo. Ešte som s tou farbou nemaľovala, už veľmi dávno to chcem skúsiť. Chcela by som maľovať na bielo. Budem postupovať tak ako radíte, najprv na tenko, riadne nechať vyschnúť a potom druhý náter. Je to ok? Ešte jedna otázka, myslíte, že by som potom jemne mohla zbrúsiť lišty okolo skla aby presvitala trochu pôvodná farba? Veľmi pekne ďakujem.

  1. Dobrý deň, farbou Annie Sloan môžete maľovať aj na tapetu. Ak je papierová, voda vo farbe ju môže málinko zvlniť, ale nemusí, záleží z ako nasiakavého materiálu je. Brúsiť to netreba. Výdatnosť si vypočítajte, spotreba je 13m2/1liter/1 náter. Náterov odporúčam dať aspoň 2, záleží aký tmavý je podlad. A lišty pokojne trošku zbrúste, bute to vyzerať ako mierne obité, urobíte tým jemnú patinu. Príjemné tvorenie:) Eva

  1. DVere musia byt dobre odmastene, treba dat farbu v prvej tenuckej vrstve, nechat dlho schnut a potom dat dalsie vrstvy, idealne az po 24 hodinach.
   Na zaver treba dat vosk, v tenkej vrstve a dobre vylestit. Potom do dobre vytvrdne a dobre drzi. Olupovat sa to zacalo hned alebo po case?

 7. Krasne, myslite , že by som s touto farbou vedela natrieť foliovane dvierka na kuchynskej linke? Ďakujem krasne za odpoved.

  1. Dobrý deň, kovové zárubne môžete bezproblémovo namaľovať. Máme podobne staré v obchode, všetky sú namaľované a vyzerajú aj držia stále perfektne. Použili sme 2 vrstvy farby a priesvitný vosk.

  1. Dobrý deň,

   ďakujeme za pochvalu 🙂 Minuli sme cca. jeden liter farby na obidvoje dvere a zárubne (dva nátery z každej strany).

   Vilo z NaVidieku.sk

   1. Máš pravdu. Keď prídem niekomu na návštevu – moje hľadajú niečo, kde by sa mohla zmeniť farba.
    Úžasné na farbách je to že sa s nimi jednoducho pracuje, nesmrdia a je radosť s nimi natierať.
    Ďakujeme za dobrý popis práce.
    Ukladám si ho v prípade potreby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

code