Formátovacia píla Einhell RT-CC 315 U

Formátovaciu pílu Einhel RT-CC 315 U Formatovacia pila RT-CC 315 Umôžme zaradiť medzi hobby formátovacie píly. V internetových obchodoch ju ponúkajú radovo od 440 do 550 EUR. Najlepšiu cenu sa mi ale podarilo nájsť v Hornbachu – 399 EUR s DPH. Píla ponúka vo výbave formátovací stolík s nastaviteľným pravítkom, paralelný doraz, výškovo nastaviteľný pilový kotúč, ktorý je možné podľa potreby naklápať (90-45 stupňov). Konštrukcia rámu je z dostatočne pevných oceľových profilov (nohy), ktoré sú prepojené oceľovými bočnými krytmi. Uchytenie týchto krytov je však riešené smiešne malými skrutkami (priemer 6 mm). Kupodivu to ale po poskladaní celkom slušne drží pokope. Hmotnosť stroja je dostatočná a pri práci nedochádza k žiadnym neželaným posunom. Výrobcom je udávané, že stroj by mal byť fixovaný k podkladu a nohy majú na to aj prípravu. Veľkou výhodou sú sklopné kolesá a rukoväte, ktoré umožňujú ľahkú manipuláciu píly jednou osobou. V štandardnej výbave sa dodáva pilový kotúč s 24 zubmi.

 

Medzi nevýhody by som zaradil to, že pri použití pilového Formatovacia pila RT-CC 315 U - detail piloveho kotucakotúča priemeru až 315 mm je maximálna rezná výška pri 90 stupňoch len 73 mm. Otáčky voľnobehu sú 2860 za minútu, čo je troška málo a pri priečnych rezoch mäkkého dreva sú okraje na niektorých miestach vyhádzané. To však môže byť spôsobené aj 28 zubovým kotúčom. Hustejší kotúč som zatial neskúšal. Píla však reže v pohode mäkké aj tvrdé drevo. Formátovací vozík má iba umelohmotné puzdrá posunu a nachádza sa tam len jedno vodiace ložisko. Posun vozíka je však plynulý a presnosť a plynulosť pohybu sa dá nastavovať. Detailné parametre stroja si môžete pozrieť priamo na stránke výrobcu Einhell.

 

Pílu používam zatiaľ rokFormatovacia pila RT-CC 315 U - vypinac a môžem ju odporučiť na domáce hobby použitie. Nedá sa samozrejme očakávať profi kvalita a presnosť rezov, ale myslím si, že za túto cenu je píla úplne v pohode. Bez problému som rezal aj tvrdý masív (buk, 25 mm). Zatiaľ som ju úplne nerozobral, takže neviem povedať ako a či vôbec je riešená remenica. Súdiac podľa otáčok by mohol byť pilový kotúč uložený priamo na osi motora – to ale teraz len špekulujem. Všetky výrobky z dreva, ktoré nájdete na tejto stránke som rezal na tejto píle.

 

V čase keď som pílu vyberal, som narazil na internete aj na tieto zaujímavé kombinované stroje UMDS Polička a Kombinovaný stroj UC-200. Minimálne ten UMDS vyzerá ešte ako celkom poctivá strojarina a je to český výrobok. UC-200 sa dá z obrázka ťažko odhadnúť, ale konštrukcia vyzerá na prvý pohľad celkom dobre.

Doplnené 27.2.2018

Píla stále funguje, zatiaľ sa pokazila jedine skrutka, na ktorej je zdvih pilového kotúča. Závit sa úplne vydrel (asi menej kvalitná oceľ), tak som si dal vyrobiť novú. Pílový kotúč je umiestnený priamo na hriadeli motora, preto sú tie otáčky trocha nižšie. Momentálne používam jemnejší pílový kotúč (odhadom 60 zubov), rezy sú dostatočne čisté. Musel som na nej ešte spraviť úpravu, pretože priestor pod pilovým kotúčom bol uzavretý a hromadili sa tam piliny a drobné odrezky (nepoužívam odsávanie) a nepríjemne to odtiaľ vylietavalo do tváre. Po vyhodení dolného krytu je to už v pohode. Žiadne iné problémy som zatiaľ nezaznamenal a píla si už na seba zarobila 🙂

Pripájam ešte pár obrázkov pre lepšiu predstavu.

(prečítané 4992 krát)

4.62 avg. rating (92% score) - 16 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code