Dlažba v novom

Katka je náš verný a dlhoročný klient. Vo svojom domčeku má toho namaľovaného skutočne veľa, je milovníčkou mierne „obitého“ vidieckeho štýlu. Nevadia jej mierne nedokonalosti a svoj domček zariaďuje v krásne jednoduchom jemnom štýle. Nebojí sa však aj farieb a do interiéru občas zakomponuje aj výraznejší prvok.

Preto keď ma telefonicky požiadala o radu ako premaľovať dlažbu vo svojom dome, neváhala som a na dlažbu sa išla pozrieť osobne. Katkina dlažba bola dosť hladká, neporézna. Chcela ju namaľovať svetlou farbou, nakoľko priamo v kuchyni a chodbe je menej svetla a potrebovala priestor rozjasniť. Voľba padla na obľúbenú Old White, starú bielu so sivastým podtónom. Moje odporúčanie bolo začať s Primerom (lepivá báza na hladké povrchy, ktorá zabezpečí lepšiu priľnavosť farby). Je v bielej farbe, preto dobre poslúžil aj ako prvá krycia vrstva. Tento krok nie je nevyhnutný, nakoľko Chalk Paint kriedové farby sú samy pre seba najlepšou podkladovou/základnou farbou. Určite však Primerom nič nepokazíte, najmä ak sa jedná o hladké a lesklé povrchy. Následne už mohla ísť farba, ktorej sa minulo menej, pretože Primer hnedosť aspoň čiastočne prekryl.

Aby nebolo vidieť každú špinku, Katka dlažbu doplnila obkladačkovým vzorom maľovaným pomocou šablóny. Táto časť je najpracnejšia, Katka si riadne mákla:) No a na záver dve vrstvy laku, nech to všetko dobre vytvrdne a dobre drží.

Naprázdno neobišli ani vchodové dvere do domu, ktoré chcela Katka oživiť a doladiť k dlažbe vo vnútri. Zamilovala sa do sýto zeleného odtieňa Amsterdam Green a tak preň našla v domčeku miesto. Farebné dvere oživili pohľad na dom zo záhrady.

Naše tipy:

  • keď maľujete podlahu a máte už nanesenú vrstvu farby, pred chodením po nej ju nechajte uschnúť tak, aby bola aspoň na dotyk suchá (cca 1-2 hod. podľa počasia). Potom pred nanášaním ďalšej vrstvy, prípadne šablónovaním chodievajte po uschnutej farbe v ponožkách. Nie na boso, nie v papučiach:)
  • ak sa rozhodnete maľovať vzor cez šablónu, odporúčame kúpiť si aspoň dva kusy šablóny. Pri maľovaní je dobré ju po takej 3-4 obkladačke umyť a pred ďalším použitím dokonale usušiť (ak by ostala na šablóne voda, vzor sa rozpije). Preto aby ste sa nezdržiavali a nestrácali čas počas sušenia, môžete zatiaľ maľovať s druhou šablónou. U nás ja maľujem a manžel umýva, potom to ide šup šup:)
  • pri maľovaní obkladačiek vždy začnite špárami a až potom maľujte rovné plochy. Na špáry použite malý štetec, na obkladačky samotné použite valček alebo väčší plochý štetec
  • v ponuke máme množstvo obkladačkových vzorov, geometrické, viac kvetinové, modernejšie, každý si určite vyberie:)

Použitý materiál:

(prečítané 917 krát)

5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote

Komentáre (2) k článku Dlažba v novom

  1. Dobrý deň. Neviem sa nikde dopátrať vchodové dvere plastové. Vyčistiť, odmastiť, naniesť primer, farbu a lak? Bude to držať? Ďakujem

    1. Dobry den, presne ako pisete, postup je spravny. Ak je miesto extremne exponovane a vystavene dazdu a slnku, tak mozno to bude po case treba opravit, ale myslim, ze v pripade takehoto postupu to vydrzi. Pockajte vsak aj na teplejsie pocasie, nie je vhodne pracovat pocas vlhkeho a studeneho pocasia. Nech sa to vydari, pochvalte sa potom fotkou:) Pekny den. Eva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code