Ako používať kriedové farby Chalk Paint™

Annie Sloan vymyslela výnimočnú kriedovú farbu Chalk Paint® viac než pred 30 rokmi ako následok potreby získať univerzálnu farbu s mnohostranným použitím. Takú, ktorá by sa dala využiť ako lazúra zvýrazňujúca kresbu dreva, ale aj ako farba dodávajúca nábytku patinu starých časov. Nazvala ju Chalk Paint™ (v preklade kriedová farba) pre jej krásny zamatový, matný povrch.

Čo je kriedová farba Chalk Paint™?

Kriedová farba Chalk Paint® je farba na vápennom základe, veľmi ekologická a výnimočnou priľnavosťou na rôzne druhy podkladov. Iba zriedkavo vyžaduje špeciálnu úpravu povrchu ako odstraňovanie starého náteru a brúsenie, môže byť použitá vo vnútri aj vonku a na mnohé typy povrchov – od kovu a dreva, cez matný plast, laminát, až po betón, kachličky, či tehly. Môžete ju použiť na premenu kuchynskej linky, nábytku, stien, podláh, pokojne si namaľujte kovovú lampu, dotvorte pomocou nej závesy, či tienidlo na lampe…

S paletou farieb inšpirovanou dizajnom 18. a 20-teho storočia môžete variabilne pracovať, jednotlivé odtiene vzájomne miešať a tak rozšíriť škálu farebných možností, pohrajte sa s online miexérom a skúste si namiešať odtieň podľa svojho gusta:) Pridajte do nej trochu vody pre získanie krásneho hladkého povrchu alebo ju nechajte chvíľu otvorenú a dajte tak vyniknúť ťahom a práci štetca. Získate „patinovaný, opotrebovaný“ vzhľad. Zrieďte ju vodou ešte viac a použite ju ako lazúru, ktorá nechá vyniknúť kresbu samotného dreva.

Pozrite si videá natočené samotnou Annie, ako kriedové farby Chalk Paint používať alebo si prezrite fotopostupy, kde sme to všetko odskúšali.  

Ak sa chcete dozvedieť o kriedových farbách Chalk Paint ešte viac, prihláste sa na jeden z workshopov, ktoré organizujeme. 

Najčastejšie otázky o Chalk Paint™ dekoratívnych farbách

Čo vlastne sú Chalk Paint dekoratívne farby od Annie Sloan?. Chalk paint™ dekoratívne farby sú jedninečné farby určené na maľovanie nábytku, ale môžu sa používať aj na maľovanie stien, podláh, kožených či textilných poťahov, kovových alebo plastových doplnkov, chladničiek a zároveň aj exteriérových povrchov ako sú napríklad dvere či záhradný nábytok. Môžu sa do nich namočiť textílie alebo sa dá maľovať priamo na látku. Farby sú vodou riediteľné a tým pádom aj vysoko ekologické. Navyše sú takmer úplne bez zápachu, takže sa s nimi pohodlne pracuje aj v interiéri. A nemusíte sa obávať ani neporiadku, farba sa dá veľmi ľahko umyť, či už z podlahy alebo stola.

Chalk paint™ dekoratívne farby obsahujú vysoký podiel farebných pigmentov s veľmi malým (takmer žiadnym) obsahom čiernej. To zaručuje, že sa jednotlivé odtiene veľmi dobre navzájom miešajú.

Je nutné  farby Chalk Paint po namaľovaní nejako zafixovať?. Nie je to podmienkou, avšak vrele to odporúčame. Sú dve alternatívy. Ako fixátor môžete použiť Chalk paint vosk, ktorý sa do farby vmasíruje a vytvrdne v nej. Tak samotnú farbu chráni, dodáva jej trvácnosť a špecifický mierny lesk. Ak vosk použijete, určite neoľutujete, je pre tieto farby ako stvorený a robí z nich to iné, šmrncovné, čo ich od iných druhov farieb odlišuje. Vosk ako fixátor odporúčame použiť na nábytok a doplnky, ktoré bežne používame a neprichádzaú do kontaktu s horúcou mastnotou – komody, skrinky, stolčeky, postele, stoličky a pod. Ak však maľujete kúsky, ktoré vyžadujú silnejšiu a odolnejšiu ochranu, ako napríklad kuchynská linka, či vrchná doska kuchynského stola alebo podlaha, tak ako fixátor radšej zvoľte lak Annie Sloan.

Naozaj nemusím nábytok pred maľovaním brúsiť?. Vo väčšine prípadov brúsenie vôbec nie je potrebné. Farby majú výbornú priľnavosť k väčšine povrchov. Stačí nábytok umyť, zbaviť prachu a odporúčame ho dobre odmastiť. Samozrejme sú prípady, keď pôvodný náter prebrúsiť treba – odstrániť už olupujúci, odstávajúci náter, ošúchať hrdzu a je dobré aj veľmi hladký lesklý povrch mierne zdrsniť (melamínové a laminátové povrchy).

Aký typ štetca na maľovanie s Chalk Paint™ je vhodný?. Váš štetec nemusí byť drahý, vyberajte si však kvalitné štetce. Nie je nič frustrujúcejšie ako nekvalitný štetec, ktorý neustále zanecháva štetiny vo farbe a nesadne dobre do ruky, či nenaberá na seba dostatočné množstvo farby. Ideálne sú štetce z prírodných materiálov. Štetiny by mali byť mäkké a dlhé, dostatočne flexibilné, avšak mali by dovoliť urobiť efekt, ktorý požadujete.  Ak viete, že sa chystáte do viacerých “projektov premien”, odporúčame do kvalitného štetca zainvestovať. Farby z neho vymyjete tak ľahko, že Vám bude stačiť jeden kvalitný štetec a vydrží vám ozaj dlhší čas. Po skúsenostiach môžeme štetce Annie Sloan z našej ponuky naozaj odporúčať.

Po nanesení farby sa mi v nej objavili škvrny, fľaky, ako by prerážal pôvodný náter. Čo s tým?. Niektoré staršie nátery najmä z 30tych či 40tych rokov po reakcii s farbou AnnieSloan Chalk Paint takto skutočne zreagujú. Nezúfajte, na fľakaté miesta naneste tenučkú vrsvu šelaku (kúpite v potrebách pre reštaurátorov), po uschnutí opäť vrstvu farby. Šelak funguje ako blokátor a nedovolí prenikúť škvrnám opäť do farby. V prípade potreby postup zopakujte.

Čo ak nechcem aby môj kúsok nábytku pôsobil ošúchane? Sú tieto farby aj pre mňa?. ÁNO. Chalk paint™ nie sú farby určené len na zanedbaný a ošúchaný vzhľad! S týmito farbami dokážete vytvoriť veľké množstvo rôznych povrchov. Ak chcete, aby náter pôsobil hladko, stačí si Chalk Paint farbu mierne zriediť vodou a nanášať ju zľahka mäkkým štetcom. Pre dosiahnutie krásneho hladkého povrchu je ideálne použiť štetce FLAT od Annie Sloan. Majú extrémne jemné syntetické štetiny a minimalizujú viditeľnosť ťahov štetcom. Ideálne sú dva nátery farby (prvý zriedený iba trošku, druhý viac). Ak si prajete mať povrch úplne hladulinký, natretú farbu zľahka prebrúste jemným brúsnym papierom (zrnitosť 400-600). Prebúsenie môžete urobiť po každej vrstve. Potom stačí zavoskovať svetlým voskom  a  na druhý deň preleštiť.  Rýchle a jednoduché.

Ako zabezpečiť, aby bol náter s Chalk Paint trvácny?. Ideálnym partnerom farieb Chalk Paint je CLEAR WAX – svetlý vosk od Annie Sloan. Vosk sa používa na zafixovanie farby, dodá jej trvácnosť a špecifický mierny odlesk. Vosk sa používa iba na maľované nábytky a predmety používané v interiéri. Ak chcete maľovať predmety do exteriéru – nábytok NEVOSKUJTE. Ak maľujete miesta, ktoré vyžadujú ešte vyššiu odolnosť, odporúčame naniesť dve vrstvy farby a následne povrch zavoskovať minimálne 2-3 krát s odstupom 24 hodín. Nezabudnite povrch na ďalší deň po poslednom voskovaní prelešiť nechlpatou čistou handričkou.

Ako mám náter správne zavoskovať?. Clear Wax svetlý vosk sa nanáša vždy až po uschnutí farby. Nanášať ho môžete buď oválnym voskovacím štetom alebo bavlnenou nechlpatou handričkou. Vosk je potrebné do farby vmasírovať (tak ako keď si krémujete ruky). Prebytočný vosk odstráňte. Tento krok určite nevynechajte. Vždy po vmasírovaní vosku prebytočný odstráňte handričkou. Na druhý deň nábytok preleštite čistou bavlnenou handričkou. Po preleštení získa náter krásny jemný odlesk.

Je farby a vosky od Annie Sloan bezpečné použiť aj na detský nábytok a hračky?. Absolútne! Oboje, farby aj vosky sú bezpečné pre použitie na detskom nábytku a hračkách. Odporúčame však nábytok aj hračky pred uvedením do používania nechať postáť aspoň pár dní. Tehotným ženám odporúčame voskovať vo veľmi dobre vetranom priestore, aby tak predišli nevoľnosti. Alebo o voskovanie požiadajte niekoho iného. Pre viac informácií odporúčame pozrieť si Bezpečnostné karty údajov k farbám a voskom, ktoré sú k nahliadnutiu na prevádzke, prípadne ich nájdete v obchodných podmienkach.

Sú farby Chalk Paint™ a Clear Wax vosk od Annie Sloan tou správnou voľbou pre kuchynské a kúpeľňové skrinky?. Určite ÁNO! Farby Chalk Paint™ dajú skrinkám autentický jedinečný vzhľad odlišný od dokonalých hladkých „strojových“ povrchov. Výborné je, že nie je skrinky vôbec potrebné brúsiť, ani dávať nejaký základný podkladový náter. Keďže sa jedná o namáhanejší povrch, stačí náter iba viac krát zavoskovať, odporúčame min. 2-3 krát s odstupom času 24 hodín. Ak bude po čase potrebné, stačí náter jemne poumývať teplou mydlovou vodou a opätovne prevoskovať.

Chcem si premaľovať svoju kuchynskú linku. Ako mám postupovať?. Odporúčame si dvierka linky odmontovať, oveľa lepšie sa s dvierkami robí ak sú vo vodorovnej polohe a môžete ich presúvať. Dvierka dobre odmastite, výborný je denaturovaný lieh. Ak chcete meniť pôvodné úchytky, odporúčame pôvodné dierky zatmeliť. Pri výbere nových úchytiek nebudete limitovaní roztečou pôvodných úchytiek. Zatmelené miesta môžete prebehnúť tenulilinkou vrstvou laku. Ak je povrch dvierok veľmi hladký, lesklý, môžete ho jemne zdrsniť brúsnym papierom. A môžete začať maľovať. Odporúčame použiť štetce Annie Sloan, sú výborné, dobre sa s nimi pracuje a vypadáva z nich minimálne množstvo chĺpkov. Naneste prvú vrstvu farby. Skúste maľovať neriedenou farbou, pekne postupne. Najprv v záhyboch, horšie dostupných miestach, potom maľujte rovné hladké plochy. Prvý náter nechajte dobre uschnúť. Pri laminátových, fóliovaných povrchoch aspoň 24 hodín, aj keď farba je na pohľad suchá do pár hodín. Čím dlhšie prvý náter postojí, tým viac je vytvrdnutejší a lepšie prichytený k povrchu. Potom naneste druhú vrstvu farby, ktorá náter pekne zjednotí. Farbu na druhú vrstvu si môžete trošku zriediť s vodou. Nie priveľmi, aby Vám farba nestekala. Opäť nechajte dobre uschnúť, aspoň pár hodín, druhá vrstva schne rýclejšie. Ak je potrebný ďalší náter, naneste ho. Tretí náter je poväčšine  potrebný ak je podklad veľmi tmavý a chcete ho premaľovať na bielo. Dve vrstvy by však mali bohato stačiť. Na záver dvierka zavoskujte priesvitným voskom 2-3x s odstupom času 24 hodín. Vosk aplikujte voskovacím štetcom v tenkých vrstvách. Prebytočný vosk hneď zotrite handričkou dolu. Na ďalší deň po poslednom voskovaní dvierka preleštite čistou nechlpatou handričkou.

Ako alternatívu k vosku môžete použit lak Annie Sloan, ktorý je viac odolnejší voči horúcej mastnote. Tak ak sa u vás varí naozaj veľa, radšej siahnite po laku Annie Sloan. Ten nanášajte až na dokonalo uschnutú farbu penovým valčekom v dvoch tenučkých vrstvách.

Sú Chalk Paint™ použiteľné aj do exteriéru?. ÁNO. Odporúčame však maľovať za slnečného teplého počasia, farby sa k podkladu výborne „pripečú“. Potom nábytok odložte na pár dní do interiéru a pred jeho vystavením ho len pretrite vlhkou handričkou.  Farba časom výborne dozrie a vytvrdne a neotiera sa.

Ak chcete dosiahnuť trvácnejší povrch, ktorý môžete po daždi poutierať, chcete zabezpečiť vyššiu stálosť farebného odtieňa, na záver použite Lak Annie Sloan, ktorý je v matnom alebo lesklom prevedení a obsahuje UV filter.

Môžem Chalk Paint™ farby použiť aj na steny?. ÁNO. Chalk Paint™ dekoratívne farby je možné použiť či už na nové alebo aj staršie steny. Stačí jednoducho štetcom alebo valčekom naniesť vodou zriedenú farbu v jednej alebo dvoch vrstvách a nechať uschnúť. Môže sa použiť aj Clear Wax svetlý vosk a to v prípade, že si želáte jemne lesklý zamatový odlesk. Farba necháva stenu pridušnou.

Aký je rozdiel medzi Chalk Paint™ a Wall Paint?. Chalk Paint™ farby sú primárne vyvinuté na použitie na nábytok, avšak je možné ich použiť aj na steny. Stena je po ich nanesení hladká a zamatovo matná, stena ostáva priedušná, farba sa neotiera. Wall Paint farby sú špeciálne  farby na stenu, ktoré zanechávajú mierne lesklý povrch. Sú výborne do miestností  s veľmi namáhanými stenami – steny okolo schodísk, vstupné haly, kuchyne a pod. Wall Paint sú oderu vzdorné, nepoškriabateľné a umývateľné. Môžu slúžiť aj ako tabuľová farba, takže môžete na steny kresliť kriedami a následne to poľahky umyť.

Chcem použiť Chalk Paint™ farby na vrchnú dosku jedálenského stola. Ako zabezpečím, aby bol stôl odolný, mohol sa často umývať? Máme menšie deti a stôl veľmi nešetríme. Ako mám postupovať?. Clear Wax od Annie Sloan po poriadnom dozretí a vytvrdnutí zabezpečuje dobrú ochranu farbám Chalk Paint™, vytvára povrch, ktorý sa dobre udržiava. Postupujte tak, že aplikujete najmenej 2 nátery Chalk Paint™ farby. Po uschnutí zavoskujte svetlým voskom 2-3 krát s odstupom času 24 hodín. To zabezpečí odolnosť a trvácnosť náteru. Pre obnovenie náteru po čase je dobré povrch jednoducho umyť mäkkou handričkou, jemným mydlom a teplou vodou. A znovu zavoskovať. Takto povrch stola viete vždy po čase oživiť a obnoviť.

Alternatívou k použitiu Clear Soft Wax vosku je použiť Annie Sloan Lacquer – odolný lak (podlahový, použiteľný však nielen na podlahy), ktorý naneste v dvoch tenulilinkých vrstvách valčekom alebo štetcom. Zabezpečíte tak náteru dlhú životnosť a výbornú odolnosť. Lak nie je možné použiť na voskovaný povrch. Ak chcete stôl zalakovať, na voskovaný povrch dajte najprv vrstvu Chalk Paint farby a až potom lak.

Za aký čas náter a vosk úplne vytvrdnú a dozrejú?. Chalk Paint™ farby sú vodou riediteľné. Farbám na báze vody trvá približne 20-30 dní kým úplne vytvrdnú, samotný chemický proces samotného dozretia trvá výrazne dlhšie ako len samotné uschnutie. Annie Sloan Soft Wax vosk obsahuje zložky, ktoré potrebujú čas na vyprchanie kedy sa vosk stáva tvrdým a odolným. Tento proces vytvrdnutia vosku môže trvať niečo medzi 4-6 týždňami v závislosti od podmienok. Vlhký, studenší priestor a hrubšia vrstva vosku môže tento process predĺžiť. Všeobecne tieto nátery preferujú teplejšie a suchšie podmienky pre dobré vytvrdnutie. Neznamená to však, že počas tohto obdobia svoj namaľovaný nábytok nesmiete používať, len sa k nemu správajte šetrnejšie.