IKEA hack stolčeky – patina s hnedým voskom

Veľmi rada si prispôsobujem IKEA nábytok svojmu štýlu. Často v IKEA zablúdim do kútika s používaným, poškodeným alebo už vystavovaným nábytkom, kde potom vždy nájdem nejaký ten kúsok za zvýhodnenú cenu. Pokojne môže byť aj poškriabaný alebo mierne zničený. Tiež mi je jedno, či je to nábytok fóliovaný, drevený, plastový, či kovový. Stačí, že má pekný tvar:) Annie Sloan Chalk Paint kriedové farby nemajú problém so žiadnym z týchto povrchov a bez nejakej veľkej prípravy na každý povrch chytajú perfektne.

Tak nejako to bolo aj v prípade týchto dvoch nočných stolčekov. Stáli v kúte so zlacneným nábytkom a mne hneď padli do oka. Našli miesto v našej podkrovnej spálni na chalupe. Maľovala som ich odtieňom Barcelona Orange. Naniesla som dve vrstvy farby, nedbalo štetcom, tak aby bolo vidieť ťahy štetca a textúru vo farbe. Milujem túto techniku, nakoľko je perfektná pre „patlošov“ a tých, ktorí chcú mať veci rýchlo hotové a chcú to mať jednoducho iné. Na hranách som prebrúsením vytvorila patinu (prebrúsila som sa k pôvodnej hnedej farbe fólie), všetko zavoskovala priesvitným clear voskom a následne som stolčeky ešte „postaršila“ pridaním hnedého dark vosku. Ten stlmil svietivosť oranžovej, zvýraznil textúru vo farbe a stolčekom dodal „hĺbku“. Veľmi sa z týchto kúskov teším:)

Stolček v pôvodnom stave a po prvej vrstve farby. Nábytok pred maľovaním dobre odmastite (mydlová alebo jarová voda). Na fólii sa farba môže „zrážať“, druhá vrstva to však prekryje.

Stolček po druhej vrstve farby a po zavoskovaní priesvitným voskom (vosk sa dáva na uschnutú farbu).


Vytvorenie patiny na hranách prebrúsením k pôvodnej hnedej farbe. Prebrúsené miesta opäť zavoskované priesvitným voskom.

Nanesený hnedý vosk pre stlmenie svietivej oranžovej farby a zvýraznenie textúry. Hnedý vosk je TOP, dá nábytku neskutočný šmrnc. Výhodou je, že ak ho dáte veľa, opäť priesvitným voskom zosvetlíte miesta, ktoré chcete.

A hotovo. Rýchle, jednoduché a mám doma opäť niečo iné a jedinečné.

Čo všetko na takúto prerábku budete potrebovať?

My sme vám to pripravili rovno aj do nákupného košíka 🙂


Nezabudnite, pri najbližšej návšteve IKEA zablúďte aj do kútika so zlacneným tovarom, vždy sa tam niečo nájde:)

(prečítané 760 krát)

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code