Technika Mish-Mash

Komodu, ktorú som maľovala takouto „miš-maš“ technikou obdivovalo mnoho ľudí, ktorí zavítali do nášho obchodu. To bolo podnetom k tomu, aby som túto techniku, postup vysvetlila aj iným, ktorí na našej web stránke hľadajú inšpiráciu. Komoda bola pôvodne tmavo hnedá a keďže som jej chcela dať svetlejší ráz, rozhodla som sa ju namaľovať do svetlých odtieňov. Aby nebola ale fádna biela, ale mala v sebe čosi iné, zvolila som veľmi jednoduchú techniku postupného nanášania farieb. Na začiatku som si ju celú len tak jemne zatrela bielou farbou Old White Annie Sloan, ktorá má dobrú kryciu schopnosť. Cieľom bolo, aby sa aspoň čiastočne prekryla pôvodná tmavá hnedá.patinovana komoda

Potom prišiel čas na hranie sa, nakoľko takáto technika si to vyslovene vyžaduje. Nemusíte sa báť, že to bude vyzerať nedbalo. Práve to je cieľom. Naniesť farbu tak, aby to nebolo hladké a rovné, ale aby vo farbe vznikla textúra. Použila som štyri odtiene z palety Annie Sloan – Old White, Paris Grey, Frech Linen a Coco. Výber farieb môže byť úplne iný, ale radšej si vyberám odtiene, ktorými aj vzájomným zmiešaním dosiahnem pekný, zaujímavý odtieň. Všetko sú to veľmi jemné neutrálne odtiene a ich postupným nanášaním a zmiešavaním sa vytvára“tieňovaný“, niekde svetlejší, niekde tmavší odtieň. Farbu nanášam nedbalo, trošku pridám jednej, trošku druhej, ak je to tmavé, tak opäť bielu a tak postupne. Farbu nezmiešavam niekde  v miske, farba sa zmiešava priamo na nábytku:) V nátere vznika textúra, viditeľné ťahy štetca. čo to z toho môžete vidieť aj na prvom videu. Textúru dosiahnete len vtedy, ak farbu neriedite vodou. Po uschnutí som ešte jemne brúsnym papierom prebehla hrany a vytvorila jemnú patinu, ošúchanie.

Detaily, hrany a ornamenty som ešte trošku zvýraznila bielou farbou „technikou suchého štetca“. Pri tejto technike si iba koniec štetiniek štetca namočíte do farby, následne štetec ešte dosušíte papierovou utierkou a zľahka prechádzate po ornamentoch a hranách. Dôležité je mať na štetci farby menej ako viacej:) Pridávam aj krátke video.

Potom prišli na rad vosky, ktoré celý náter ochránia a dodajú farbám a celému kúsku absolútny šmrnc. Voskovacím štetcom vmasírujem priesvitný vosk, handričkou prebytočný zotriem dolu.  Tak zavoskujem celúúú komodu. A potom príde na rad hnedý vosk, ktorý sa využíva vtedy, ak chceme dosiahnuť starý zájdený vzhľad. Nanášam ho postupne, nechám minútku postáť a následne ho handričkou zotieram. Tmavý vosk ostáva v textúre, v ťahoch štetca, záhyboch nábytku. Ak som ho naniesla príliš veľa a niektoré miesta chcem zosvetliť, pomôžem si priesvitným voskom, ktorý funguje ako „zmizík“. Tmavý vosk tomu dá nenapodobiteľný vzhľad:)

 

(prečítané 3624 krát)

5.00 avg. rating (99% score) - 5 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code