Krakelovaná komoda

Túto staršiu komodu sme kúpili v bazáre s nábytkom. Bola celkom pekná aj taká hnedá, ale nešlo o nejaký vzácny kúsok, v podstate to bol mix drevenej dyhy a drevotriesky. Na nás jednoducho príliš tmavá a fádna 🙂 Chceli sme jej však ponechať “starý” look a tak sme pri jej premene použili špeciálny prípravokCraqueller”, ktorý vytvorí popraskaný efekt aký je možné vidieť na starých obrazoch.

Celú skrinku sme namaľovali odtieňom Duck Egg Blue, je to krásny, neutrálny odtieň, ktorý sa krásne kombinuje a hodí sa ako do elegantného, tak aj vidieckeho štýlu.

Po prvom nátere nás však prekvapili mastné bodky, aj keď sme komodku pred tým dobre umyli. Občas sa to stane, že farba zreaguje s pôvodným lakom a môžu vystúpiť rôzne fľaky alebo škvrny. Dá sa tomu však pomôcť. Na uschnutú farbu handričkou alebo starým štetecom nanesieme tenkú vrstvu šelaku (kúpite v potrebách pre reštaurátorov), necháme uschnúť a opäť dáme vrstvu Chalk Paint farby. Šelak funguje ako blokátor a nedovolí škvrnám presakovať do farby.

Keď sme dali druhú vrstvu farby, všetko už bolo v poriadku a škvrny nepresakovali. Na prednú stranu šuflíčkov sme použili “krakelovač” – prípravok na vytvorenie porcelánového popraskaného efektu. Sada obsahuje 2 flaštičky, krok 1 a krok 2. Na farbu sa nanesie v tenkej vrstve v jednom smere prípravok z flaštičky krok 1 a nechá sa pár hodín schnúť. Potom sa nanáša krok 2, ten sa už môže nanášať v rôznych smeroch a v rôznej hrúbke. Čím bude vrstva 2-ky tenšia, tým bude sieť praskliniek hustejšia a naopak. Keď už nanesieme 2-ku všade, vezmeme fén a celú plochu fénujeme horúcim vzduchom. Krakelovací lak rozpraská a vzniknú v ňom mini trhlinky.

Farba pod krakelovacím lakom však ostáva neporušená. Aby bolo tento efekt vynikol, necháme povrch vychladnúť a potom tam nanesieme hnedý dark vosk. Ten krásne prasklinky zvýrazní. Na zvyšok komody sme na farbu naniesli najprv priesvitný clear vosk a až potom sme použili hnedý vosk, aby komodka dostala jemne „špinavýpatinovaný efekt.

Jednoduché, rýchle, krásne a veľmi efektné. Dúfam, že sa páči 🙂

(prečítané 3691 krát)

4.88 avg. rating (97% score) - 8 votes

Komentáre (4) k článku Krakelovaná komoda

  1. Zdravím, pozerala som si šelak ale je tam kopec možností , mohli by ste konkretizovať aký šelak je vhodny? Ďakujem

  2. Dobrý deň, chcem sa spýtať na staršiu skriňu, ktorú som natrela farbou. Treba ju tiež natrieť voskom? Každú časť nábytku treba natrieť voskom?
    Dakujem.

    1. Dobrý deň, namaľovanú skriňu určite odporúčame aj zavoskovať. Náter je tak oveľa krajší a vosk zabezpečí ochranu, robí náter umývateľný a viac odolný. Skriňu potom môžete používať bežným spôsobom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code